ترشحات زرد بعد ختنه نشانه چیست؟
آنچه در این مطلب می‌خوانید

ترشحات زرد بعد ختنه یکی از نگرانی‌های والدین است. در مراقبت بعد از ختنه نوزاد ممکن است کمی عصبی شوید. خصوصا زمانی که ختنه در بیمارستان انجام شده و نوزاد بعد از آن به خانه آورده شده است. اما با این حال هنوز آلت تناسلی نوزاد حساس است همانطور که ممکن است فکر کنید. یک روش جراحی ساده که پوست ختنه گاه که آلت تناسلی را پوشش داده است، برداشته می شود و معمولا دو تا سه روز بعد از تولد نوزاد انجام می شود.

آیا ترشحات زرد بعد ختنه خطرناک است؟

خیر. والدین عزیز نگران نباشند. ترشحات زرد بعد ختنه نوزادان یک پاسخ طبیعی بدن و نشانه طی شدن روال طبیعی بهبودی است.

مراقبت‌های بعد از ختنه

مراقبت های بعد از ختنه بسیار ساده می باشد. تا زمانی آلت تناسلی نوزاد بهبود یابد، حدود 7 تا 10 روزی طول می کشد. فقط باید نکاتی را در نظر بگیرید.

 • تمیز نگهش دارید. مهمترین قانون مراقبت از آلت ختنه شده نوزاد می باشد. هر بار که جای نوزاد را عوض می کنید، به آرامی جاهایی که ادرار کرده است پاک کنید. از صابون های ملایم و بدون بود و آب گرم برای شستشو استفاده کنید؛ نه دستمال یا کهنه. اجازه دهید خوش خشک شود تا ملتهب و حساس نشود. نوزاد را با اسفنج حمام بشویید، تا زمانی که کاملا خوب شود.
 • از آن محافظت کنید. اما لازم نیست پوشیده شود. بعد از ختنه، با پانسمان و وازلین آلت تناسلی نوزاد را بزنید که معمولا هم روز بعدی که نوزاد ادرار می کند، می افتد. متخصصان اطفال معتقدند باید باندهای خاصی به آلت تناسلی برای بهبود سریعتر ببندید. بنابراین از پزشک بخواهید در این باره راهنمایی تان کند. اگر به چنین کاری توصیه شدید، همچنین باید با گاز یا پانسمان کوچکی به همراه وازلین از آلت تناسلی نوزاد مراقبت کنید. نگران ترشحات زرد بعد ختنه نباشید.
 • اگر پزشک توصیه کرد که نیازی به استفاده از پانسمان نیست، احتمالا گفته می شود که پماد آنتی بیوتیک یا وازلین فقط استفاده کنید. آن هم برای روز اول به جهت اینکه آلت تناسلی با پوشک برخوردی نداشته باشد.
 • از دو پوشک استفاده کنید. بیشتر به جهت اینکه پای نوزاد فشار نیاورد. می توانید از کیسه یخ هم در بین دو پوشک استفاده کنید تا درد را تسکین دهد.

چه زمانی نگران ترشحات زرد بعد ختنه و سایر علائم باشیم؟

حواستان به کودک باشد تا زمانی که مطمئن شوید که به طور کامل بهبود یافته است. اگر هم که نوک آلت تناسلی نوزاد قرمز شده است، نگران نباشید! طبیعی است. ترشحات زرد بعد ختنه هم کاملا نرمال است. به این معنیست که بدن دارد مایعات بهبود دهنده به اطراف آلت تناسلی می فرستد. حتی خونریزی کمی هم در اطراف آلت تناسلی طبیعیست. اما اگر علائم زیر را دیدید، باید اظهار نگرانی کرد و نزد متخصص اطفال مراجعه کرد :

 • خونریزی مداوم یا بیش از اندازه
 • قرنزی دائمی بیش از 5 روز پس از ختنه
 • ترشحات زرد به مدت بیش از یک هفته
 • ورم
 • تب
 • زخم پر از مایع و خشن شدن زخم
 • اشکال در ادرار کردن

منبع : http://www.whattoexpect.com

مطالب مرتبط :

قبل از ختنه کودک چه آمادگی لازم است؟

آیا بعد از جراحی ختنه نوزاد تب می کند؟

تاثیرات بعد از جراحی ختنه نوزاد

4.3/5 - (15 امتیاز)

قابل توجه مراجعین محترم

در صورت بروز هرگونه مشکل در ارتباط با تلفن‌های کلینیک ختنه نوزادان تهران می‌توانید در تلگرام و یا دایرکت اینستاگرام پیام خود را ارسال نمایید. برای ارسال پیام روی پیام رسان مورد نظر کلیک نمایید.

advanced divider

پربازدیدترین نوشته‌ها

advanced divider
advanced divider

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

اشتراک اين مطلب در شبكه های اجتماعی