اهمیت ختنه کردن و فواید پزشکی
آنچه در این مطلب می‌خوانید

اهمیت ختنه کردن از نظر پزشکی موضوعی است که در این مطلب به صورت مختصر به توضیح آن می‌پردازیم. ختنه کردن برداشتن پوست ختنه گاه از سر الت تناسلی است و به دلایل مختلفی شامل فرهنگ، مذهب، و مشکلات پزشکی یا حتی پیشگیری از HIV انجام بشه.

اهمیت ختنه کردن کودکان پسر یا مردان چیست؟

فواید ختنه بسیار است که در سایر مقالات کلینیک ختنه نوزادان تهران به آن پرداخته‌ایم. اما اهمیت ختنه از نظر پزشکی زمانی مشخص می‌گردد که این جراحی از برخی بیماری‌ها پیشگیری می‌کند. برخی از دلایل اهمیت ختنه کردن عبارتند از:

تنگی پوست ختنه گاه (فیموز): منجر به درد در رابطه جنسی هنگام انزال می‌گردد، چون پوست ختنه گاه خیلی سفت بوده و باید برگردانده شود تا روی سر الت را بگیرد. به همین دلیل یکی از موارد ضرورت ختنه کردن عدم بروز این مشکل هنگام رابطه جنسی است.

بالانیت: پوست ختنه گاه و سر آلت در این شرایط ملتهب می‌شود.

پارافیموز: پوست ختنه گاه در این شرایط نمی‌تواند به موقعیت اصلی خود بعد از کشیده شدن برگردد. سر الت ملتهب شده و باید درمان فوری انجام گردد.

پیشگیری از HIV : شواهد نشوان میدهد که ختنه میزان خطر انتقال HIV را کاهش می دهد، و به عنوان بخشی از برنامه های پیشگیرانه توصیه می‌شود، در برخی از کشورهای آفریقایی با میزان بالای این بیماری اهمیت ختنه کردن بیشتر مشاهده می‌گردد.

سرطان آلت تناسلی: این شکل نادر از سرطان، زمانی که پچ های قرمز رنگ یا زگیل مانند دیده شد رخ میدهد و روی آلت و یا زیر پوست ختنه گاه ظاهر می‌شود.

به جز علل پزشکی اهمیت ختنه کردن دلایل دیگری که برای انجام ختنه گفته می‌شود که شامل فرهنگ، مذهب است. خصوصا در ادیان یهودی، اسلام، و برخی کشورهای افریقایی انجام می‌گیرد.

ختنه چطور انجام می‌شود؟

حال که به ضرورت ختنه کردن از نظر پزشکی پی بردید لازم می‌دانیم کمی در خصوص نحوه انجام این عمل توضیح دهیم. ختنه کردن یک روش تقریبا ساده است. پوست ختنه از سر آلت برداشته شده و باقی مانده پوست بخیه می‌گردد.

سایر علل پزشکی اهمیت ختنه کردن

در ادامه چند مورد از سایر علل پزشکی اهمیت ختنه کردن را ذکر می‌کنیم:

  • کاهش خطر عفونت های دستگاه ادراری مردان
  • کاهش خطر ابتلا به سرطان آلت تناسلی
  • پیشگیری از بالانیت، فیموز و پارافیموز
  • بهداشت ژنیتال

مدت زمان بهبودی ختنه چقدر است؟

این رویه 15 الی 20 دقیقه طول می کشد. به طور کلی بیمار باید به کار و زندگیش برگرده و فعالیت های روزانه اش را از سر بگیرد، تا زمانی که احساس راحتی داشته باشد که حدودا دو تا سه روز بعد از ختنه شدن می‌تواند به فعالیت‌های روزمره برگردد. الت ممکن است دو روز اول ملتهب شود، البته درد آن زیاد نخواهد بود و با مسکن‌های تجویز شده توسط متخصص ختنه برطرف می‌گردد. معمولا به فرد بزرگسالی که ختنه شده توصیه می‌شود تا شش هفته فعالیت جنسی نداشته باشد. با بررسی اهمیت ختنه کردن از نظر پزشکی به این نتیجه خواهید رسید که این عمل را در اسرع وقت برای فرزندان خود انجام دهید.

2/5 - (3 امتیاز)

قابل توجه مراجعین محترم

در صورت بروز هرگونه مشکل در ارتباط با تلفن‌های کلینیک ختنه نوزادان تهران می‌توانید در تلگرام و یا دایرکت اینستاگرام پیام خود را ارسال نمایید. برای ارسال پیام روی پیام رسان مورد نظر کلیک نمایید.

advanced divider

پربازدیدترین نوشته‌ها

advanced divider
advanced divider

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

اشتراک اين مطلب در شبكه های اجتماعی