ختنه نوزاد
بهبودی نوزاد بعد از ختنه کردن چقدر طول می کشد؟
ژوئن 14, 2017
ختنه کردن
سوالات متعددی که درباره ختنه پسر نوزاد پیش می آید!
ژوئن 18, 2017

ختنه

 ختنه و مواردی که باید بدانیم

ویدئو ختنه و عکس های آن – در خصوص ختنه پسر خوب است که به موارد ذیل توجه شود معمولا اولین سوال در خصوص ختنه بهترین زمان انجام ختنه است که بر اساس متون علمی و تجربیات شخصی در این کلینیک بهترین زمان انجام آن یک تا سه ماهگی است زیرا ترمیم در این سن بسیار سریع انجام میشود و علاوه بر آن با بالا رفتن سن کودکان روی بدن خود حساس میشوند و ممکن است انجام ختنه دارای عوارض روانی بشود. در صورت بالا رفتن سن به هر دلیلی بهتر است ختنه در بیمارستان و تحت بیهوشی عمومی انجام شود تا در حافظه کودک قرار نگیرد. برای اطلاعات بیشتر ویدئو ختنه و عکس های ختنه را که در ادامه مطلب آمده است مشاهده فرمایید. در خصوص بهترین روش انجام ختنه باید گفت که انتخاب پزشک ماهر از انتخاب روش مهم تر است اما در مجموع روش حلقه دارای عوارض کمتر و نتیجه صاف تر میباشد. ختنه به روش لیزر همان روش جراحی (سنتی) است و بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد و احتمال عوارض نیز در آن بیشتر است. برای انجام ختنه آمادگی خاصی لازم نیست بهتر است قبل از عمل به نوزاد قطره یا شیاف استامینوفن داده شود و یک پوشک یک سایز بزرگتر به همراه داشته باشید. بعد از انجام عمل سر آلت نوزاد باید تا یک هفته با یک پماد آنتی بیوتیک یا وازلین طبی چرب شود برای دیدن ویدئو ختنه بیشتر مطالب دیگر سایت را نیز مطالعه فرمایید.در بعضی موارد ممکن است یک شربت آنتی بیوتیکی هم در مقدار و مدت محدود جهت جلوگیری از عفونت تجویز بشود. حمام نوزاد از فردای عمل جراحی بلامانع است و همچنین شستشو با آب ولی بدون دست کشیدن به آلت نوزاد منعی ندارد. در روش حلقه نوزاد باید ظرف مدت حداکثر 6 ساعت از زمان عمل ادرار کند و ظرف مدت 24 ساعت باید بیقراری به طور کامل برطرف بشود حلقه بین 5 تا 10 روز بعد خودبخود خواهد افتاد در صورت عدم تحقق هر یک از موارد فوق پزشک را مطلع نمایید ختنه مثل هر عمل جراحی دیگر ممکن است دارای عوارض بشود که معمولا شامل تنگی مجرا خونریزی و در آینده انزال زودرس میباشد اما توجه بفرمایید که در صورت مهارت پزشک احتمال بروز عوارض ناچیز و اکثر موارد قابل درمان هستند .بعضی از نوزادان دارای مجرای خروج ادرار نابجا هستند که سوراخ خروج ادرار به جای راس آلت در زیر آلت قرار گرقته است ( هیپوسپادیاس) که از موارد منع ختنه میباشد و انجام ختنه به بعد از انجام عمل ترمیمی توسط متخصص اورولوژی موکول میشود.

 ختنه و تاثیرات آن

اگر بخواهیم از دید بهداشت و سلامت به دختران و پسران نگاه کنیم، نوزادان دختر از همان سنین تا بزرگسالی سالم تر از پسران می باشند. از بین 15 علت اصلی مرگ، مردان بخاطر آلزایمری که می گیرند، و دیگر سر پا نمی شوند، زودتر از زنان می میرند. بخاطر اینکه مردان موضوع سلامتی خودشان را به گزینه های اخر می اندازند.

تاثیر ختنه بر سلامت مردان

ویدئو ختنه

سرطان پروستات :

یکی از مشکلات سلامتی مردان پروستات می باشد. غده ای به اندازه گردو در پشت آلت تناسلی که باعث جاشدن مایعات برای انزال می باشد. به خاطر پا به سن گذاشتن مردان، سرطان پروستات سراغشان می آید. با تصویربرداری می توان از وجود این بیماری مطلع شد و به درمان پرداخت. با آزمایش خون هم می توان آنتی ژن خاص پروستات را تشخیص داد.

دلایل مختلفی برای ضرورت ختنه نوزاد وجود دارد.کودکانی که ختنه می‌شوند احتمال عفونت ادراری در آنها نسبت به کودکاني كه ختنه نمي‌شوند،۱۵ برابر کمتر است. تحقيقات نشان داده كه با انجام ختنه احتمال ابتلا به سرطان آلت تناسلي در سنين بالا به مراتب کمتر مي‌شود. ضمن آنکه اين جراحي ساده و سرپايي احتمال انتقال عفونت‌هایی که بعد از ازدواج ممکن است از طریق رابطه زناشويي ایجاد شود را کاهش مي‌دهد. همچنین احتمال انتقال عفونت ایدز نیز به این ترتیب کمتر می‌شود،بنابراین باتوجه به اینکه عفونت ادراری در کودکان زیر ۶ ماه بیشتر است، توصیه مي‌شود ختنه در سنین پایین انجام شود.

چرا باید عمل ختنه کودکان با سرعت انجام شود ؟

بچه هایی که در هنگام تولد کلیه بزرگ دارند باید به نسبت سایر کودکان هم سن خود با سرعت بیشتری ختنه شوند چرا که ممکن است بازگشت ادرار آن ها از مثانه به کلیه موجب عفونت شود.جالب است بدانید برخی از نوزادان که انحراف تناسلی دارند و یا سوراخ الت آن ها در قسمت پایین قرار دارد نباید ختنه شوند.

بعد از ختنه چه اقداماتی باید انجام شود؟

ممکن است تا 1 روز بعد از عمل سرخی و خونریزی الت وجود داشته باشد که طبیعی است.پوشک نوزاد باید مرتبا تعویض شود.

ختنه به روش لیزر در این روش، بافت زیر پوست آلت تناسلی را با لیزر می سوزانند.البته ختنه با لیزر در اصل یکی از انواع همان روش جراحی میباشد و برای نوزادان توصیه نمیگردد

روش جدیدی نیز برای «ختنه» وجود دارد که نام یک دستگاه به نام کلیپس نقره ای می باشد. در این روش نه بخیه داریم و نه خونریزی ؛ پوست دور آلت برداشته می شود، این روش بیشتر در بین اقلیت های مذهبی شایع است.

سوالی مهم پیرامون ختنه به روش حلقه : آیا روش حلقه عوارض دارد ؟ در مورد این موضوع بین صاحب نظران اختلاف وجود دارد برخی معتقد هستند این عمل باید در سن کم کودک انجام شود برخی هم این نظریه را باطل می دانند و معتقد هستند باید در سنین بزرگ تر انجام شود چرا که اسید ادرار در سن پایین به آلت تناسلی نوزاد اسیب می زند .ختنه با حلقه مثل هر عمل جراحی دیگری در دنیا ممکن است دارای عوارض بشود عوارض میتواند شامل خونریزی یا تنگی مجرا باشد البته در صورت انجام ختنه توسط فرد ماهر احتمال عوارض کم و البته در اکثریت موارد قابل درمان است.
در ادامه مطلب گفته شده که حلقه بین 3 تا 12 روز می افتد .

مراقبت های بعد از ختنه با حلقه

بعد از اینکه ختنه به روش حلقه برای نوزاد انجام شد، نیاز به مراقبت های لازمی هم می باشد.

در روز اول و دوم سعی کنید نوزاد را حمام نبرید. زخم نوزاد را با گاز پنبه ای که با وازلین چرب شده، ببندید. گاز را روزانه بعد از هر تعویض پوشک عوض کنید.

تقریبا 48 ساعت بعد از ختنه نوزاد می توان او را شستشو داد و حمام کرد. بعد از حمام هم می توانید فقط وازلین بمالید. (نیازی به گاز نیست). وازلین را 2 تا 3 روز یا حتی بیشتر روی زخم بمالید تا زمانی که به نظر بیاید آلت تناسلی کودک به پوشک نمی چسبد. (برای پسران بزرگسال هم که لباس زیر نباید بچسبد)

در 24 ساعت اول بعد از ختنه معولا نوزادان درد دارند. اکثر نوزادان (بالای سه ماه) با تکان دادنشان هم دردشان می گیرد.

برای نوزادانی که بیشتر از یک ماه دارند، می توان از داروهای مسکن با تجویز پزشک استفاده کرد.

