برای-نوزاد-دستگاه-بخور-گرم-بهتر-است-یا-سرد
آنچه در این مطلب می‌خوانید

برای نوزاد دستگاه بخور گرم بهتر است یا سرد؟ مزایای دستگاه بخور برای نوزاد چیست؟ نوزادان دارای سیستم بدنی فوق‌العاده حساسی هستند که به مراقبت‌های ویژه‌ای نیاز دارند. در نتیجه شرایط اتاق نوزاد باید از هر نظر، شرایط ایده‌الی را داشته باشد. یکی از این شرایط ایده‌آل، توجه به میزان رطوبت اتاق نوزاد به دلیل ریه‌های حساس آنها است. استفاده از بخور برای اطفال، می‌تواند رطوبت مورد نیاز اتاق فرزند دلبند شما را تأمین کند.

سؤالی که ممکن است ذهن والدین را به خود مشغول کرده باشد، این است که برای نوزاد دستگاه بخور گرم بهتر است یا سرد؟ برای پاسخ به این سؤال و سؤالاتی مانند مدت زمان، شیوه استفاده از بخور و مزایا و معایب آن، توضیحات کاملی در این مطلب سایت کلینیک ختنه نوزادان تهران ذکر شده است. همراه ما باشید.

اهمیت دستگاه بخور گرم یا سرد برای نوزاد

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که والدین باید به آن توجه کنند، میزان رطوبت اتاق نوزاد است. مشکلاتی نظیر خشکی پوست، چشم‌ها و لب، ممکن است در اثر خشک بودن هوای اتاق نوزاد برای او به وجود بیاید. مرطوب نبودن هوای اتاق نوزاد، می‌تواند یکی از علل اصلی بروز مشکلات تنفسی نظیر سرفه‌های خشک و آسم باشد. به این دلیل است که استفاده از دستگاه بخور برای نوزاد بسیار مهم است. پزشکان اطفال نیز استفاده از این دستگاه را برای ماههای ابتدایی پس از تولد نوزادان و حتی تا سالهای بعد به والدین او پیشنهاد می‌کنند.این مطلب در کشور ما که در اکثر نقاط دارای هوای خشک هست اهمیت بیشتری پیدا میکند.

انواع مختلف دستگاه بخور برای نوزاد

دستگاه بخور برای نوزاد به ۲ دسته گرم و سرد تقسیم‌بندی می‌شود:

  • دستگاه بخور گرم. این دستگاه رطوبت پوست نوزاد را به خوبی حفظ و از بروز مشکلات تنفسی در او جلوگیری می‌کند. دستگاه بخور گرم، بخار آب در حال جوشیدن را در هوا منتشر می‌کند و به همین سبب است که این بخار کاملاً سالم و تمیز و عاری از هرگونه باکتری و میکروب است.
  • دستگاه بخور سرد. دارای انواع مختلفی هستند و به این صورت عمل می‌کنند که یک ضربان ساز اولتراسونیک، آب موجود در مخزن را به خود جذب کرده و به بخار تبدیل میکند و سپس فن قوی کنار آن، بخور سرد را با ایجاد جریان هوا در اتاق پخش می‌کند.

تنها تفاوت دستگاه بخور گرم با سرد در این نکته است که دستگاه بخور گرم، آب موجود داخل مخزن را به واسطه المنت‌های گرمایشی خود به نقطه جوش رسانده و بعد بخار گرم حاصل شده از آب در حال جوشیدن را به وسیله یک فن درون اتاق نوزاد منتشر می‌کند. بخور گرم برای فصل زمستان بسیار کاربردی است و هوای اتاق نوزاد را گرم و مرطوب نگه می‌دارد. 

دستگاه بخور گرم، برای رساندن دمای آب به نقطه جوش، از نیروی الکتریسیته استفاده می‌کند و در نتیجه مصرف برق بالایی دارد.

از دستگاه بخور سرد می‌توان در تمام فصول استفاده کرد. دستگاه بخور سرد، تغییری در دمای اتاق ایجاد نمی‌کند و فقط محیط را مرطوب نگه می‌دارد. این نوع از دستگاه بخور برای نوزاد دارای ایمنی بیشتری است و مصرف انرژی چندانی هم ندارد. انواعی از دستگاه بخور سرد هم وجود دارند که بخور سرد را قبل از خروج از دستگاه تا حدی گرم میکنند.

فواید دستگاه بخور برای نوزاد

با استفاده از دستگاه بخور می‌توان محیط خانه را مرطوب نگه داشت. مزایا و فواید دستگاه بخور برای نوزاد عبارت‌ است از:

  • درمان و رفع گرفتگی بینی نوزاد. عملکرد سینوس‌ها بستگی زیادی به تغییرات آب‌وهوایی دارد و تغییر در میزان دما و رطوبت، تأثیر زیادی در تورم مجاری بینی داشته و آبریزش و گرفتگی بینی را به دنبال دارد. به کمک یک دستگاه بخور می‌توان سطح رطوبت خانه را بین 40 تا 60 درصد حفظ کرد و از گرفتگی بینی و در نتیجه بی‌قراری نوزاد جلوگیری به عمل آورد.
  • رفع خشکی پوست. از دست دادن آب برای تنظیم میزان رطوبت پوست امری طبیعی است. آب‌وهوای خشک سبب از دست رفتن سریع‌تر آب بدن شده و در نتیجه خشکی پوست و عوارضی نظیر خارش، قرمزی و سوزش را به همراه دارد. استفاده از دستگاه بخور می‌تواند این مشکل را به حداقل برساند.
  • کاهش علائم سرماخوردگی. نوزادان به دلیل سیستم ایمنی ضعیفی که دارند، بیشتر از بزرگسالان در معرض سرماخوردگی قرار دارند. مصرف برخی داروها مانند شربت سرماخوردگی، در 2 سال ابتدایی زندگی ممنوع است. پس باید برای در امان ماندن نوزاد از احتمال ابتلا به سرماخوردگی و عفونت تنفسی، از راه دیگری وارد شوید. این دستگاه برای فرزند شما می‌تواند سبب کاهش سرفه‌های خشک او شود، گرفتگی و احتقان بینی را از بین برده و گلودرد او را بهبود بخشد.
  • کمک به کیفیت خواب نوزاد. برای داشتن خوابی خوب و لذت‌بخش، باید محیطی آرام را برای نوزاد فراهم کنید. دستگاه رطوبت‌ساز از چند جهت می‌تواند برای نوزاد مفید باشد:
  • دستگاه بخور با رطوبتی که به محیط می‌دهد، مجاری تنفسی نوزاد را مرطوب نگه داشته و سبب بهبود علائم احتمالی سرماخوردگی و خواب راحت او می‌شود.
  • صدای آرام دستگاه بخور، سبب کاهش صداهای دیگر موجود در محیط می شود و می‌تواند مانند یک لالایی و زمزمه آرام برای او عمل کند.
  • روشن شدن دستگاه بخور، می‌تواند نشانه‌ای برای زمان خواب نوزاد باشد. نوزاد با صدای دستگاه، شرطی می‌شود؛ به این معنا که صدای دستگاه به نوزاد این هشدار را می‌دهد که زمان خواب فرارسیده است

برای نوزاد دستگاه بخور گرم بهتر است یا سرد، چرا؟

هر دو دستگاه بخور گرم و سرد، کارایی و قابلیت‌های خاص خود را دارد. خرید هر کدام از این دستگاه‌ها بستگی به اولویت‌های مورد نظر شما دارد. اگر هدف شما برای خرید دستگاه بخور برای نوزاد، کمک به بهبود شرایط او از تمامی جهات است، بهتر است برای اتاق فرزند خود، دستگاه بخور سرد تهیه کنید. از دستگاه بخور سرد، در تمامی ایّام سال می‌توان استفاده کرد. دستگاه بخور گرم از لحاظ ایمنی ممکن است خطراتی را برای نوزاد به همراه داشته باشد و اینکه نمی‌توان از بخور گرم برای ماه‌های گرم سال استفاده کرد. ضمن اینکه قطرات بخور سرد ریزتر هستند و راحت تر به قسمتهای عمقی ریه میرسند

جمع‌بندی

در پاسخ به سوال برای نوزاد دستگاه بخور گرم بهتر است یا سرد؟ بهتر است بگوییم که استفاده از بخور برای فرزندتان، دارای فواید و مزایای فراوانی است و بهتر است این کار در هفته‌های اول تولد نوزاد، حتماً انجام گیرد. دستگاه رطوبت‌ساز می‌تواند از بروز خشکی پوست، چشم و لب‌های نوزاد و ایجاد مشکلات تنفسی برای او جلوگیری کند.

بهترین نوع این دستگاه برای اتاق فرزندتان، دستگاه بخور سرد است. زیرا در تمامی فصول سال کاربرد دارد و نسبت به دستگاه بخور گرم به دلیل داشتن المنت برای به جوش آوردن آب، دارای ایمنی بیشتری است. پس اگر شما نیز به تازگی صاحب نوزادی شده‌اید، می‌توانید برای رفع مشکلات تنفسی، گرفتگی بینی و بهبود خواب او، یک بخور سرد برای افزایش رطوبت خانه و اتاق او خریداری کنید. بهتر هست که مخزن دستگاه بالای دو لیتر ظرفیت داشته باشد تا به دفعات کمتری برای پر کردن نیاز داشته باشد ضمن اینکه پیچ تنظیم شدت بخار هم از اجزای ضروری یک دستگاه بخور هست

سؤالات متداول

۱. مدت زمان استفاده از دستگاه بخور برای نوزاد چقدر است؟

پاسخ این سؤال بستگی به محل زندگی شما دارد. به عنوان مثال اگر آب‌و‌هوای محل زندگی شما گرم‌وخشک است، بهتر است هر چند ساعت یک‌بار دستگاه را روشن کنید تا رطوبت محیط تأمین شود.

۲. آیا استفاده از دستگاه بخور برای نوزاد عوارضی دارد؟

اگر دستگاه بخور برای نوزاد به صورت ۲۴ ساعته و مداوم روشن باشد، ممکن است مشکلات تنفسی را برای او ایجاد کند. اگر از دستگاه بخور به صورت غیراصولی و نادرست هم استفاده شود، می‌تواند سبب طولانی شدن روند درمان و دوران نقاهت نوزاد شود. البته باز هم به میزان رطوبت اولیه هوا تا حد زیادی بستگی دارد

4.7/5 - (10 امتیاز)

قابل توجه مراجعین محترم

در صورت بروز هرگونه مشکل در ارتباط با تلفن‌های کلینیک ختنه نوزادان تهران می‌توانید در تلگرام و یا دایرکت اینستاگرام پیام خود را ارسال نمایید. برای ارسال پیام روی پیام رسان مورد نظر کلیک نمایید.

advanced divider

پربازدیدترین نوشته‌ها

advanced divider
advanced divider

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

اشتراک اين مطلب در شبكه های اجتماعی