ختنه نوزاد
بهبودی نوزاد بعد از ختنه کردن چقدر طول می کشد؟
خرداد ۲۴, ۱۳۹۶
ختنه کردن
سوالات متعددی که درباره ختنه پسر نوزاد پیش می آید!
خرداد ۲۸, ۱۳۹۶

ختنه

 ختنه و مواردی که باید بدانیم

ویدئو ختنه و عکس های آن – در خصوص ختنه پسر یا ختنه نوزاد خوب است که به موارد ذیل توجه شود: معمولا اولین سوال در خصوص ختنه بهترین زمان انجام ختنه است که بر اساس متون علمی و تجربیات شخصی در کلینیک ختنه بهترین زمان انجام آن یک تا سه ماهگی است زیرا ترمیم در این سن بسیار سریع انجام میشود و علاوه بر آن با بالا رفتن سن کودکان روی بدن خود حساس میشوند و ممکن است انجام ختنه دارای عوارض روانی بشود. در صورت بالا رفتن سن به هر دلیلی بهتر است ختنه در بیمارستان و تحت بیهوشی عمومی انجام شود تا در حافظه کودک قرار نگیرد. برای اطلاعات بیشتر، ویدئو ختنه و عکس های ختنه را که در ادامه مطلب آمده است مشاهده فرمایید. در خصوص بهترین روش انجام ختنه باید گفت که انتخاب پزشک ماهر از انتخاب روش مهم تر است اما در مجموع روش حلقه دارای عوارض کمتر و نتیجه صاف تر میباشد. ختنه به روش لیزر همان روش جراحی (سنتی) است و بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد و احتمال عوارض نیز در آن بیشتر است. همینطور ختنه با کلیپس نقره ای امروزه به علت عوارض بالا در دنیا مرسوم نیست.برای انجام ختنه آمادگی خاصی لازم نیست بهتر است قبل از عمل به نوزاد قطره یا شیاف استامینوفن داده شود و یک پوشک یک سایز بزرگتر به همراه داشته باشید. بعد از انجام عمل سر آلت نوزاد باید تا یک هفته با یک پماد آنتی بیوتیک یا وازلین طبی چرب شود. برای دیدن ویدئو ختنه ادامه مطالب را مطالعه فرمایید. ممکن است یک شربت آنتی بیوتیکی هم در مقدار و مدت محدود جهت جلوگیری از عفونت تجویز بشود. حمام نوزاد از فردای عمل جراحی بلامانع است و همچنین شستشو با آب ولی بدون دست کشیدن به آلت نوزاد منعی ندارد. در روش حلقه نوزاد باید ظرف مدت حداکثر ۸ ساعت از زمان عمل ادرار کند و ظرف مدت ۲۴ ساعت باید بیقراری به طور کامل برطرف بشود حلقه بین ۵ تا ۱۰ روز بعد خودبخود خواهد افتاد در صورت عدم تحقق هر یک از موارد فوق پزشک را مطلع نمایید ختنه مثل هر عمل جراحی دیگر ممکن است دارای عوارض بشود که معمولا شامل تنگی مجرا و خونریزی به عنوان عوارض اولیه و در آینده انزال زودرس میباشد اما توجه بفرمایید که در صورت مهارت پزشک احتمال بروز عوارض ناچیز و اکثر موارد قابل درمان هستند .بعضی از نوزادان دارای مجرای خروج ادرار نابجا هستند که سوراخ خروج ادرار به جای راس آلت در زیر آلت قرار گرقته است ( هیپوسپادیاس) که از موارد منع ختنه میباشد و انجام ختنه به بعد از انجام عمل ترمیمی توسط متخصص اورولوژی موکول میشود.

 ختنه و تاثیرات آن

تاثیر ختنه بر سلامت مردان

ویدئو ختنه

دلایل مختلفی برای ضرورت ختنه نوزاد وجود دارد.کودکانی که ختنه می‌شوند احتمال عفونت ادراری در آنها نسبت به کودکاني كه ختنه نمي‌شوند،۱۵ برابر کمتر است. تحقيقات نشان داده كه با انجام ختنه احتمال ابتلا به سرطان آلت تناسلي در سنين بالا به مراتب کمتر مي‌شود. ضمن آنکه اين جراحي ساده و سرپايي احتمال انتقال عفونت‌هایی که بعد از ازدواج ممکن است از طریق رابطه زناشويي ایجاد شود را کاهش مي‌دهد. همچنین احتمال انتقال عفونت ایدز نیز به این ترتیب کمتر می‌شود،بنابراین باتوجه به اینکه عفونت ادراری در کودکان زیر ۶ ماه بیشتر است، توصیه مي‌شود ختنه در سنین پایین انجام شود.

