قبل از ختنه نوزاد
آنچه در این مطلب می‌خوانید

قبل از ختنه نوزاد باید چه کاری انجام داد؟ اگر شما هم این سوال را در ذهن خود دارید، پس مطلب زیر را حتما به دقت مطالعه نمایید.

قبل از ختنه نوزاد ابتدا مشورت کنید

اگر می خواهید نوزاد خود را ختنه کنید قبل از ختنه نوزاد با یک پزشک حاذق و با تجربه در این زمینه صحبت و مشورت کنید. معمولا پزشکانی که ختنه انجام می دهند متخصص اطفال، پزشک خانواده، متخصص اورولوژی، پزشک عمومی و یا جراح اطفال هستند.

اکثر نوزادان را می توان در عرض یک ماه پس از به دنیا آمدن ختنه کرد اما اگر کودک شما هر یک از شرایط زیر را دارد طبق نظر پزشک ممکن است لازم باشد منتظر بمانید و ختنه کردن را به تعویق بیاندازید. این شرایط می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • اگر نوزاد نارس به دنیا آمده است (ختنه معمولاً تا زمانی که نوزاد آمادگی وزنی و جسمانی داشته باشد به تعویق می افتد)
  • در صورتی‌که نوزاد تازه متولد شده نقص یا مشکلی در آلت تناسلی خود دارد
  • اگر نوزاد مشکلات مربوط به خونریزی غیر طبیعی دارد یا سابقه این مشکل در اعضای خانواده نوزاد وجود دارد

لازم به ذکر است در تمامی موارد فوق، نظر نهایی در مورد زمان انجام ختنه با پزشک است.

اقدامات قبل از ختنه نوزاد

  • قبل از ختنه نوزاد موارد کمی هست که باید انجام شوند از جمله اینکه حدود یک ساعت قبل از عمل پماد لیدوکائین به آلت شیرخوار کاملا مالیده شود و حدود ۱۰ قطره استامینوفن هم داده شود (دو برابر وزن)
  • برای رفتن به کلینیک ختنه پوشک یک سایز بزرگتر و شیشه شیر و در صورت داشتن پستانک همراه داشته باشید.
  • همچنین اگر داروهای بکلوفن یا دمپریدون (موتیلیوم) برای نوزاد استفاده می‌شود از حداقل پنج روز قبل از روز عمل قطع شوند و تا سه روز بعد از عمل هم شروع نشوند.
  • همچنین اگر تست مثبت غربالگری برای بیماری فاویسم (کمبود آنزیم G6PD) در غربالگری نوزادان وجود داشته است و یا سابقه بیماری هموفیلی یا سایر اختلالات خونریزی دهنده وجود دارد پزشک متخصص ختنه را مطلع کنید.
  • پزشک متخصص ختنه باید از هر نوع سابقه حساسیت دارویی در خود شیرخوار یا والدین او هم مطلع شود.

پس از صحبت اولیه با پزشک ختنه، پزشک به پدر و مادر می گوید که قبل از ختنه نوزاد باید چه کار هایی انجام شود و چه نکاتی باید رعایت گردد. بنابراین این انتظار از والدین می رود که با دقت به این نکات عمل نمایند و نهایت همکاری  را با پزشک ختنه داشته باشند.

برای ختنه بزرگسالان، باید حتما در مورد قطع یا ادامه مصرف داروهایی که فرد کاندید ختنه استفاده می کند با پزشک مربوطه مشورت شود.

آنچه حین انجام ختنه اتفاق می افتد

پزشک ختنه ناحیه آلت تناسلی را با مواد ضد عفونی کننده تمیز می کند، سپس یک ماده بی حس کننده را به پایه آلت تناسلی برای کاهش درد تزریق می کند. گاهی اوقات پزشکان به جای آن از مسکن استفاده می کنند. پزشک همچنین ممکن است توصیه کند که پس از عمل، نوزاد را قنداق کنید و محکم با پتو بپیچید. پستانک آغشته به آب قند را در دهان نوزاد قرار دهید. همچنین پزشک ممکن است برای تسکین درد به کودک استامینوفن بدهد.

در روش ختنه با حلقه سه نوع مختلف کلامپ یا حلقه پلاستیکی برای ختنه استفاده می شود: گیره Gomco، حلقه Plastibell و گیره Mogen. نکته مهم این است که روند انجام ختنه در هر سه روش تقریبا یکسان است. گیره یا حلقه به آلت تناسلی متصل می شود و پزشک پوست ختنه گاه اضافی را جدا می کند. در مورد روش پلاستیبل حلقه همچنان باقی می ماند و بعد از گذشت چند روز می افتد. سپس پزشک پمادی مانند وازلین را روی آلت تناسلی می‌مالد و گاهی آن را در گاز می‌پیچد. معمولاً این کار در عرض ۲۰ دقیقه تمام می شود.

در صورتی‌که به این توصیه‌ها در خصوص اقدامات لازم قبل از ختنه نوزاد توجه بفرمایید،‌ احتمال بروز مشکلات احتمالی به صفر نزدیک خواهد شد.

4.1/5 - (30 امتیاز)

قابل توجه مراجعین محترم

در صورت بروز هرگونه مشکل در ارتباط با تلفن‌های کلینیک ختنه نوزادان تهران می‌توانید در تلگرام و یا دایرکت اینستاگرام پیام خود را ارسال نمایید. برای ارسال پیام روی پیام رسان مورد نظر کلیک نمایید.

advanced divider

پربازدیدترین نوشته‌ها

advanced divider
advanced divider

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

اشتراک اين مطلب در شبكه های اجتماعی