ضرورت ختنه نوزاد
آنچه در این مطلب می‌خوانید

سوالی که مطرح می شود اینکه چرا باید کودکان ختنه شوند؟ یا اینکه ختنه نوزاد پسر لازم است؟ سوال دیگری هم شاید برای والدین پیش آید، اینکه ختنه برای چه نوزادانی نباید انجام شود؟

در ابتدا به اینکه نوزادان پسر چه ضرورتی دارد ختنه شوند می پردازیم.

اگر والدینی دارای فرزند پسر هستند، باید تصمیمشان را به جهت ختنه نوزاد زودتر بگیرند. ختنه نوزاد در ادیان مذهبی از جمله اسلام از هزاران سال پیش انجام می شده است. در آمریکا هم اکثر نوزادان پسر یا پسران بزرگسال به دلایل اجتماعی یا مذهبی ختنه می شوند. در حال حاضر بحث سر این می باشد که ختنه نوزاد یک توصیه پزشکی شده است. مزایای پزشکی بالقوه ای در این اقدام دیده می شود که بسیار توصیه شده است. اما همراه با یکسری خطرات و عوارضی هم می باشد که به مراقبت های بعد از جراحی بستگی دارد.

ضرورت ختنه نوزاد

در یک بررسی اخیر توسط آکادمی پزشکی اطفال آمریکا گفته شده که مزایای پزشکی ختنه در مقایسه با خطرات آن بسیار کم می باشد. مطالعات نشان داده که با ختنه کردن نوزادان پسر، خطر عفونت های دستگاه ادراری کمتر می شود. حتی در پست های قبلی که به سرطان آلت تناسلی اشاره کردیم، با ختنه از چنین بیماری می توان پیشگیری کرد.

برخی تحقیقات هم حتی به بررسی بیماری های منتقله جنسی پرداخته اند که در بحث ختنه کردن نوزاد مطرح شده است و به عنوان عاملی پیشگیرانه توصیه شده است. عفونت HIV نیز از جمله ویروس هایی می باشد که با ختنه نیز می توان از آن پیشگیری کرد. در مطالب قبلی اشاره کردیم که سرطان گردن رحم هم می تواند با ختنه مردان نیز کاهش یابد. اما با این حال نمی توان برای همه نوزادان پسر ختنه را پیشنهاد کرد. به دلایل زیر :

  • اگر تنه آلت نوزاد در سطح پوست عانه قرار گرفته باشد و آلت نوزاد در چربی عانه فرو رفته باشد.
  • در صورتی که آلت نوزاد بسیار کوچک باشد، یعنی کمتر از 2.5 سانتیمتر طول داشته باشد (آلت نوزاد سالم بین 2.8 تا 4 سانتیمتر می‌باشد.)
  • اگر پیشابراه به جای نوک آلت در زیر سر یا تنه آلت قرار گرفته باشد و پوست ختنه کامل تشکیل نشده باشد (مردم به این حالت می‌گویند که نوزاد ختنه شده به دنیا آمده است). این وضع یک نوع نابهنجاری است و نوزاد به جای ادرار کردن به جلو به زیر ادرار می‌کند، در چنین موارد کودک را نباید ختنه کرد بلکه باید در 18 ماهگی با عمل جراحی خاص آلت او را ترمیم نمود.
  • ورم پوست غلاف سر آلت و چسبندگی آن

بعد از ختنه نیز به یاد داشته باشید که ممکن است عوارضی دیده شود. مثلا تورم، خونریزی که در صورت مقدار کم مشکلی ایجاد نمی کند. اما در صورتیکه بیش از اندازه باشد، باید نگران این موضوع شد و به پزشک مراجعه کرد.

نوزاد بعد از اینکه متولد می شود ممکن است مشکلاتی از جمله اختلالات مادرزادی یا مشکلات خونی داشته باشد، که توصیه می شود بلافاصله با این شرایط جراحی ختنه انجام نشود. به عنوان نمونه شرایطی به اسم هیپوسپادیا می باشد. در آن نوزاد ادرارش به طور طبیعی شکل نگرفته و روی این حساب توصیه می شود ختنه انجام نشود. زمانی که نوزاد به شرایط پایدار و سالمی رسید، آنگاه انجام می شود.

منبع : https://www.healthychildren.org

مطالب مرتبط :

ختنه عاملی برای جلوگیری از هرپس ژنیتال

ختنه مردان جهت پیشگیری از بیماری ایدز

ختنه کردن نوزاد از عفونت ها جلوگیری می کند!

پربازدیدترین نوشته‌ها

advanced divider
advanced divider

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

اشتراک اين مطلب در شبكه های اجتماعی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram