ختنه عامل بهداشت و سلامت عمومی
آنچه در این مطلب می‌خوانید

ختنه عامل بهداشت و سلامت عمومی پسران و مردان به حساب می‌آید. در وبلاگ‌های متعددی از کلینیک ختنه نوزادان تهران به بررسی فواید ختنه پرداختیم. در این مطلب در خصوص نقش آن در سلامت و بهداشت عمومی پسران بیشتر توضیح می‌دهیم.

چرا ختنه عامل بهداشت و سلامت عمومی است؟

در حال حاضر پژوهش های متعددی وجود دارد مبنی بر اینکه ختنه مردان، خطر ابتلا به HIV را از طریق رابطه جنسی با جنس مخالف در مردان تقریباً 51 تا 60 درصد کاهش می دهد. علاوه بر این، ختنه مردان موجب کاهش خطر ابتلا به سیفلیس و شانکروئید، و همچنین عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) و در نتیجه سرطان آلت تناسلی و دهانه رحم و عفونت های دستگاه ادراری می شود.

نظر سازمان بهداشت جهانی

در مارس 2007، سازمان بهداشت جهانی (WHO) و برنامه مشترک سازمان ملل متحد در مورد HIV/AIDS یک جلسه مشترک در مورد ختنه مردان برگزار کردند و بیانیه ای منتشر کردند که بیان می کند ختنه مردان به عنوان یک مداخله مؤثر برای پیشگیری از عفونت HIV اکتسابی از راه رابطه جنسی با جنس مخالف در مردان به حساب می آید.

نتیجه تحقیقات در خصوص ختنه عامل بهداشت و سلامت عمومی

ختنه عامل بهداشت و سلامت عمومی است چراکه بر اساس نتایج سه کارآزمایی بالینی (RCT)، ختنه موجب کاهش خطر نسبی تقریباً 60 درصدی ابتلا به ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) از زن به مرد در آفریقا می گردد و بنابراین به این ترتیب به عنوان یک اقدام بهداشت عمومی به شمار می آید. همچنین اینطور می توان استدلال کرد که این یافته ها ختنه بزرگسالان در ایالات متحده آمریکا، استرالیا و اروپا را توجیه می کند زیرا این اقدام حاکی از آن است که ختنه عامل بهداشت و سلامت عمومی است و فواید بسیاری دارد.

علاوه بر این، نتایج پژوهشی که در تایلند انجام شد نشان داد این کشور از زمان شروع ختنه کردن نوزادان پسر، شاهد فواید و منفعت های بسیاری از نظر معیار های بهداشت عمومی بوده است. ختنه موجب بهبود بهداشت ناحیه تناسلی، کاهش احتمال بروز فیموز و پارافیموز، بالانیت، ابتلا به HIV و … می گردد که باعث می شود در جامعه جهانی ختنه به عنوان عامل بهداشت و سلامت عمومی شناخته شود.

توصیه‌هایی در رابطه با ختنه مردان یا پسران به عنوان یک معیار کلیدی در بهداشت عمومی شده است، پس از ارزیابی‌های گسترده‌ای که با شواهد علمی صورت گرفته، مراکز کنترل و پیشگیری بیماری در ایالات متحده امریکا توصیه‌هایی داشته که در رابطه با ختنه مردان یا پسران برای اندازه گیری بهداشت عمومی انجام شده است.

به والدین هم توصیه شده که پسران تازه متولد شده‌شان را برای مشاوره در رابطه با عوارض و مزایای و ختنه کردن بیآورند. به همه مردان بالغی که ختنه نشده‌اند هم اطلاع داده شده است که در رابطه با رابطه جنسی خود و اینکه چه عفونت‌های مقاربتی دچارند، اطلاع دهند.
در مورد ختنه اولیه نوزادان، تعدادی از مداخلات بهداشت عمومی وجود دارد که شواهد علمی آن‌ها را نیز اثبات شده و قانع کننده می داند.

ختنه عامل بهداشت و سلامت عمومی

استدلال هایی وجود دارد که نشان داده ختنه کردن یک اقدام بهداشتی برای سلامت عمومی می باشد. ختنه پسران یک محافظت مادام العمر از آن‌ها در برابر بسیاری از بیماری‌ها می‌باشد، مثلا بیماری‌های منتقله جنسی، یا HIV یا ویروس ایدز که ختنه تا حدی می تواند از ابتلا به این بیماری‌ها محافظت کند.

بیماری‌های دیگری که به همراه ختنه نشدن و ویروس‌های قبلی می‌آید، فیموز، بالانیت، و تجمع اسمگما می‌باشد که فرد را در معرض خطر بالایی از سرطان آلت تناسلی قرار می‌دهند، به همین خاطر است که متخصصین ختنه می‌گویند که نوزادی ایده‌آل‌ترین زمان برای ختنه می‌باشد، چرا که نباید در انجام این عمل کوتاهی کرد و به تاخیر انداخت.

5/5 - (1 امتیاز)

قابل توجه مراجعین محترم

در صورت بروز هرگونه مشکل در ارتباط با تلفن‌های کلینیک ختنه نوزادان تهران می‌توانید در تلگرام و یا دایرکت اینستاگرام پیام خود را ارسال نمایید. برای ارسال پیام روی پیام رسان مورد نظر کلیک نمایید.

advanced divider

پربازدیدترین نوشته‌ها

advanced divider
advanced divider

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

اشتراک اين مطلب در شبكه های اجتماعی