تاثیر-تالاسمی-بر-ختنه
آنچه در این مطلب می‌خوانید

تاثیر تالاسمی بر ختنه موضوعی است که در این مطلب از کلینیک ختنه نوزادان تهران در خصوص آن توضیح خواهیم داد. تالاسمی نوعی بیماری ژنتیکی و اختلال خونی ارثی است که در آن، تعداد هموگلوبین‌ها و گلبول‌های قرمز در بدن بیمار کمتر از حد معمول است. هموگلوبین نوعی پروتئین است که در گلبولهای قرمز وجود دارد و آن‌ها را قادر به حمل و انتقال اکسیژن می‌سازد. تعداد کم هموگلوبین و سلول‌های خونی، موجب کم‌خونی می‌گردد.

هموگلوبین قسمت منتقل کننده اکسیژن گلبول‌های قرمز است. هموگلوبین دارای دو زیرواحد مختلف به نام‌های آلفا و بتا است. اگر بدن فرد توانایی تولید کافی از هر نوع زیرواحد را نداشته باشد، سلول‌های خونی به‌طور کامل شکل نمی‌گیرند و توانایی انتقال اکسیژن بدن کاهش می‌یابد. به همین دلیل نوعی کم‌خونی ایجاد می‌شود که تالاسمی نام دارد.

تاثیر تالاسمی بر ختنه

ختنه کردن نوزادان روشی تهاجمی می باشد که در سراسر دنیا در حال انجام شدن است. این نوع جراحی دارای یکسری چالش هایی در سیستم هموستاتیک می باشد. همچنین یکسری عوارض جانبی هموراژیک که در خونریزی فرد بسیار مهم می باشند را داراست. در اکثر موارد، ممکن است قبل و بعد از ختنه مقدار قابل توجهی از آن قابل کنترل باشد. حتی در ویدئو ختنه اشاره به جراحی و پروسه آن شده است که بد نیست نگاهی به آن بیندازید. اما در خصوص تاثیر تالاسمی بر ختنه لازم است به این نکته توجه نمایید که در صورت ابتلای فرزندتان به این بیماری لازم است متخصص ختنه را در جریان قرار دهید.

تاثیر اختلالات خونی روی دیگر اعضای بدن

هموگلوبینی پت ها دارای سلول های sickle، بیماری سی sickle، و تالاسمی sickle بتا می باشند. بیماران با این اختلال معمولا در برابر بسیاری از حوادث مخرب روی اندام های حیاتی، خصوصا سیستم عصبی، طحال، کلیه، ریه و قلب قرار می گیرند. در نتیجه به صورت میکرو واسکیولار توسط اریتروسیت های متورم دیده می شوند.

با توجه به این مسائل، آمادگی لازم برای بیهوشی و انجام جراحی، خصوصا زمانی که فرد دارای سابقه مواردی که اشاره کردیم باشد، ضروری تر می شود. زیرا با رفتن زیر تیغ جراحیست که اتفاقات غیر منتظره روبه وقوع می باشند.

علاوه بر تاثیر تالاسمی بر ختنه هموفیلی نیز در این جراحی تاثیرات خود را دارا است. علاوه بر بررسی داشتن بیماری تالاسمی، در مطالب قبلی اشاره کردیم که هموفیلی هم می تواند در ختنه کودک موثر باشد. هموفیلی A و هموفیلی B و یا ترکیبی از هردو اختلالات انعقاد خونی را شامل می شوند. البته بیماران علائم خونریزی را بعد از درمان سریع نشان می دهند، اما باید در این باره احتیاط کرد و مراقب چنین بیمارانی زیر تیغ جراحی بود.

درمان درست و صحیح بعد از خونریزی

در بیماران مبتلا به هموفیلی با خونریزی حاد، هدف فوری بالابردن فعالیت اصلی هموستاز به مرحله ای مناسب و نرمال می باشد. سطح فعالیت اشاره شده، بسته به موقعیت و شدت خونریزی می باشد. همچنین بسته به یک آسیب یا وقوع موردی در مفصل هدف، ارزش این موارد مشخص می شود.

همانند هموفیلی نیز برای تالاسمی هم ملاحظات اولیه باید برای خونریزی شدید در نظر گرفته شود. زیرا ممکن است برای زندگی شخص تهدید کننده باشد. به همین دلیل نیاز به یک درمان فوری و جایگزین دارد. برای بیماران مبتلا به چنین موردی، مهم درمان سریع اولیه می باشد، حتی در صورتی که قبلا تشخیص صورت گرفته باشد و بررسی شده باشد. پس ابتدا درمان انجام می شود، سپس بررسی می شود، با بررسی همه مسائل پیش رو، درمان بعدی برنامه ریزی می شود. پس توجه به تاثیر تالاسمی بر ختنه و جلوگیری از خونریزی اهمیت ویژه‌ای دارد.

5/5 - (4 امتیاز)

قابل توجه مراجعین محترم

در صورت بروز هرگونه مشکل در ارتباط با تلفن‌های کلینیک ختنه نوزادان تهران می‌توانید در تلگرام و یا دایرکت اینستاگرام پیام خود را ارسال نمایید. برای ارسال پیام روی پیام رسان مورد نظر کلیک نمایید.

advanced divider

پربازدیدترین نوشته‌ها

advanced divider
advanced divider

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

اشتراک اين مطلب در شبكه های اجتماعی