هیدروسل نوزادان و بزرگسالان
آنچه در این مطلب می‌خوانید

هیدروسل (HI-droe-seel) نوعی تورم در کیسه بیضه است، کیسه ای از پوست که بیضه ها را نگه می دارد. این تورم زمانی اتفاق می افتد که مایع در کیسه نازکی که بیضه را احاطه کرده است جمع شود. هیدروسل در نوزادان شایع است. آنها اغلب تا سن یک سالگی بدون درمان از بین می روند. این بیماری اغلب دردناک یا مضر نیست. ممکن است نیاز به درمان نداشته باشد. اما اگر کیسه بیضه متورم به نظر می رسد، مهم است که به پزشک مراجعه کنید. در ادامه این مطلب کلینیک ختنه نوزادان تهران توضیحات کاملی در مورد این بیماری ارائه خواهیم نمود.

علائم هیدروسل چیست؟

  • اغلب تنها علامت هیدروسل، تورم بدون درد یک یا هر دو بیضه است.
  • تورم ممکن است باعث سنگینی کیسه بیضه بزرگسالان شود. به طور کلی، با افزایش تورم، درد بدتر می شود. گاهی اوقات ناحیه متورم ممکن است در صبح کوچکتر و در اواخر روز بزرگتر شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر شما یا فرزندتان تورم کیسه بیضه دارید به پزشک مراجعه کنید. مهم است که بدانید آیا علل دیگری برای تورم وجود دارد که می‌توان آن را درمان کرد. به عنوان مثال، هیدروسل ممکن است با یک نقطه ضعیف در عضلات شکم مرتبط باشد که به بخشی از روده اجازه می دهد تا داخل کیسه بیضه گسترش یابد. این مشکل فتق مغبنی نامیده می شود. هیدروسل نوزاد اغلب خود به خود از بین می رود. اما اگر بعد از یک سال کودک شما همچنان هیدروسل دارد یا تورم بدتر می‌شود، از پزشک خود بخواهید دوباره هیدروسل را بررسی کند.

اگر شما یا فرزندتان دچار درد یا تورم ناگهانی و وحشتناک در کیسه بیضه شدید فوراً به پزشک مراجعه نمایید. اگر درد یا تورم در عرض چند ساعت پس از آسیب به کیسه بیضه شروع شد، دریافت سریع درمان بسیار مهم است. این علائم ممکن است با برخی مشکلات سلامتی از جمله مسدود شدن جریان خون در بیضه پیچ خورده رخ دهد. به این مشکل پیچ خوردگی بیضه می گویند. برای نجات بیضه باید ظرف چند ساعت پس از شروع علائم درمان شود.

علل ابتلای نوزادان به هیدروسل

هیدروسل می تواند قبل از تولد ایجاد شود. به طور معمول، بیضه ها از ناحیه شکم کودک در حال رشد به داخل کیسه بیضه فرو می روند. یک کیسه با هر بیضه می آید و اجازه می دهد مایع اطراف بیضه ها را احاطه کند. اغلب هر کیسه بسته می شود و مایع جذب می شود.

گاهی اوقات مایع پس از بسته شدن کیسه باقی می ماند. مایع معمولاً در سن 1 یا 2 سالگی جذب می شود. در موارد دیگر، کیسه باز می ماند. اندازه کیسه می تواند تغییر کند یا مایع می تواند به ناحیه معده برگردد. این نوع از بیماری هیدروسل های اغلب با فتق مغبنی مرتبط هستند.

علل ابتلا در افراد مسن تر

هیدروسل می تواند به دلیل آسیب ایجاد شود. یا ممکن است به دلیل نوعی تورم به نام التهاب در کیسه بیضه ایجاد شود. التهاب ممکن است در اثر عفونت در بیضه یا لوله کوچک و پیچ خورده در پشت هر بیضه ایجاد شود.

عوامل خطر

بیشتر هیدروسل ها در بدو تولد وجود دارند. حداقل 5 درصد از نوزادان پسر دارای هیدروسل هستند. نوزادان نارس که بیش از سه هفته قبل از موعد مقرر به دنیا می آیند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به هیدروسل هستند. عوامل خطر برای ابتلا به این بیماری در مراحل بعدی زندگی عبارتند از:

  • آسیب یا التهاب در کیسه بیضه.
  • عفونت از جمله عفونت مقاربتی.

عوارض هیدروسل چیست؟

ابن بیماری اغلب خطرناک نیست و معمولاً بر توانایی بچه دار شدن تأثیر نمی گذارد. اما این بیماری ممکن است با یک مشکل سلامتی مرتبط باشد که می تواند باعث مشکلات جدی شود. این مشکلات عبارتند از:

  • عفونت یا تومور. ممکن است باعث شود بیضه ها اسپرم کمتری بسازند یا مثل همیشه خوب کار نکنند.
  • فتق اینگوینال. این می تواند منجر به مشکلات سلامتی تهدید کننده زندگی شود.

آیا ختنه با وجود ابتلا به هیدروسل امکانپذیر است؟

همانطور که هر پزشک متخصص اطفال یا ختنه توصیه می کند، ابتدا باید هیدروسل برطرف شود و سپس به صورت همزمان می توان عمل کرد. یک سالگی سن خوبی برای انجام این کار می باشد.

2.4/5 - (14 امتیاز)

قابل توجه مراجعین محترم

در صورت بروز هرگونه مشکل در ارتباط با تلفن‌های کلینیک ختنه نوزادان تهران می‌توانید در تلگرام و یا دایرکت اینستاگرام پیام خود را ارسال نمایید. برای ارسال پیام روی پیام رسان مورد نظر کلیک نمایید.

advanced divider

پربازدیدترین نوشته‌ها

advanced divider
advanced divider

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

اشتراک اين مطلب در شبكه های اجتماعی