معایب-ختنه-مضرات-ختنه
آنچه در این مطلب می‌خوانید

معایب ختنه چیست؟ آیا مواردی که به عنوان مضرات ختنه به آن اشاره می‌شود می‌تواند مانع انجام این جراحی رایج و مفید مردانه شود؟ بسیاری از والدینی که میخواهند برای ختنه فرزند دلبند خود اقدام کنند به این پرسش اساسی فکر میکنند که آیا واقعا ختنه معایبی هم دارد و یا مضراتی هم دارد؟
در این مطلب سایت کلینیک ختنه نوزادان تهران سعی میکنیم به این سوال جواب بدهیم که معایب ختنه و مضرات ختنه چیست؟

معایب ختنه و مضرات ختنه از نگاه منتقدین

همانطور که می‌دانیم ختنه به برداشت پوست روی سر آلت گفته میشود که این برداشت پوست می‌تواند به روش‌های مختلفی انجام بشود. منتقدین ختنه که عموما هم از زاویه غیر علمی به بحث ختنه نگاه می‌کنند دو گروه از عوارض را برای ختنه برمی‌شمرند:

  • عوارض ثابت
  • عوارض متغیر

منتقدین معتقدند عمل ختنه دارای یکسری عوارض ثابت مثل ایجاد زودانزالی و کاهش لذت جنسی است. همچنین یکسری عوارض متغیر مانند احتمال خونریزی یا حساسیت‌های دارویی و نیز احتمال آسیب به آلت تناسلی در حین عمل جراحی هست را برمی‌شمردند. آن‌ها به این موارد به عنوان عوارض ختنه اشاره می کنند. اما چقدر بحث معایب ختنه به واقعیت نزدیک است؟

رد نظریه عوارض ثابت ختنه

از نظر پزشکی و علمی واقعیت چیز دیگری هست. در ابتدا باید به این حقیقت اشاره کنیم که زودانزالی در اصل یک مساله روانپزشکی بوده و ارتباطی با ختنه ندارد. شاهد این ادعا این است که میزان بروز زودانزالی در کشورهایی که خننه می‌کنند تفاوت چندانی با کشورهایی که ختنه نمی‌کنند ندارد. در حالیکه اگر ختنه عامل ایجاد زود انزالی بود باید در کشورهایی که ختنه نمی‌کنند دیده نمی‌شد و یا حداقل کمتر دیده می‌شد.

در مورد کاهش لذت جنسی هم باید گفت که گیرنده های لذت جنسی اکثرا بر روی ناحیه شیار کرونال قرار دارند و ختنه تاثیری در کاهش تعداد گیرنده های لذت ندارد. ضمن اینکه مطالعات و نظرسنجی‌های متعدد بر روی مردانی که در سن بزرگسالی ختنه شده‌اند نشان داده است که تفاوتی را در میزان لذت خود ذکر نکرده اند. پس این موارد نمیتوانند جزو معایب ختنه یا مضرات ختنه به حساب آیند.

نظر پزشکان در مورد معایب متغیر ختنه

در خصوص گروه دوم و عوارضی مانند احتمال بروز خونریزی، حساسیت‌های دارویی و یا احتمال آسیب به آلت نیز هم باید این نکته را یادآوری نمود که طبیعتا در هر عمل جراحی احتمال درصدی از ریسک وجود دارد. اما اولا این ریسک بسیار پایین هست و‌ دوما اینکه از نظر عقلانی و منطقی نمیشود به خاطر احتمال ریسک در جراحی از اصل عمل جراحی صرفنظر کرد.

سخن پایانی

در نتیجه مواردی که با عنوان معایب ختنه یا مضرات ختنه ذکر میشود پایه و اساس علمی ندارند. البته ذکر این نکته ضروری است که مراجعه به کلینیک‌های تخصصی ختنه و پزشکان با سابقه این جراحی می‌تواند عوارض احتمالی دیگر مانند عفونت ختنه را به صفر برساند. کلینیک ختنه نوزادان تهران به عنوان اولین کلینیک تخصصی ختنه با در اختیار داشتن امکانات و تجهیزات استریل ابزار جراحی و با داشتن محیط آرام و با حضور دکتر امیربهتاش امیری آماده پذیرش نوزادان تا شش ماه جهت انجام ختنه با حلقه است.

پس اگر به دنبال دکتر ختنه خوب هستید برای دریافت نوبت می‌توانید با تلفن‌های کلینیک یعنی ۰۲۱۲۲۸۹۴۲۰۳ و ۰۹۰۲۵۴۲۸۶۳۴ تماس حاصل فرمایید. همچنین می‌توانید سوالات خود قبل و پس از جراحی را در دایرکت اینستاگرام کلینیک ختنه نوزادان تهران ارسال نمایید.

5/5 - (7 امتیاز)

قابل توجه مراجعین محترم

در صورت بروز هرگونه مشکل در ارتباط با تلفن‌های کلینیک ختنه نوزادان تهران می‌توانید در تلگرام و یا دایرکت اینستاگرام پیام خود را ارسال نمایید. برای ارسال پیام روی پیام رسان مورد نظر کلیک نمایید.

advanced divider

پربازدیدترین نوشته‌ها

advanced divider
advanced divider

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

اشتراک اين مطلب در شبكه های اجتماعی