بچه هایی که در هنگام تولد کلیه بزرگ دارند ( هیدرونفروز ) باید به نسبت سایر کودکان هم سن خود با سرعت بیشتری ختنه شوند چرا که ممکن است بازگشت ادرار آن ها از مثانه به کلیه موجب عفونت شود.برخی از نوزادان که انحراف تناسلی دارند ( Chordee) و یا سوراخ الت آن ها در قسمت پایین قرار دارد ( Hypospadias) نباید ختنه شوند.

بعد از ختنه چه اقداماتی باید انجام شود؟

ممکن است تا ۱ روز بعد از عمل سرخی و خونریزی آلت وجود داشته باشد که در جد چند قطره طبیعی است.پوشک نوزاد باید مرتبا یعنی حداقل ۵ بار در ۲۴ ساعت تعویض شود.

ختنه به روش لیزر: در این روش، بافت زیر پوست آلت تناسلی را با لیزر می سوزانند.البته ختنه با لیزر در اصل یکی از انواع همان روش جراحی میباشد و بیشتر جنبه تبلیغاتی داشته و برای نوزادان توصیه نمیگردد.

روش دیگری نیز برای «ختنه» وجود دارد که نام یک دستگاه معروف به کلیپس نقره ای می باشد. ختنه با کلیپس نقره ای به دلیل احتمال عوارض بالا امروزه در اکثر کشورهای دنیا منسوخ شده و مورد استفاده قرار نمیگیرد

سوالی مهم پیرامون ختنه به روش حلقه : آیا روش حلقه عوارض دارد ؟ ختنه با حلقه مثل هر عمل جراحی دیگری در دنیا ممکن است دارای عوارض بشود عوارض میتواند شامل خونریزی یا تنگی مجرا باشد اما این عوارض در واقع عوارض عمل ختنه هستند و ربطی به روش حلقه به طور خاص ندارند هرچند که در صورت انجام ختنه توسط فرد ماهر احتمال عوارض کم و البته در اکثریت موارد قابل درمان است.

مراقبت های بعد از ختنه با حلقه

بعد از اینکه ختنه به روش حلقه برای نوزاد انجام شد، نیاز به مراقبت هایی می باشد.

در روز اول سعی کنید نوزاد را حمام نبرید. زخم نوزاد را با وازلین چرب کنید یا با گاز پنبه ای که با وازلین چرب شده، ببندید. وازلین را با هر بار تعویض تجدید کنید یا در صورت استفاده از گاز وازلینه گاز را روزانه بعد از هر تعویض پوشک عوض کنید.

تقریبا ۲۴ ساعت بعد از ختنه نوزاد می توان او را شستشو داد و حمام کرد. بعد از حمام هم می توانید فقط وازلین بمالید. (نیازی به گاز نیست). وازلین را ۲ تا ۳ هفته یا حتی بیشتر روی زخم بمالید تا زمانی که به نظر بیاید آلت تناسلی کودک به پوشک نمی چسبد. (برای پسران بزرگسال هم که لباس زیر نباید بچسبد)

در ۲۴ ساعت اول بعد از ختنه معولا نوزادان درد دارند. اکثر نوزادان (بالای سه ماه) با تکان دادنشان هم دردشان می گیرد.

برای نوزادانی که بیشتر از یک ماه دارند، می توان از داروهای مسکن با تجویز پزشک استفاده کرد.

همچنین ژل های مسکن و ضد درد هم در این مورد بسیار عالی هستند.

ممکن است کمی خون روی گاز یا پوشک نوزاد دیده شود که جای نگرانی نیست؛ در ۲۴ ساعت اولیه بعد از ختنه طبیعی است.

اگر خونریزی از داخل حلقه باشد، کمی بالا و پایین آلت تناسلی که پشت حلقه پلاستی بل می باشد که فشار دهید. ۵ دقیقه نگه دارید، اگر خونریزی متوقف نشد، باید حتما نزد پزشک مراجعه کنید.

علایم احتمالی عفونت:

وجود ترشحات آبکی و خونابه ای در ناحیه سر آلت میتواند و نه لزوما مطرح کننده عفونت به دنبال ختنه باشد. دیگر علائم عفونت شامل قرمزی، درد و تورم می باشند. حتی تب، ادرار دردناک، یا غذا نخوردن هم از جمله این علائم هستند. با دیدن این علائم سریعا نزد پزشک مراجعه کنید.

حلقه به صورت معمول ۳ تا ۱۲ روز می افتد، اگر در این ۱۲ روز نیفتاد باید نزد پزشک مراجعه کنید.

زخم نوزاد معولا بین ۲ تا ۳ هفته بهبود می یابد.

آیا اولین ادرار بعد از ختنه مهم است؟

برخی والدین نسبت به اولین ادرار فرزندشان بعد از ختنه بسیار حساس می باشند.

