کاهش انتقال ایدز با ختنه
آنچه در این مطلب می‌خوانید

کاهش انتقال ایدز با ختنه کردن امروزه برای پزشکان ثابت شده است. در سایر وبلاگ‌های سایت کلینیک ختنه نوزادان تهران در خصوص فواید ختنه به صورت مفصل توضیح داده ایم. در این مطلب در مورد تاثیر آن بر کاهش احتمال انتقال این بیماری توضیح خواهیم داد.

کاهش انتقال ایدز با ختنه کردن

ختنه کردن به کاهش میزان انتقال ویروس ایدز کمک می کند. استفاده از ختنه مردان به لحاظ پزشکی و داوطلبانه، نشان داد که خطر انتقال ویروس ایدز بسیار کاهش یافته است. همچنین شواهد بسیار محکمی هست که مردان ختنه شده در مقابل مردان ختنه نشده در برابر خطر کمتری از ابتلا به ویروس ایدز قرار دارند.

یک سری کارازمایی کنترل شده به طور تصادفی در آفریقا بین سال های 2005 تا 2007 صورت گرفت، که نشان داده میزان خطر انتقال ویروس ایدز از طریق واژن حتی به زنان هم بسیار کاهش پیدا کرده بوده است که این میزان بین حدود 50 تا 60 درصد تخمین زده شده است.

توصیه سازمان‌های بهداشتی

براساس قطعیت این کارازمایی ها، بسیاری از سازمان های بهداشتی توصیه می کنند :

  • کاهش انتقال ایدز با ختنه کردن امکانپذیر است. ختنه مردان یا کودکان پسر به عنوان یک استراتژی مهم و جدی برای پیشگیری از انتقال بیماری های جنسی مثل ویروس ایدز باید به کار گرفته شوند. البته توصیه به کشورهایی که چنین عملی را انجام نمی دهند.
  • هرگز نباید جایگزین دیگری به جز این مورد برای پیشگیری از ایدز در پیش گرفت.
  • تا سال 2011، بیش از 1.3 میلیون نفر رویشان عمل ختنه اجام شد، عمدتا در آفریقای شرقی و جنوبی جایی میزان شیوع این ویروس در بزرگسالان 26 درصد به بالا بود.

کاهش انتقال سایر بیماری‌های جنسی با ختنه کردن

از طرفی دیگر، بسیاری از این تحقیقات نشان می دهد که ختنه مردان همان رابطه محافظت شده برای شریکشان است. طوری که حتی روی همسرشان تاثیر داشته و مزیت آن در بدون عفونت بودن این رابطه است. دلایل احتمالی متعددی برای این ناهنجاری می باشد، از جمله آسیب پذیری بیولوژیکی ذاتی زنان و موارد دیگر، که بعد از بهبودی کامل ختنه مردان می توان رابطه جنسی را از سر گرفت. هیچ شواهدی برای اینکه نشان بدهدختنه میزان خطر ابتلای عفونت در مردان را بالا برده نمی باشد.

کاهش انتقال ایدز با ختنه کردن در امریکا

در امریکا نیز کاهش انتقال ایدز با ختنه کردن ثابت شده است. بسیاری از نهادهای بهداشتی توصیه به انجام ختنه به عنوان یک روش پیشگیری از ایدز توصیه می کنند. از آنجایی که مطالعات بسیاری نشان داده که ختنه نوزاد پسر می تواند میزان خطر ابتلا به ویروس اچ ای وی را در ایالات متحده امریکا تا 20 درصد کاهش دهد. سال 2012 اکادمی اطفال امریکا بیانیه سیاستی به روز شده ای مبنی بر مزایای سلامتی بعد از انجام ختنه منتشر کرد. خصوصا برای سنین تازه متولد شده که هر چه زودتر این کار انجام شود به نفع نوزاد است .

از جمله مزایای آن هم جلوگیری از عفونت ادراری، سرطان آلت تناسلی و برخی عفونت های مقاربتی از جمله اچ ای وی بوده است.

5/5 - (5 امتیاز)

قابل توجه مراجعین محترم

در صورت بروز هرگونه مشکل در ارتباط با تلفن‌های کلینیک ختنه نوزادان تهران می‌توانید در تلگرام و یا دایرکت اینستاگرام پیام خود را ارسال نمایید. برای ارسال پیام روی پیام رسان مورد نظر کلیک نمایید.

advanced divider

پربازدیدترین نوشته‌ها

advanced divider
advanced divider

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

اشتراک اين مطلب در شبكه های اجتماعی