تاثیر-آلودگی-هوا-بر-کودکان
آنچه در این مطلب می‌خوانید

آلودگی هوا بر روی همه افراد به خصوص بر روی کودکان و نوزادان تاثیر می گذارد زیرا کودکان نسبت به افراد بالغ از مقاومت بدنی کمتری برخوردار هستند. این امر سبب می ‌شود تا وجود یک آلاینده مانند ویروس، تنفس در هوای آلوده و اینگونه موارد سریعاً روی بدن آن ها واکنش نشان دهد و سبب ایجاد بیماری های مختلف در کودکان می شود. بنابراین توصیه می شود در زمان آلودگی هوا کودکان و نوزادان را در معرض هوای آلوده قرار ندهید زیرا علاوه بر اینکه آن ها سریعاً بیمار می شوند؛ بیماری آن ها به شدت حساس است و در صورت عدم توجه به آن ها عواقب جدی نیز خواهد داشت. در ادامه این مطلب کلینیک ختنه نوزادان تهران به بررسی کامل تر این موضوع می پردازیم، پس با ما همراه باشید.

بیماری های نوزادان و کودکان ناشی از آلودگی هوا

 در زمان هایی که هوا آلوده باشد یا در این شرایط باران ببارد (باران اسیدی)، در هوا ذرات معلق، گوگرد دی اکسید، نیتروژن دی اکسید و کربن مونوکسید افزایش پیدا می کند که با استنشاق این مواد بدن افراد به خصوص کودکان و نوزادان دچار بیماری های مختلفی می شود که این بیماری ها عبارتند از:

 • آسم: آلودگی هوا سبب تشدید علائم آسم در کودکان می شود. ذرات موجود در هوای آلوده موجب تنگی نفس و التهاب در کودکان می شود که می تواند بیماری آسم در کودکان را ایجاد کند.
 • عفونت های ریوی: ذرات معلق و مواد آلاینده موجود در هوای آلوده باعث می شود تا افراد به خصوص کودکان به بیماری هایی همچون عفونت های ریوی دچار شوند.
 • بیماری های قلبی عروقی: وجود آلودگی هوا سبب افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی در کودکان و نوزادان می شود که می توان برای نمونه به ناتوانی قلبی و عروقی اشاره کرد.
 • کاهش عملکرد ریه: تماس ریه با ذرات معلق و آلاینده موجود در هوا سبب کاهش عملکرد ریه می شود که این موضوع موجب کاهش سطح عملکرد تنفسی در کودکان و نوزادان خواهد شد.
 • کاهش عملکرد ایمنی: وجود ذرات معلق و آلاینده در هنگام آلودگی هوا سبب بروز انواع بیماری ها در بدن می شود و این امر کاهش عملکرد سیستم ایمنی به خصوص در کودکان و نوزادان را در پی دارد. در نتیجه بدن آن ها نسبت به انواع ویروس ها و عفونت ها بسیار حساس می شود.
 • تاثیرات عصبی: بر اساس تحقیقات انجام شده آلوده بودن هوا سبب تاخیر در توسعه عصبی کودکان و نوزادان می شود که این امر تاثیرات جبران ناپذیری بر روی سلامت اعصاب آن ها خواهد گذاشت. به همین دلیل است که در هوای آلوده کودکان و نوزادان عصبی هستند و کنترل آن ها سخت تر است.

 پیشگیری از بیماری ‌های نوزادان و کودکان در اثر آلودگی هوا

همان طور که در بخش قبلی بررسی کردیم کودکان در اثر آلوده بودن هوا دچار بیماری های مختلف می شوند. مهم ترین نکته این است که پیشگیری هر گونه بیماری بهتر از درمان آن است بنابراین در ادامه برخی از روش های پیشگیری از این بیماری ها را بررسی می کنیم.

 • استفاده از وسایل تهویه هوا در خانه: استفاده از فیلترهای هوا در سیستم های گرمایشی و سرمایشی و همچنین استفاده از تصحیح کننده های هوا در خانه برای پیشگیری از مشکلات ناشی از آلودگی هوا در کودکان بسیار موثر است. این کار یکی از روش های تاثیرگذار در پیشگیری از مشکلات جدی است.
 • ایجاد یک محیط زندگی پاکیزه و سالم: وجود یک محیط پاکیزه و سالم و به دور از مواد شیمیایی آلوده باعث کاهش تماس کودکان با آلودگی هوای محیط می شود. همچنین همان طور که اشاره شد، وجود تهویه مناسب در محیط خانه می تواند در ایجاد چنین محیطی موثر باشد.
 • انجام فعالیت های بدنی در زمان مناسب: تشویق کودکان به انجام فعالیت های بدنی در زمانی که هوا پاک است و آلودگی کمتری در هوا وجود دارد، می تواند سبب تقویت سیستم ایمنی بدن کودکان شود. در نهایت بدن آن ها در برابر مواردی همچون آلودگی هوا مقاوم تر می شود.
 • آگاهی از شرایط هوایی: اطلاع و آگاهی از شرایط و کیفیت آب و هوا نیز یکی از مهم ترین اقدامات برای پیشگیری از بیماری های مرتبط با آلودگی هوا است. در این صورت اگر هوا آلوده باشد، کودکان خود را بیرون از خانه و در معرض هوای آلوده قرار ندهید. همچنین در صورت لزوم می توانید از موارد بهداشتی مانند ماسک و شستشوی مکرر دست و صورت آن ها استفاده کنید.
 • استفاده از بخور سرد برای نوزادان و کودکان: استفاده از بخور سرد می‌تواند تاثیرات منفی آلودگی هوا بر روی اطفال کاهش دهد.

 تقویت سیستم ایمنی کودکان با خوراک صحیح

یکی از مهم ترین مواردی که سبب افزایش و تقویت سیستم ایمنی کودکان در برابر آلودگی هوا می شود وجود تغذیه مناسب برای آن ها است. در ادامه به بررسی کامل تر این موضوع می ‌پردازیم و نمونه هایی از خوراکی های مناسب برای بهبود سیستم ایمنی بدن کودکان را معرفی می کنیم.

 • میوه و سبزیجات: از مهم ترین خوراکی هایی که هر کودک باید آن را به صورت کامل در سنین رشد خود دریافت کند، میوه و سبزیجات است. برخی از میوه ها همانند پرتقال، توت فرنگی و سبزیجات تازه دارای ویتامین c، بتا کاروتن و فیبر هستند. وجود چنین ترکیباتی در میوه و سبزیجات سبب تقویت ایمنی بدن و جذب مواد مغذی و مفید همانند آهن و کلسیم در بدن می شود. دریافت این گونه مواد موجب مقاومت بیشتر کودکان در برابر آلودگی هوا می شود.
 •  محصولات لبنیاتی: مصرف محصولات لبنیاتی همانند ماست، کره و پنیر که حاوی پروبیوتیک هستند باعث حفظ سلامت گوارش و تقویت سیستم ایمنی بدن کودکان در برابر آلودگی هوا می شود. همچنین این محصولات دارای پروتئین مورد نیاز برای بدن نیز هستند که افزایش پروتئین در بدن یکی دیگر از عوامل موثر در تقویت سیستم ایمنی محسوب می شود.
 • ماهی و مواد غذای حاوی اسید های چرب امگا ۳: مصرف خوراکی هایی که دارای اسید های چرب امگا ۳ هستند همانند ماهی سالمون، ماکرل هویج و تخم مرغ سبب تقویت سلامت مغز، حافظه و همچنین کاهش التهابات می ‌شود. در نهایت تقویت و افزایش سیستم ایمنی بدن کودکان در برابر آلودگی هوا نتیجه این موارد خواهد بود.
 • غلات کامل و فیبر، خوراکی های حاوی منیزیم و روی: مصرف غلات کامل و مزه های غنی از فیبر همانند جو، برنج قهوه‌ ای و غلات دیگر سبب بهبود گردش خون، کنترل میزان قند خون و تقویت سیستم گوارشی بدن می شود. همچنین مصرف مواد غذایی که حاوی منیزیم هستند همانند موز، انگور و مرغ نیز می ‌تواند سبب تقویت سیستم ایمنی بدن کودکان شود.
5/5 - (2 امتیاز)

قابل توجه مراجعین محترم

در صورت بروز هرگونه مشکل در ارتباط با تلفن‌های کلینیک ختنه نوزادان تهران می‌توانید در تلگرام و یا دایرکت اینستاگرام پیام خود را ارسال نمایید. برای ارسال پیام روی پیام رسان مورد نظر کلیک نمایید.

advanced divider

پربازدیدترین نوشته‌ها

advanced divider
advanced divider

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

اشتراک اين مطلب در شبكه های اجتماعی