کاپ-ختنه-یا-محافظ-ختنه
آنچه در این مطلب می‌خوانید

کاپ ختنه یا محافظ ختنه به وسیله ای گفته می شود که پس از انجام عمل ختنه اطراف آلت گذاشته می شود تا از شدت درد و حساسیت نوزاد بکاهد. کاپ علاوه بر حفاظت از آلت نوزاد باعث تسریع روند بهبودی ختنه می شود. محافظ از مواد نرمی ساخته شده است تا حس راحت و خوشایندی برای نوزاد فراهم شود. البته استفاده از محافظ رعایت یک سری توصیه هایی مانند بهداشت، تعویض مستمر و قرارگیری مناسب را توسط والدین می طلبد. در این مطلب کلینیک ختنه نوزادان تهران قصد داریم تا کاپ ختنه را به صورت کامل معرفی کنیم و در مورد مزایا، دستورالعمل و توصیه های آن بیش تر توضیح دهیم.

کاپ ختنه چیست؟

با انجام ختنه پوست سر آلت برداشته می شود و در روزهای ابتدایی با حساسیت، سوزش و درد این ناحیه همراه است؛ فرقی هم ندارد که از روش جراحی یا حلقه استفاده شود. برای رفع حس ناخوشایندی نوزاد از وسیله ای به نام کاپ ختنه یا محافظ ختنه بهره می گیرند. محافظ در اطراف آلت ختنه شده قرار می گیرد و از برخورد سر آلت با پوشک جلوگیری می کند تا نوزاد دچار حساسیت و درد نشود. والدینی که برای گرفتن باد گلو نوزاد را به خود تکیه می دهند، بهتر است از کاپ استفاده کنند تا فشار کم تری به سر آلت وارد شود.

کاپ ختنه از جنس سیلیکون نرم بوده و دارای خاصیت انعطاف پذیری است که برای نوزادان بسیار مناسب به حساب می آید. قرارگیری محافظ در ۳ روز ابتدایی پس از ختنه از اهمیت بیش تری برخوردار است. کاپ را می توانید در سایزهای مختلفی از داروخانه ها یا کلینیک ختنه تهیه کنید. در صورتی که کاپ را به صورت آنلاین سفارش می دهید حتماً از اعتبار مرکز مورد نظر مطمئن شوید.

طرز استفاده از کاپ ختنه

در این بخش طرز استفاده از محافظ ختنه را بیان می کنیم اما لازم است بدانید باید برای جزئیات دقیق از نحوه و مدت استفاده با پزشک مشورت کنید. استفاده از کاپ ختنه شامل مراحل مهمی نظیر تمیز کردن ناحیه تناسلی نوزاد، دقت در جایگذاری و پیگیری در تعویض محافظ می شود. 

محل ختنه و کاپ باید کاملاً تمیز باشند و محافظ باید دور آلت و کیسه بیضه گذاشته شود. والدین باید هنگام جایگذاری محافظ ختنه دقت کنند تا لبه های محافظ بر روی کیسه بیضه نوزاد قرار نگیرد. کاپ باید به صورت دوره ای تعویض شود. با هر بار تعویض باید آلت نوزاد نیز تمیز شود.

مزایای استفاده از محافظ ختنه

استفاده از کاپ پس از ختنه جهت کاهش درد و ناراحتی نوزاد، جلوگیری از التهاب و کنترل ترشحات تجویز می شود. در ادامه به صورت کامل تری به مزایای کاپ می پردازیم:

 • پیشگیری از عفونت: یکی از مشکلات پس از ختنه عفونت آلت است. استفاده صحیح از کاپ ختنه از ایجاد و ورود عفونت های احتمالی در ناحیه تناسلی تا حدی پیشگیری به عمل می آورد.
 • محافظت از آلت: کاپ می تواند جلوی تماس پوست با لباس و پوشک را بگیرد و به عنوان یک لایه محافظتی از فشار وارد شده به آلت و تماس با عوامل خارجی بکاهد.
 •  پیشگیری از التهاب: اگر محافظ ختنه به درستی و با رعایت تمیزی روی آلت گذاشته شود، از ایجاد التهاب تا مقداری جلوگیری می کند.
 • راحتی و آسایش: با گذاشتن محافظ روی سر آلت تا حد زیادی از درد و سوزش کم می شود. همچنین جنس نرم کاپ و عدم برخورد زخم جراحی با سطوح دیگر سبب می شود تا نوزاد حس بهتری داشته باشد.  
 • تسریع بهبودی: استفاده از کاپ به روند بهبودی نوزاد سرعت می بخشد؛ چرا که احتمال خطرات جراحی اعم از عفونت و التهاب را کم می کند و باعث آرامش نوزاد می شود.

نکات مهم برای استفاده از محافظ ختنه

برای دستیابی به کاهش درد و سوزش نوزاد و پیشگیری از عفونت باید نکات زیر را برای مصرف محافظ ختنه رعایت کنید:

 • رعایت بهداشت: از آنجایی که سر آلت پس از ختنه دارای حساسیت بیش تری است، باید از تمیزی کاپ هنگام جایگذاری اطمینان حاصل کنید.
 • مشورت با پزشک: در مورد نحوه استفاده، مدت جایگذاری و مراقبت های کاپ ختنه باید با پزشک مشورت کنید.
 • تعویض به موقع: برای پیشگیری از عفونت باید حداقل روزی ۱ بار کاپ را تعویض کنید.
 • قرارگیری مناسب: همان طور که پیش تر نیز ذکر کردیم کاپ نباید روی ‌کیسه بیضه نوزاد باشد. همچنین مطمئن شوید که با گذاشتن محافظ تنفس پوستی به درستی صورت می گیرد.
 • اندازه مناسب: در هنگام خرید حتماً به اندازه کاپ توجه کنید زیرا سر آلت نوزاد و کیسه بیضه باید به خوبی پوشش داده شود.
 • عدم استفاده بیش از اندازه: کاپ باید در مدتی که پزشک تعیین می کند، مصرف شود. استفاده بیش از حد محافظ ختنه با تحریک پوست و فشار به سر آلت همراه است.

آیا کاپ ختنه عوارض دارد؟

در صورتی که دستورات پزشک برای گذاشتن کاپ ختنه به درستی اجرا نشود، ممکن است تداخل و عوارضی نظیر عفونت یا التهاب پوستی به وجود آید. با مشاهده موارد زیر باید سریعاً به پزشک مراجعه کنید:

 • عفونت: قرار گیری نادرست کاپ زمینه را برای رشد باکتری و عفونت فراهم می سازد.
 • التهاب: اگر کاپ ختنه از قبل دارای آلودگی باشد یا نادرست روی سر آلت گذاشته شود، التهاب، درد و احساس ناخوشایندی را برای نوزاد به همراه دارد.
 • ترشحات پوستی: عدم رعایت نظافت و تعویض کاپ منجر به ایجاد ترشحات پوستی در ناحیه تناسلی می شود.
 • تداخل با خونریزی: استفاده نادرست از کاپ نه تنها عملکرد محافظتی ندارد بلکه با خونریزی پس از جراحی تداخل ایجاد می کند.

سخن آخر

اگر کاپ ختنه به درستی استفاده شود، قطعاً با مزایای زیادی مانند پیشگیری از عفونت و کاهش درد نوزاد همراه است. با توجه به رعایت موارد بهداشتی، جایگذاری درست و تعویض به موقع کاپ، نوزاد دوره نقاهت راحتی را سپری خواهد کرد. از آنجایی که کاپ به عنوان بخشی از روند درمان پس از ختنه تلقی می شود، حتماً باید با پزشک برای اطلاع بیش تر در مورد آن مشورت کنید. 

5/5 - (2 امتیاز)

قابل توجه مراجعین محترم

در صورت بروز هرگونه مشکل در ارتباط با تلفن‌های کلینیک ختنه نوزادان تهران می‌توانید در تلگرام و یا دایرکت اینستاگرام پیام خود را ارسال نمایید. برای ارسال پیام روی پیام رسان مورد نظر کلیک نمایید.

advanced divider

پربازدیدترین نوشته‌ها

advanced divider
advanced divider

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

اشتراک اين مطلب در شبكه های اجتماعی