در جراحی ختنه با حلقه به هیچ وجه نگران چنین موضوعی نباشید، زیرا این نوع ختنه هیچ عوارضی ندارد. اما در ختنه سنتی چون بخیه دارد، اگر فرد دارای تجربه نباشد ممکن است به طور ناخواسته مجرای ادراری را ببندد. ۱۲ ساعت لازم می باشد تا اولین ادرار خارج شود.

جراحی ساده اما بسیار مهم :

فرض کنید خدایی نکرده “عمل جراحی ختنه ” نوزاد شما را یک غیر متخصص انجام دهد حالتی که پیش می اید این است در صورتی که پوست “ختنه گاه” به درستی برداشته نشود ممکن است موجب عفونت شود. اگر پوست و کلاهک آلت به هم بچسبد حتما نیاز به جراحی خواهد بود میتوانیم به این مشکلات آلت بد شکل را هم اضافه کنیم .

جالب است بدانید در آمریکا هر سال ۱/۵ میلیون ختنه با هزینه‌ای بالغ بر ۱۵۰ میلیون دلار انجام می‌شود. انجام ختنه در آمریکای جنوبی و مرکزی، آسیا و بیشتر اروپا شیوع پایینی دارد. در کانادا ۴۸ درصد مردان ختنه کرده‌اند. علاوه بر دلایل پزشکی گروه‌های مذهبی همچون معتقدان به دین اسلام و یهودیت نیز انجام ختنه را توصیه می‌کنند.

بخشی از یک مقاله علمی در مورد ختنه و تفکرات غلط :

مقایسه عوارض زودرس و مدت زمان دو روش ختنه با جراحی کلاسیک و حلقه پلاستیبل – مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان :

مجله دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان Journal of Rafsanjan University of Medical Sciences

در کشورهای مسلمان و برخی ادیان دیگر ختنه معمولا به دلایل مذهبی انجام میشود اما علاوه بر تاکید دینی بر انجام ختنه تحقیقات انجام شده نشان میدهد که ختنه یک عمل بهداشتی است و علاوه بر کاهش احتمال عفونت ادراری در سنین کودکی میتواند باعث جلوگیری از برخی بیماریها نظیر ایدز در بزرگسالی هم بشود انجام ختنه در کشورهای اروپایی و آمریکا امروزه حتی در بین افراد غیر مسلمان رایج است خوب است بدانیم که در قوانین رسمی اکثریت قریب به اتفاق کشورهای غربی نظر پدر و مادر در خصوص تصمیم برای انجام یا عدم انجام ختنه فرزندشان به رسمیت شناخته شده است.

تعداد زیادی از مراجعین این کلینیک پیروان ادیان دیگر به جز دین مقدس اسلام از داخل و خارج کشور میباشند.

گاها در فضای مجازی مطالبی در خصوص اثر منفی ختنه بر طول آلت مردانه  و کیفیت رابطه جنسی در بزرگسالی منتشر میشود که مبنای دقیق علمی ندارند اصولا در زمان ختنه فقط بخشی از پوست سر آلت برداشته میشود که تاثیری روی طول بافت نعوظی آلت ندارد در خصوص تاثیر بر کیفیت رابطه جنسی هم باید گفت که اصولا درک از کیفیت رابطه جنسی تحت تاثیر عوامل بسیار زیادی از جمله عوامل روانشناختی قرار دارد و هیچ ارتباطی با برداشته شدن پیش پوست در زمان ختنه ندارد حتی برخی از مطالعات دقیقا عکس این مطلب را نشان داده اند.

ما مشکل شما را برای یافتن دکتر خوب برای ختنه در تهران حل کرده ایم.کلینیک ختنه نوزادان تهران به عنوان اولین مرکز تخصصی ختنه در تهران فعالیت میکند. در این مرکز ختنه به روش حلقه و برای نوزادان زیر ۵ ماه انجام میشود. تمامی ختنه ها به وسیله پزشک متخصص و در محیطی آرام و دارای بالاترین استانداردهای روز دنیا میباشد. ختنه علاوه بر وجوب دینی دارای مزایای بهداشتی متعدد برای نوزادان پسر هم در کوتاه مدت و هم سراسر عمر میباشد. بهترین سن انجام ختنه یک تا سه ماه و بهترین روش انجام ختنه به روش حلقه میباشد. سایر روشها برای نوزادان توصیه نمیشوند. ختنه با حلقه نیاز به آمادگی خاصی ندارد و مراقبتهای بعد از عمل آن هم بسیار ناچیز است.

مقایسه عوارض زودرس و مدت زمان دو روش ختنه با جراحی کلاسیک و حلقه پلاستیبل ترجمه شده توسط  جناب دکتر امیری

برای دریافت مشاوره دقیق لطفا با مطب تماس بگیرید و با ذکر اینکه از سایت تماس میگیرید ما را در بازخورد مطالب یاری نمایید .

 

عکس و ویدئو ختنه نوزادان

ختنه نوزاد پسر و دختر

Call Now Button