درد در هنگام ادرار کردن بعد از ختنه
آنچه در این مطلب می‌خوانید

چرا برخی کودکان بعد از ختنه، درد در هنگام ادرار کردن دارند؟

بسیاری از والدین می گویند که پسرشان بعد از ختنه، در هنگام ادرار کردن درد داشته است. سوالی که برایشان پیش می آید، اینکه آیا ممکن است ریشه عفونی باشد یا اینکه امری طبیعی است؟!

عوارضی که معمولا بعد از جراحی، والدین با آن روبرو می شوند، عبارتند از :

خونریزی : بعد از ختنه، خونریزی کودک باید قطع شود. در صورتی که آلت تناسلی اش هنوز خونریزی می کند، باید حتما نزد پزشک مراجعه کرد.

عفونت : عفونت ها می توانند در زخم، بافت های عمیق یا جریان خون نفوذ کنند. افزایش قرمزی، تورم، اسهال و تب کودک از جمله علائم عفونت می باشند. عفونت سریعا می تواند بدن نوزاد را فراگیرد. اگر نشانه ای از عفونت دیدید، حتما نزد پزشک مراجعه کنید.

احتباس ادرار : در صورتی که کودک بیشتر از 8 ساعت بعد از ختنه اصلا ادرار نکرد، باید به پزشک مربوطه اطلاع داد.

پیستول مجاری ادراری : اگر مجاری ادراری کودک بر سر گلنس نیست، یا ادرار از هر قسمت دیگری از آلت تناسلی می ریزد، باید پزشک را در این مورد در اطلاع قرار داد.

حلقه ختنه : اگر حلقه پلاستیکی که به دور آلت تناسلی کودک می باشد، در طی 8 روز نیفتد، در این باره باید نگران شده و به پزشک اطلاع داد.

عوارض ناشی از بیهوشی : عصب پشتی آلت تناسلی به جهت بی حس شدن باید تزریق شود. سوزن هایی به بافت این ناحیه زده می شود که منجر به کبودی می شود و عصب پشتی آلت تناسلی را آسیب می زند. به همین دلیل در صورتی که تورم یا کبودی این ناحیه را دیدید که بیشتر شده، سریعا به پزشک اطلاع دهید.

درد : بعد از انجام عمل ختنه، چه با انجان بیهوشی یا بدون بیهوشی، کودک درد دارد. با ادرار هم این درد دوچندان می شود. برخی پزشکان دارو تجویز می کنند، اما 100% موثر نیست. مراقب کودک باشید و خصوصا، به هنگان تعویض پوشک کودک، بیشتر دقت کنید.

حال علت اصلی این درد در هنگام ادرار کردن چه می باشد؟

هر پسری که ختنه می شود، در هنگام ادرار کردن بعد از جراحی درد دارد. به همین دلیل باید ادرارش را بررسی کند یا برای کودکان کوچکتر توسط والدین بررسی شود.

درد در هنگام ادرار کردن بعد از ختنه

اول : Meatitis

به معنای قرمزی در مجاری آلت تناسلی می باشد. ممکن است با دست زدن به این ناحیه دردش بیشتر شود. با خروج ادرار هم دردناک تر می شود. همچنین بعد از حمام کودک، این ناحیه حساس تر است و بیشتر درد می گیرد. گاها، مجاری آلت تناسلی توسط باکتری ها مانند استرپ آلوده می شود.

دوم : عفونت پوست ختنه گاه

به این معنی که عفونت زیر پوست ختنه گاه جمع شده است. نشانه اصلی آن قرمزی پوست ختنه گاه می باشد.

سوم : مشکل جدی و اورژانسی مجاری ادرار

ادرار از داخل آلت تناسلی عبور می کند. این ناحیه ممکن است به هر علتی آسیب ببیند، مثلا افتادن از بلندی یا روی صندلی دوچرخه. به همین دلیل ممکن است دچار پارگی یا کبودی شود. علائم اصلی آن ادرار خونی می باشد، به هنگام خارج شدن هم بسیار درد می گیرد. بروی شفت آلت تناسلی هم ممکن است کبودی دیده شود.

چهارم : عفونت های کلیوی یا مثانه

با بروز چنین عفونت هایی در هر سنی، درد گزارش شده است. اما در پسران شایع نیست.

پربازدیدترین نوشته‌ها

advanced divider
advanced divider

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

اشتراک اين مطلب در شبكه های اجتماعی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram