تشخیص زودرس سرطان آلت تناسلی
آنچه در این مطلب می‌خوانید

تشخیص سرطان آلت تناسلی :

طبق پست های قبلی در رابطه با سرطان آلت تناسلی صحبت کردیم. از راه های پیشگیرانه این بیماری که یکی از مهمترین آن ها ختنه می باشد. در واقع با ختنه کودکان سلامت آنها را در آینده تضمین می کنید. ختنه باعث می شود مواد زائدی که پشت پوست ختنه گاه جمع می شوند و منجر به بیماری های عفونی و از جمله سرطان آلت تناسلی می شوند، از بین رفته و از این اتفاق جلوگیری شود.

سرطان آلت تناسلی چگونه تشخیص داده می شود؟

سرطان آلت تناسلی با بیوپسی تشخیص داده می شود. نمونه کوچکی از بافت آلت تناسلی برداشته می شود، و با میکروسکوپ بررسی می شود. اگر سلول ها به نظر سرطانی باشند، مرحله ای خواهند بود. سیستم مرحله ای TNM سیستمی می باشد که اغلب اوقات استفاده می شود. T کوتاه شده تومور می باشد، (اولیه)، و اینکه چقدر در آلت تناسلی رشده کرده یا در کنار ارگان های آن رشد داشته است). N کوته شده گسترش تومور می باشد.(سلول های سیستم ایمنی بدن که به شکل گره های کوچک درآمده اند). M هم متاستاز یا گسترش در دیگر ارگان های بدن می باشد.

سلول ها نیز درجه بندی هم می شوند. در واقع معیاری برای اندازه گیری سلول هایی می باشد که به نظر غیر طبیعی می باشند. درجه آن اغلب یک عدد بین 1 تا 4 می باشد. بالاترین عدد نشان می دهد که سلول مورد نظر خیلی غیر طبیعی است. سرطان های در درجه بالاتر نسبت به سرطان های دست پایین تر رشد دارند و سریع گسترش پیدا می کنند.

تشخیص زودرس سرطان آلت تناسلی

اگر پزشک معتقد است که سرطان در نزدیکی گره های لنفاوی گسترش یافته، آزمایش های دیگری هم باید انجام شود. بیوپسی گره های لنفاوی به تعیین مرحله و درجه رشد سرطان کمک می کند. اگر سرطان به سایر قسمت های بدن گسترش یافته باشد، تصویربرداریهایی مثل سی تی اسکن یا ام ار آی نیز لازم می باشد.

اگر آزمایشات سرطان را نشان می دهند، تا جایی که می تواند دستورات پزشک را دنبال کرده و مراقبت ها و پیگیریهای منظم را ادامه دهید.

درمان بیماری به چه صورت می باشد؟

اگر سریع تشخیص داده شود، موفقیت در درمان آن بالاست و ریسک کمتری هم دارد. اگر تومور روی سطح پوست باشد، ممکن است با کرم های پوستی درمان شود. این کرم ها عوارض جانبی هم دارند. پرتودرمانی هم یکی از جمله موارد درمانی برای ضایعات کوچک می باشد.

اگر ضایعه بزرگ باشد، اما هنوز هم تقریبا به اندازه یک نخود است، شاید برش کوچکی یا جراحی Moh در محل انجام شود. نوعی جراحی می باشد که لایه های بافت های غیر طبیعی برداشته می شوند تا زمانی که به بافت نرمال برسد. با هر دو متد آلت تناسلی باید به نظر بهتر برسد و مانند قبل عمل کند. اگر گره های کوچکی باشد، جای امیدواری هست که شیوع پیدا نکرده باشد. به خاطر همین اغلب نیاز به برداشت گره های لنفاوی نمی باشد.

اما اگر گره ها بزرگ باشند، نیاز هست که بافت بیشتری برداشته شود. جراح تخلیه گره های لنفاوی کشاله ران را در نظر می گیرد. اگر نیاز باشد پرتودرمانی و شیمی درمانی ممکن است انجام شود. گاه ممکن است نیاز به حذف کامل آلت تناسلی باشد.

هر تشخیصی بسیار مهم است. چون نه تنها نتیجه بهتری می دهد، حتی گزینه های درمانی زیادی هم برای درمان می باشد.

منبع : http://www.urologyhealth.org، www.urologyhealth.org

مطالب مرتبط :

ختنه به چه دلیل انجام می شود؟

عفونت‌های مجاری ادراری در مردان

از مزایای ختنه تا خطرات احتمالی در آن!

لطفا به این مطلب امتیاز دهید

قابل توجه مراجعین محترم

در صورت بروز هرگونه مشکل در ارتباط با تلفن‌های کلینیک ختنه نوزادان تهران می‌توانید در تلگرام و یا دایرکت اینستاگرام پیام خود را ارسال نمایید. برای ارسال پیام روی پیام رسان مورد نظر کلیک نمایید.

advanced divider

پربازدیدترین نوشته‌ها

advanced divider
advanced divider

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

اشتراک اين مطلب در شبكه های اجتماعی