فرنکتومی-یا-فرنولکتومی
آنچه در این مطلب می‌خوانید

فرنکتومی یا فرنولکتومی چیست؟ در ناحیه زیر آلت مردانی یک بخش ظریف نخ مانند وجود دارد که به آن فرنولوم یا به فارسی لگام گفته میشود. به قطع جراحی فرنولوم اصطلاحا Frenulectomy یا Frenectomy گفته میشود. قطع فرنولوم میتواند با تیغ و یا قلمهای جراحی الکتریکی صورت پذیرد در صورتی که با تیغ قطع شود باید خونریزی آن با نخ بخیه کنترل شود اما در صورت قطع با قلم الکتریکی همزمان عمل انعقاد هم انجام میشود.  فرنکتومی گاهی به عنوان بخشی از عمل ختنه و گاهی نیز به عنوان یک عمل مستقل جهت اصلاح برخی ناهنجاریها مانند نعوظ دردناک انجام میشود. در ادامه این مطلب کلینیک ختنه نوزادان تهران در مورد این عمل جراحی بیشتر توضیح خواهیم داد.

فرنکتومی و ختنه

یکی از عوارض عمل جراحی ختنه خونریزی بعد از عمل هست که در موارد کمی اتفاق میافتد یکی از شایعترین سایتهای خونریزی بعد از ختنه ناحیه فرنولوم پنیس است لذا بسیاری از پزشکان به صورت پیشگیرانه در حین عمل جراحی ختنه فرنولوم را قطع میکنند تا احتمال خونریزی بعد از عمل را کاهش دهند. اما امروزه صحت این روش مورد تردید قرار گرفته است چون شریان فرنولار مسئول خونرسانی ناحیه اطراف سوراخ خروج ادرار یا به انگلیسی همان Mea است و قطع فرنولوم و به تبع آن قطع شریان فرنولار با کاهش خونرسانی به سوراخ خروج ادرار ممکن است ریسک تنگی Mea را افزایش دهد لذا به نظر میرسد قطع فرنولوم در جریان ختنه به صورت روتین صحیح نباشد و بهتر است فرنکتومی فقط به موارد خاص با تشخیص پزشک محدود بشود.

البته موضوع فرنکتومی در بزرگسالان موضوع متفاوتی هست که معمولا به صورت مستقل از ختنه و به صورت یک عمل مستقل جهت درمان پاره ای از بیماریها انجام میشود که در ادامه به توضیح آن میپردازیم:

علت انجام جراحی فرنکتومی چیست؟

برخی از مردان به دلیل وجود نوار سفت پوست بین ساقه آلت تناسلی و گلو در قسمت زیرین آلت، درد را تجربه می کنند. این مسئله می تواند باعث درد همراه با نعوظ یا خونریزی در حین رابطه جنسی به دلیل ریزتروما شود. فرنولکتومی یک تکنیک تخصصی است که با از بین بردن محدودیت ها، این وضعیت را درمان می کند و امکان افزایش دامنه حرکتی پوست آلت تناسلی و لذت جنسی را فراهم می کند.

یک فرنولوم سفت می‌تواند مستقل از اینکه آیا مردی ختنه شده است وجود داشته باشد، و می‌تواند یک بخش سفت و منحنی از آلت تناسلی ایجاد کند که مستعد آسیب‌های میکروبی است و باعث خونریزی و نعوظ دردناک می‌شود. هنگامی که فرنولوم آلت تناسلی تنگ یا کوتاه باشد، به آن فرنولوم بریو می گویند. این حالت می تواند منجر به تنش در فرنولوم در هنگام نعوظ شود که می تواند در حین فعالیت های شدید مانند رابطه جنسی پاره شود و باعث درد و خونریزی شود که به نوبه خود باعث از دست دادن نعوظ مردان و در برخی موارد اختلال عملکرد جنسی و انزال زودرس می شود. اگر این مشکل زندگی جنسی شما را تحت تاثیر قرار داده، بهتر است برای انجام این جراحی اقدام کنید.

جراحی فرنولکتومی چگونه انجام می شود؟

روش فرنولکتومی شامل برش بافت محدود کننده برای افزایش دامنه حرکتی در آلت تناسلی و افزایش لذت جنسی به دلیل پایان درد با نعوظ است. این روش (در کمتر از 20 دقیقه انجام می شود) با استفاده از یک بی حس کننده موضعی انجام می شود و به طور کلی نتایج قابل توجهی پس از یک دوره بهبودی کوتاه به همراه دارد. عمل فرنولوپلاستی می تواند فرنولوم را طولانی کند و ناراحتی ناشی از فرنولوم کوتاه را تسکین دهد.

عوارض و فواید این جراحی چیست؟

فواید آن عبارتند از:

·         فرنولکتومی آلت تناسلی یک راه حل سریع و ماندگار برای درد آلت تناسلی و خونریزی حین رابطه جنسی است.

·         درمان ایمن، موثر و خصوصی

·         افزایش حس و لذت

·         بهبود اعتماد به نفس

·         کاهش درد در هنگام مقاربت

·         کاهش ترس و اضطراب ناشی از پارگی و خونریزی

عوارض احتمالی عبارتند از:

·         تورم و کبودی در محل عمل فرنکتومی

·         عفونتی که نیاز به آنتی بیوتیک دارد

·         خونریزی (معمولاً خفیف)

·         جای زخم در محل عمل

·         تنگی گوشت به دلیل آسیب به شریان فرنولار که نیاز به متاتومی دارد (نادر)

·         اثر زیبایی یا عملکردی کمتر از حد مطلوب که نیاز به روش دوم دارد.

·         درد مزمن در محل جراحی

·         واکنش وازوواگال که باعث سبکی سر بعد از عمل می شود.

مراقبت‌های پس از جراحی

·         اکثر مردان پس از عمل به هیچ داروی ضد درد اضافی نیاز ندارند، اما ممکن است برای کنترل درد هر 6 ساعت یکبار تا 2 قرص استامینوفن مصرف کنید. پس از 48 ساعت، در صورت نیاز می توانید ایبوپروفن 400 میلی گرم را هر 6 ساعت در صورت نیاز برای کنترل درد مصرف کنید.

·         ممکن است مقدار کمی خونریزی در محل جراحی فرنکتومی وجود داشته باشد. این طبیعی است و طی چند روز متوقف می شود.

·         استفاده از پماد آنتی بیوتیکی را دو بار در روز در محل جراحی فرنکتومی ادامه دهید.

·         ممکن است روز بعد به کار بازگردید، اما باید به مدت 2 تا 3 روز از تلاش های شدید خودداری کنید.

·         توصیه می کنیم برای حدود 5-6 هفته از فعالیت جنسی خودداری کنید.

سوالات رایج

چه مدت طول می‌کشد تا بهبود یابد؟

بهبودی از فرنولکتومی آلت تناسلی نسبتاً سریع و بدون درد است. اکثر مردان پس از عمل نیازی به داروهای ضد درد اضافی ندارند و می توانند روزهای بعد به محل کار خود برگردند. اگر کار شما به فعالیت سنگین یا بدنی نیاز دارد، به چند روز دیگر استراحت نیاز خواهید داشت.

آیا فرنولکتومی دردناک است؟

جراحی فرنولکتومی با بی‌حسی موضعی انجام می شود و آن دسته از مردانی که تحت این عمل قرار گرفته‌اند، معمولاً آن را تقریباً بدون درد توصیف می‌کنند.

اگر من ختنه نشده باشم، فرنولکتومی چگونه روی پوست ختنه گاه من تاثیر می گذارد؟

فرنولکتومی پوست ختنه گاه شما را تحت تاثیر قرار نمی دهد و شما ختنه نشده خواهید ماند. از آنجایی که فرنولکتومی فقط شامل آزاد کردن نوار سفت از بافت زیر آلت تناسلی در جایی که به پوست ختنه گاه شما متصل می شود، پوست ختنه گاه شما حفظ می شود.

4.1/5 - (10 امتیاز)

قابل توجه مراجعین محترم

در صورت بروز هرگونه مشکل در ارتباط با تلفن‌های کلینیک ختنه نوزادان تهران می‌توانید در تلگرام و یا دایرکت اینستاگرام پیام خود را ارسال نمایید. برای ارسال پیام روی پیام رسان مورد نظر کلیک نمایید.

advanced divider

پربازدیدترین نوشته‌ها

advanced divider
advanced divider

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

اشتراک اين مطلب در شبكه های اجتماعی