همچنین ژل های مسکن و ضد درد هم در این مورد بسیار عالی هستند.

ممکن است کمی خون روی گاز یا پوشک نوزاد دیده شود که جای نگرانی نیست؛ در 24 ساعت اولیه بعد از ختنه طبیعی است.

اگر خونریزی از داخل حلقه باشد، کمی بالا و پایین آلت تناسلی که پشت حلقه پلاستی بل می باشد که فشار دهید. 5 دقیقه نگه دارید، اگر خونریزی متوقف نشد، باید حتما نزد پزشک مراجعه کنید.

در طی بهبودی بهتر است قسمتی از زخم سفید رنگ باشد یا زردرنگ. چنین حالتی نشان دهنده بهبودی زخم می باشد. دیگر علائم عفونت شامل قرمزی، درد و تورم می باشند. حتی تب، ادرار دردناک، یا غذا نخوردن هم از جمله این علائم هستند. با دیدن این علائم سریعا نزد پزشک مراجعه کنید.

حلقه به صورت معمول 3 تا 12 روز می افتد، اگر در این 12 روز نیفتاد باید نزد پزشک مراجعه کنید.

زخم نوزاد معولا بین 2 تا 3 هفته بهبود می یابد.

آیا اولین ادرار بعد از ختنه مهم است؟

برخی والدین نسبت به اولین ادرار فرزندشان بعد از ختنه بسیار حساس می باشند.

در جراحی ختنه با حلقه به هیچ وجه نگران چنین موضوعی نباشید، زیرا این نوع ختنه هیچ عوارضی ندارد. اما در ختنه سنتی چون خونریزی دارد، اگر فرد دارای تجربه نباشد ممکن است به طور ناخواسته مجرای ادراری را ببندد. 12 ساعت لازم می باشد تا اولین ادرار خارج شود.

مشکل در خارج کردن ادرار به جز ختنه به چه دلیل می تواند باشد؟

برخی پسران ممکن است جریان ادرارشان بسیار کم باشد، طوری که بین پاهایشان می ریزد. برخی کودکان هم به هنگام ادرار کردن گریه می کنند، یا سر آلت تناسلی شان را یکسره می خارند. بعد از اینکه والدین متوجه چنین چیزی می شوند، ابراز نگرانی می کنند. بخاطر اینکه همه این ها نشان از عفونت، حساسیت، یا ملتهب شدن پوست آلت تناسلی کودک دارد.

فیموز :

همه این علائم طولانی مدت نشان از عفونت و فیموز دارند. کودک باید حتما به پزشک و جراح اطفال نشان داده شود. اولین تشخیصی که داده می شود، مبنی بر ختنه کردن کودک است. آلت تناسلی کودک بخش حساسی می باشد و نیاز به توجه و مراقبت ویژه ای دارد. به خاطر این که این بخش از بدن خیلی حساس است، بعد از جراحی باید مراقب آن بوده و لباس های گشاد و آزاد پوشید؛ به مدت 10 روز. روند بهبود بعد از عمل ختنه 4 روز به طول می انجامد، اما بسته به سن فرد تقریبا نرمالش تا 10 روز طول می کشد.

گاهی اوقات یکسری علائمی دیده می شود که ممکن است نشان از یک مشکل جدی باشد. ممکن است پسربچه ای که ختنه شده، برای ادرار مشکل داشته باشد. مثلا به خاطر بسته شدن پوست ختنه گاه باشد، در مجاری ادرار. این بچه ها نیاز به مراقبتی دقیق و روش درمانی خاصی دارند.

در شرایطی هم اگر کودک دچار مشکلات جدی کلیوی باشد، valves یا به اصطلاح سوپاپ هایی که در مجاری ادراری می باشد، با Scope داخل مجاری ادراری دیده می شوند. سپس برای جراحی از وسایل خاصی برای آن استفاده می شود. بدون اینکه برشی در خارج از آن محل ایجاد شود. این روند حتی در نوزادانی که چنین مشکلی دارند، امکان پذیر می باشد.

جراحی ساده اما بسیار مهم :

فرض کنید خدایی نکرده “عمل جراحی ختنه ” نوزاد شما را یک غیر متخصص انجام دهد حالتی که پیش می اید این است در صورتی که پوست “ختنه گاه” به درستی برداشته نشود ممکن است موجب عفونت شود.اگر پوست و کلاهک آلت به هم بچسبد حتما نیاز به جراحی خواهد بود میتوانیم به این مشکلات آلت بد شکل را هم اضافه کنیم .

