جدول-جدید-واکسیناسیون-جدول-ایمن-سازی-جدید-کشوری
آنچه در این مطلب می‌خوانید

جدول جدید واکسیناسیون در دی‌ماه ۱۴۰۲ در اختیار مراکز بهداشت و واکسیناسیون کل کشور قرار گرفت و از بهمن ۱۴۰۲ اجرایی می‌شود. در برنامه جدید واکسیناسیون کودکان برای مقابله بیشتر با بیماری‌های عفونی و باکتریایی، تزریق اجباری ۲ واکسن به جدول واکسن‌ها اضافه شد. در این مطلب از کلینیک ختنه نوزادان تهران به جدول جدید ایمن سازی کشوری و تغییرات آن توجه بفرمایید.

علل اهمیت واکسیناسیون طبق برنامه ایمن سازی

ایمن سازی، مقاومت در برابر بیماریهای مسری ایجاد می نماید و در طول دوران کودکی برنامه ریزی می گردد. واکنش های جدی در برابر ایمن سازی بسیار نادر است.ایمنسازی یا واکسیناسیون یک روش بوجود آوردن ایمنی مصنوعی و تقویت مقاومت کودک در برابر بیماریهای مسری است که معمولا شامل یک سری تزریقات یا قطره های خوراکی می باشد.

بسیاری از ایمن سازی ها از واکسنی که شامل تعداد کمی از ارگانیسم های ایجاد کننده بیماری به صورت ضعیف شده و یا غیر فعال است، استفاده می‌نمایند. وقتی که واکسن وارد بدن شد، سیستم دفاعی بدن را تحریک می نماید تا پادتن هایی (آنتی بادی) را در برابر بیماری تولید نماید تا شما بتوانید هنگامی که در معرض این ارگانیسم ها در آینده قرار گرفتید، از خود دفاع نماید.

بسیاری از واکسن ها به صورت تزریقی استفاده می‌شوند البته تعداد کمی مانند فلج اطفال به صورت خوراکی و از طریق دهان نیز استفاده می گردند. برای بسیاری از ایمن سازی ها ، چندین تزریق در طول یک دوره چند ماهه یا چند ساله به بدن انجام می شود تا بتوانند دفاع و ایمنی کافی را فراهم آورند.

تزریق رایگان واکسن روتاویروس و پنوموکوک طبق جدول جدید واکسیناسیون

برنامه واکسیناسیون کودکان کشور از بهمن‌ماه تغییر می‌کند و دو واکسن «پنوموکوک» و «روتاویروس» به برنامه واکسیناسیون کشوری اضافه می‌شوند. واکسن‌هایی که بسیار مهم هستند و می‌توانند سطح ایمنی کودکان را در برابر بیماری‌های باکتریایی و ویروسی افزایش دهند. جدول ایمن سازی جدید کشوری به صورت زیر تغییر کرد.

جدول-جدید-واکسیناسیون-۱۴۰۲-کلینیک-ختنه-نوزادان-تهران
جدول جدید واکسیناسیون ۱۴۰۲

دو واکسن روتاویروس و پنوموکوک تاکنون در کشور موجود بودند اما اجباری در تزریق آنها وجود نداشت و والدین، آنها را با قیمت گران از بازار آزاد تامین می‌کردند. چرا که این واکسن‌ها خارجی هستند و همیشه در تعداد بسیار اندک در داروخانه‌ها توزیع می‌شدند. اما با اجباری شدن تزریق آنها، مسئولیت تامین آنها با وزارت بهداشت است. این دو واکسن از بهمن امسال به صورت رایگان به کودکان تزریق خواهد شد.

همچنین با توجه به مصوبه کمیته کشوری ایمن سازی تزریق یک دوز واکسن سرخک در سن شش ماهگی به کودکان در استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان و کرمان در بروزرسانی جدول جدید واکسیناسیون در دستور کار قرار گرفت.

برنامه جدید ایمن سازی

طبق جدول جدید واکسیناسیون کودکان برای مقابله بیشتر با بیماری‌های عفونی دو واکسن روتاویروس و پنوموکوک به صورت رایگان تزریق می‌شود. 

تقویم-جدید-واکسیناسیون-۱۴۰۲-کلینیک-ختنه-نوزادان-تهران
تقویم جدید واکسیناسیون ۱۴۰۲

در نتیجه لیست واکسن‌های خوراکی و تزریق طبق برنامه جدید ایمن سازی و جدول جدید واکسیناسیون ۱۴۰۲ به صورت زیر است:

  • بدو تولد: واکسن ب ث ژ ، فلج اطفال خوراکی، هپاتیت ب
  • دو ماهگی: فلج اطفال خوراکی، واکسن پنج‌گانه، روتاویروس، پنوموکوک
  • چهار ماهگی: فلج اطفال خوراکی، واکسن پنج گانه، روتاویروس، فلج اطفال تزریقی، پنوموکوک
  • شش ماهگی: فلج اطفال خوراکی، پنج گانه، روتاویروس، فلج اطفال تزریقی، سرخک (فقط در استانهای خاص)
  • دوازده ماهگی: پنوموکوک، واکسن MMR
  • هجده ماهگی: واکسن MMR، واکسن سه گانه، فلج اطفال
  • شش سالگی: فلج اطفال خوراکی، واکسن سه گانه

دانلود نسخه PDF جدول جدید واکسیناسیون

جهت آشنایی بیشتر با تغییرات جدول واکسیناسیون و برای دانلود نسخه PDF جدول واکسیناسیون ۱۴۰۲ اینجا کلیک کنید.

5/5 - (6 امتیاز)

قابل توجه مراجعین محترم

در صورت بروز هرگونه مشکل در ارتباط با تلفن‌های کلینیک ختنه نوزادان تهران می‌توانید در تلگرام و یا دایرکت اینستاگرام پیام خود را ارسال نمایید. برای ارسال پیام روی پیام رسان مورد نظر کلیک نمایید.

advanced divider

پربازدیدترین نوشته‌ها

advanced divider
advanced divider

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

اشتراک اين مطلب در شبكه های اجتماعی