سرطان-آلت-تناسلی-مردان
آنچه در این مطلب می‌خوانید

سرطان آلت تناسلی مردانه یکی از بیماری‌های نادر مردان است. تحقیقات نشان می‌دهد انجام جراحی ختنه احتمال ابتلا به آن را به میزان چشم‌گیری کاهش می‌دهد. در این مطلب از کلینیک ختنه نوزادان تهران در این خصوص توضیح خواهیم داد.

سرطان آلت تناسلی مردانه چیست؟

لازم است بدانید که سرطان آلت تناسلی مردانه نادر است. بنابراین اگر یک برآمدگی و یا جای زخم بر روی آلت تناسلی خود مشاهده کردید، احتمال بسیار کمی وجود دارد که شما به این بیماری مبتلا شده باشید اما با این وجود حتما به پزشک مراجعه کنید.

هر ساله حدود 500 مرد در بریتانیا به آن مبتلا می شوند. بسیاری از آنها زنده می مانند، مخصوصا اگر تشخیص سرطان و درمان آن به موقع انجام شود. این بیماری به طور عمده در مردان مسنی (به ویژه مردان بالای 60 سال) که بهداشت آلت تناسلی خود را در طول زندگی رعایت نکرده اند رخ می دهد. به عبارت دیگر این افراد اغلب مردانی هستند که ختنه نشده اند و به طور منظم زیر پوست ختنه گاه خود را تمیز نکرده اند. لازم به ذکر است که این بیماری در مردانی که ختنه شده اند بسیار نادر است.

علت ابتلا به سرطان آلت تناسلی مردانه چیست؟

این بیماری از طریق رابطه جنسی منتقل نمی شود. البته محقان معتقدند که بیش از نیمی از موارد ابتلا به این سرطان به ویروس پاپیلومای انسانی مربوط می شود که این ویروس از طریق رابطه جنسی قابل انتقال است. سیگار کشیدن هم میتواند یکی از عوامل خطرزای ابتلا به این نوع سرطان باشد. این مسئله به خاطر تاثیر منفی توتون و تنباکو روی سیستم ایمنی بدن است. طبق تحقیقاتی که صورت گرفته، نتیجه بر این بوده که افرادی که از کاندوم استفاده می کنند، کمتر به این بیماری مبتلا می شوند.

علائم آن چیست؟

مهم‌ترین علائم آن عبارتند از:

  • تغییر رنگ پوست آلت تناسلی مردانه
  • تشکیل یک توده زیر پوست ختنه گاه و یا بر روی سر آلت تناسلی مردانه
  • بروز زخم و یا زگیل زیر پوست ختنه گاه و یا بر روی سر آلت تناسلی مردانه
  • خونریزی و یا ترشحات بدبو از آلت تناسلی

ختنه چه تاثیری در کاهش بروز این بیماری دارد؟

انجام جراحی ختنه با تسهیل در پروسه بهداشت این ناحیه، کاهش خطر ابتلا به عفونت دستگاه ادراری، کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌های مقاربتی باعث کاهش احتمال ابتلا به سرطان آلت تناسلی مردانه می‌شود. لازم به ذکر است این جراحی احتمال ابتلا به فیموز را نیز کاهش می دهد.

4.8/5 - (6 امتیاز)

قابل توجه مراجعین محترم

در صورت بروز هرگونه مشکل در ارتباط با تلفن‌های کلینیک ختنه نوزادان تهران می‌توانید در تلگرام و یا دایرکت اینستاگرام پیام خود را ارسال نمایید. برای ارسال پیام روی پیام رسان مورد نظر کلیک نمایید.

advanced divider

پربازدیدترین نوشته‌ها

advanced divider
advanced divider

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

اشتراک اين مطلب در شبكه های اجتماعی