اگر مشاهده کردین که دست و پای کودکان گرفته می شود مطمئن باشید یک جای کار مشکل دارد ختنه یک عمل کاملا بدون درد و کاملا تخصصی می باشد مراقب باشید یک تزریقاتی که مسئولیت و دانسته ای به جز تزریق ندارد دست به عمل نوزاد و یا کودک شما نشود .

جالب است بدانید در آمریکا هر سال 1/5 میلیون ختنه با هزینه‌ای بالغ بر ۱۵۰ میلیون دلار انجام می‌شود. انجام ختنه در آمریکای جنوبی و مرکزی، آسیا و بیشتر اروپا شیوع پایینی دارد. در کانادا ۴۸ درصد مردان ختنه کرده‌اند. گروه‌های مذهبی همچون معتقدان به یهودیت و اسلام انجام ختنه را توصیه می‌کنند.

بخشی از یک مقاله علمی در مورد ختنه و تفکرات غلط :

مقایسه عوارض زودرس و مدت زمان دو روش ختنه با جراحی کلاسیک و حلقه پلاستیبل – مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان :

مجله دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان Journal of Rafsanjan University of Medical Sciences

در کشورهای مسلمان و برخی ادیان دیگر ختنه معمولا به دلایل مذهبی انجام میشود اما علاوه بر تاکید دینی بر انجام ختنه تحقیقات انجام شده نشان میدهد که ختنه یک عمل بهداشتی است و علاوه بر کاهش احتمال عفونت ادراری در سنین کودکی میتواند باعث جلوگیری از برخی بیماریها نظیر ایدز در بزرگسالی هم بشود انجام ختنه در کشورهای اروپایی و آمریکا امروزه حتی در بین افراد غیر مسلمان رایج است خوب است بدانیم که در قوانین رسمی اکثریت قریب به اتفاق کشورهای غربی نظر پدر و مادر در خصوص تصمیم برای انجام یا عدم انجام ختنه فرزندشان به رسمیت شناخته شده است.

تعداد زیادی از مراجعین این کلینیک پیروان ادیان دیگر از داخل و خارج کشور میباشند.

گاها در فضای مجازی مطالبی در خصوص اثر منفی ختنه بر طول آلت مردانه  و کیفیت رابطه جنسی در بزرگسالی منتشر میشود که اکثرا مبنای دقیق علمی ندارند اصولا در زمان ختنه فقط بخشی از پوست سر آلت برداشته میشود که تاثیری روی طول بافت نعوظی آلت ندارد در خصوص تاثیر بر کیفیت رابطه جنسی هم باید گفت که اصولا درک از کیفیت رابطه جنسی تحت تاثیر عوامل بسیار زیادی قرار دارد و به صرف حذف تعدادی از این گیرنده ها در زمان انجام ختنه نمیتوان گفت که حتما کیفیت رابطه کاهش پیدا میکتد حتی برخی از مطالعات دقیقا عکس این مطلب را نشان داده اند.

ما مشکل شما را برای یافتن دکتر خوب برای ختنه در تهران حل کرده ایم.کلینیک ختنه نوزادان تهران به عنوان تنها مرکز تخصصی ختنه در تهران فعالیت میکند. در این مرکز ختنه به روش حلقه و برای نوزادان زیر 5 ماه انجام میشود. تمامی ختنه ها به وسیله پزشک متخصص و در محیطی آرام و دارای بالاترین استانداردهای روز دنیا میباشد ختنه علاوه بر وجوب دینی دارای مزایای بهداشتی متعدد برای نوزادان پسر هم در کوتاه مدت و هم سراسر عمر میباشد. بهترین سن انجام ختنه یک تا سه ماه و بهترین روش انجام ختنه به روش حلقه میباشد. سایر روشها برای نوزادان توصیه نمیشوند. ختنه با حلقه نیاز به آمادگی خاصی ندارد و مراقبتهای بعد از عمل آن هم بسیار ناچیز است.

مقایسه عوارض زودرس و مدت زمان دو روش ختنه با جراحی کلاسیک و حلقه پلاستیبل ترجمه شده توسط  جناب دکتر امیری

برای دریافت مشاوره دقیق لطفا با مطب تماس بگیرید و با ذکر اینکه از سایت تماس میگیرید ما را در بازخورد مطالب یاری نمایید .

 

عکس و ویدئو ختنه نوزادان

ختنه نوزاد پسر و دختر

Call Now Button