آیا وزن نوزاد در ختنه اش تاثیر دارد؟

ورم بعد از ختنه
آیا ورم بعد از ختنه طبیعی است؟
نوامبر 29, 2017
شیردادن به نوزاد قبل از ختنه
آیا قبل از ختنه نوزاد می تواند شیر بخورد؟
دسامبر 6, 2017

آیا وزن نوزاد در ختنه اش تاثیر دارد؟

تاثیر وزن نوزاد در ختنه

تاثیر وزن نوزاد در ختنه

تاثیر وزن روی ختنه نوزاد :

وزن نوزادان به طور وسیعی متفاوت می باشد. بسته به سلامت و تغذیه نوزاد در زمان بارداری و نیز ترکیبات ژنتیکی از دو طرف والدین، می باشد. معمولا نوزادان به همه شکل و اندازه همانند والدینشان دیده می شوند. سلامت مادر در دوران بارداری، سلامت فیزیکی هردوی پدر و مادر از جمله عواملی هستند که روی وزن تولد نوزاد تاثیر می گذارند.

کمبود وزن نوزاد :

همه نوزادان بعد از تولد معمولا کمبود وزن دارند. بسیاری از آن ها بین 7 تا 10% از وزنشان را در اولین روزهای بعد از تولد از دست می دهند. زمانی که نوزاد از شیر مادر تغذیه می کند، و به درستی و منظم تغذیه می شود، کم کم شروع به اضافه وزن می کند. معمولا هم بین 10 تا 14 روز بعد از تولد به وزن اولیه شان در تولد برمی گردند.

حال سوالی که شاید در این بین پیش آید، درباره ختنه نوزاد در این بین می باشد. اینکه ختنه نوزاد پسر با وجود کمبود وزن، تاثیری روی جراحی ش دارد؟ گاها هم سوال می شود که آیا ختنه به خودی خود بعد از انجامش منجر به کاهش وزن نوزاد می شود؟!

تاثیر وزن نوزاد در ختنه

به طور مثال نوزادی 3 هفته اش است. چند روز بعد از انجام ختنه مقداری وزن از دست داده است. اما قد، رشد سر، اندام ها و غیره به خوبی و کاملا عادی رشده کرده اند. همانطور که اشاره کردیم کودک باید بعد از تولد به وزن ایده آلش برگردد. در رابطه با ختنه هم همینطور است، اینکه نوزاد بعد از ختنه به وزن ایده آلش برگردد. اما در مورد مثالی که زدیم، نوزاد به وزن ایده آلش برنمی گردد. علت این موضوع چه می باشد؟!

در جواب باید گفت که ختنه هیچ تاثیری در از دست دادن وزن نوزاد ندارد. اما برای نوزادانی که در اولین هفته تولد مقداری وزن از دست می دهند، طبیعی است و دوباره وزن به حالت اولش بر می گردد. اگر این نوزاد به وزن اولیه اش برنگشت، نیاز است که وزنش کنترل شود. در صورتی که از شیر مادر تغذیه می کند و بخوبی نگهداری می شود، خیلی خوب است.

هیچ جای نگرانی نیست، اما وزن نوزاد نیاز است حتما به دقت کنترل شود. در صورتی که وزنی اضافه نکرد، متخصص اطفال باید بخش بعدی ارزیابی را چک کند.