درد-هنگام-ادرار-کردن-بعد-ختنه
آنچه در این مطلب می‌خوانید

درد هنگام ادرار کردن بعد ختنه همیشه والدین را نگران می‌کند. لازم است به این نکته توجه کنید که همه نوزادان پس از انجام این جراحی در زمان دفع ادرار کمی درد خواهند داشت. بنابراین گریه آنان طبیعی است. اما لازم است والدین به برخی نکات توجه نمایند و در صورت بروز مشکل سریعا به متخصص ختنه مراجعه نمایند. در ادامه از این مطلب کلینیک ختنه نوزادان تهران توضیحات کاملی در این خصوص ارائه خواهیم نمود.

عوارض احتمالی ختنه چیست؟

قبل از اینکه در خصوص درد هنگام ادرار کردن بعد ختنه توضیح دهیم لازم است والدین را از عوارض احتمالی ختنه آگاه نماییم. مهم‌ترین عوارض ختنه عبارتند از:

خونریزی محل ختنه : بعد از انجام این جراحی، خونریزی کودک باید قطع شود. در صورتی که آلت تناسلی اش هنوز خونریزی می کند، باید حتما نزد پزشک مراجعه کرد.

عفونت ختنه : عفونت‌ها می توانند در زخم، بافت های عمیق یا جریان خون نفوذ کنند. افزایش قرمزی، تورم، اسهال و تب کودک از جمله علائم عفونت می باشند. عفونت سریعا می تواند بدن نوزاد را فراگیرد. اگر نشانه‌ای از عفونت دیدید، حتما نزد پزشک مراجعه کنید.

احتباس ادرار : در صورتی که کودک بیشتر از ۸ ساعت بعد از ختنه اصلا ادرار نکرد، باید به پزشک مربوطه اطلاع داد. این مشکل گاهی جدی‌تر از درد هنگام ادرار کردن نوزاد است.

پیستول مجاری ادراری : اگر مجاری ادراری کودک بر سر گلنس نیست، یا ادرار از هر قسمت دیگری از آلت تناسلی می ریزد، باید پزشک را در این مورد در اطلاع قرار داد.

طولانی شدن زمان افتادن حلقه ختنه: اگر حلقه پلاستیکی که به دور آلت تناسلی کودک می باشد، در طی 8 روز نیفتد، در این باره باید نگران شده و به پزشک اطلاع داد.

عوارض ناشی از بیهوشی: عصب پشتی آلت تناسلی به جهت بی حس شدن باید تزریق شود. سوزن هایی به بافت این ناحیه زده می شود که منجر به کبودی می شود و عصب پشتی آلت تناسلی را آسیب می زند. به همین دلیل در صورتی که تورم یا کبودی این ناحیه را دیدید که بیشتر شده، سریعا به پزشک اطلاع دهید.

درد: بعد از انجام عمل ختنه، چه با انجان بیهوشی یا بدون بیهوشی، کودک درد دارد. درد هنگام ادرار کردن بعد ختنه باعث گریه کودک شما می‌شود. برخی پزشکان دارو تجویز می کنند، اما 100% موثر نیست. مراقب کودک باشید و خصوصا، به هنگان تعویض پوشک کودک، بیشتر دقت کنید.

علت درد هنگام ادرار کردن بعد ختنه چیست؟

هر پسری که ختنه می شود، درد هنگام ادرار کردن بعد از جراحی را احساس می‌کند. به همین دلیل باید ادرارش را بررسی کند یا برای کودکان کوچکتر توسط والدین بررسی شود.

التهاب و قرمز یکی از علل درد هنگام ادرار کردن

به معنای قرمزی در مجاری آلت تناسلی می باشد. ممکن است با دست زدن به این ناحیه دردش بیشتر شود. با خروج ادرار هم دردناک تر می شود. همچنین بعد از حمام کودک، این ناحیه حساس تر است و بیشتر درد می گیرد. گاها، مجاری آلت تناسلی توسط باکتری ها مانند استرپ آلوده می شود.

عفونت پوست ختنه گاه

به این معنی که عفونت زیر پوست ختنه گاه جمع شده است. نشانه اصلی آن قرمزی پوست ختنه گاه می باشد. این مسئله نیز باعث درد هنگام ادرار کردن نوزاد شود.

مشکل جدی و اورژانسی مجاری ادرار

ادرار از داخل آلت تناسلی عبور می کند. این ناحیه ممکن است به هر علتی آسیب ببیند، مثلا افتادن از بلندی یا روی صندلی دوچرخه. به همین دلیل ممکن است دچار پارگی یا کبودی شود. علائم اصلی آن ادرار خونی می باشد، به هنگام خارج شدن هم بسیار درد می گیرد. بروی شفت آلت تناسلی هم ممکن است کبودی دیده شود.

عفونت های کلیوی یا مثانه

با بروز چنین عفونت هایی در هر سنی، درد گزارش شده است. اما در پسران و به خصوص پس از ختنه شدن شایع نیست.

4.1/5 - (37 امتیاز)

قابل توجه مراجعین محترم

در صورت بروز هرگونه مشکل در ارتباط با تلفن‌های کلینیک ختنه نوزادان تهران می‌توانید در تلگرام و یا دایرکت اینستاگرام پیام خود را ارسال نمایید. برای ارسال پیام روی پیام رسان مورد نظر کلیک نمایید.

advanced divider

پربازدیدترین نوشته‌ها

advanced divider
advanced divider

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

اشتراک اين مطلب در شبكه های اجتماعی