ورم بعد از ختنه | کلینیک ختنه نوزادان تهران|دکتر امیری
آنچه در این مطلب می‌خوانید

ورم بعد از ختنه یکی از علائم طبیعی پس از ختنه با حلقه یا سایر روش‌ها است. تورم پس از جراحی در کشاله ران، آلت تناسلی و اسکروتوم ممکن است به شکل قرمز قهوه ای مانند ظاهر شود و این به دلیل مایعی است که قبل از جراحی برای پاکسازی پوست استفاده می شود(بتادین). تنه آلت تناسلی، جایی که پوست برداشته شده، به نظر قرمز ،متورم و حساس می رسد. همینطور ممکن است کبودی یا خونمردگی به دنبال ختنه بر روی تنه آلت و یا اطراف بیضه و یا پوست بیضه دیده شود که معمولا طبیعی هستند اما روی تغییرات سر آلت یا همان گلنس حساس باشید و در صورت تغییر رنگ یا کبودی در چند روز اول ،سریعا به پزشک مراجعه کنید.

آیا این تورم نگران کننده است؟

اکثرا پس از جراحی ختنه نوعی تورم در موضع ایجاد می شود. در واقع این ورم بعد از ختنه بخشی از پاسخ درمانی بدن فرد به حذف قسمتی از پوست ختنه گاه آلت تناسلی اش است.در برخی موارد، تورم ممکن است فورا رخ ندهد، یعنی پس از چند ساعت یا چند روز با تاخیر ایجاد شود. اگر ورم بعد از ختنه بعد از چند روز ایجاد شود و نه بلافاصله بعد از ختنه، احتمالا دیر تر هم خوب خواهد شد.

ممکن است نوزاد در بیمارستان یا کلینیک ختنه اندکی بماند تا آلت تناسلی او به دلیل خونریزی چک شود. ممکن است نوزاد در خانه هم علائمی داشته باشد. مثلا همین ورم بعد از ختنه که ممکن است برخی والدین در این باره ابراز نگرانی کنند. اما چنین عارضه ای چند روز اول بعد از جراحی طبیعی است. شاید نوزاد خونریزی کمی هم داشته باشد. در روش ختنه سنتی اگر چنین چیزی دیدید، مستقیما نه با فشار زیاد، با یک پارچه تمیز یا باند ۵ تا ۱۰ دقیقه جای زخم را فشار دهید و در صورت عدم بهبودی به پزشک مراجعه کنید.

چگونه ورم بعد از ختنه را کاهش دهیم؟

بعد از جراحی، نوزاد به خصوص تا شب اول درد دارد. حتی خواب هم برایش مشکل می باشد. در صورتی که گاز استفاده کردید، ممکن است زمانی که نوزاد ادرار کند، بیفتد. دستورالعمل هایی که پزشک توصیه کرده است را در این مورد انجام دهید. اگر نیاز دیدید که گاز باید برداشته شود، با آب گرم گاز را خیس کنید و سپس به آرامی بردارید.
بعد از جراحی یک مایع زردرنگ یا ترشحات زرد رنگ روی آلت تناسلی دیده می شود. این خود بخشی از پروسه بهبودی نوزاد می باشد و بعد از چند روزی رفع می شود. در چند روز اول بعد از ختنه ظاهر آلت تناسلی نوزاد به نظر خیلی بد می رسد، اما بعد از مدتی رو به بهبودی می رود و بعد از یک هفته خیلی بهتر می شود.
پس در صورتی که در روزهای اول جراحی با ورم بعد از ختنه مواجه شدید نگران نباشید. این علائم بین همه نوزادان شایع می باشد و جای نگرانی ندارد. فقط در صورتی که علائم غیر عادی دیدید، مثل خونریزی غیر عادی، حتما نزد پزشک مربوطه مراجعه کنید. در غیر این صورت با کمی صبر و تحمل نوزاد رو به بهبودی می رود.

ورم بعد از ختنه چقدر طول می کشد؟

شدت و مقدار تورم در نوزادان مختلف متفاوت است. برخی از نوزادان تنها تورم بسیار جزئی را تجربه می‌کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است آلت تناسلی‌شان شبیه بالون متورم بشود. در بیشتر موارد، ورم بعد از ختنه ظرف یک ماه بهبود می یابد، اما ممکن است شش ماه طول بکشد تا تورم به طور کامل از بین برود. به یاد داشته باشید که قسمتی از پوست در یک منطقه حساس بدن حذف شده و بدن در حال ترمیم و بازسازی این ناحیه است بنابراین باید اجازه دهید زمان همه چیز را حل کند.

3.6/5 - (79 امتیاز)

قابل توجه مراجعین محترم

در صورت بروز هرگونه مشکل در ارتباط با تلفن‌های کلینیک ختنه نوزادان تهران می‌توانید در تلگرام و یا دایرکت اینستاگرام پیام خود را ارسال نمایید. برای ارسال پیام روی پیام رسان مورد نظر کلیک نمایید.

advanced divider

پربازدیدترین نوشته‌ها

advanced divider
advanced divider

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

اشتراک اين مطلب در شبكه های اجتماعی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram