خواب-نوزاد-بعد-از-ختنه
آنچه در این مطلب می‌خوانید

خواب نوزاد بعد از ختنه چقدر اهمیت دارد؟ ختنه اغلب با جراحی صورت می گیرد که این جراحی به منظور برش بخشی از پوست آلت تناسلی انجام می شود. ختنه در جوامع مختلف برای دلایل دینی و فرهنگی انجام می شود. اما بر اساس تحقیقات انجام گرفته ختنه کردن مزایای بسیار زیادی دارد و به همین دلیل امروزه در اغلب کشورها ختنه انجام می گیرد. ختنه با روش های مختلفی انجام می شود. مهم ترین نکته در انجام ختنه این است که توسط یک فرد متخصص انجام شود؛ زیرا این مسئله بسیار حساس و مهم است و در صورتی که نوزاد ختنه بدی داشته باشد در بزرگسالی عواقب آن را مشاهده می کند. در این مطلب کلینیک ختنه نوزادان تهران به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

خواب نوزاد بعد از ختنه چه تغییراتی می کند؟

ممکن است خواب نوزادان بعد از ختنه تغییر کند که دلیل آن به عوامل فیزیولوژیکی و رفتاری با ختنه مرتبط است. عوامل مختلفی سبب تغییرات در الگوی خواب نوزادان بعد از انجام ختنه می شوند که در ادامه برخی از آن ها را توضیح می دهیم.

 • درد و عدم راحتی: نوزادان به عنوان یک واکنش طبیعی در حین انجام فرایند جراحی و بعد از انجام آن احساس درد و ناراحتی می کنند. این موضوع ممکن است بر روی الگوی خواب نوزادان تاثیر بگذارد و سبب بیداری متعدد آن ها در طول شب شود.
 • تغییرات هورمونی: انجام ختنه ممکن است سبب تغییراتی در هورمون های بدن نوزادان شود که به موجب همین تغییر الگوی خواب نوزادان نیز تغییر می کند. این تغییرات هورمونی در تعادل سیستم عصبی و تنظیم الگوی خواب موثر هستند.
 •  استرس و ناراحتی: انجام فرایند ختنه و همچنین تغییرات محیطی و واکنش اطرافیان ممکن است سبب استرس و ناراحتی نوزاد شود. وجود استرس و ناراحتی در فرایند و الگوی خواب تاثیرگذار است که در نتیجه سبب کم خوابی و افزایش بیداری در طول شبانه روز می شود.

موارد آرامش بخش برای نوزاد شما

بعد از انجام ختنه می توان با انجام مراقبت ها و اقدامات خاص به خواب آرام و بهتر نوزاد کمک کرد. در ادامه چندین راه کار که سبب بهبود الگوی خواب نوزادان پس از ختنه می شوند را مورد بررسی قرار می دهیم.

 • کنترل درد: استفاده از دارو یا انجام روش های غیر دارویی برای مدیریت و کنترل درد پس از ختنه نوزاد، سبب کاهش درد نوزاد می شود که در نتیجه خواب آرام نوزاد را به همراه دارد. به عنوان مثال استفاده از داروهای تسکین دهنده درد که طبق توصیه پزشک تجویز شده باشد، سبب کاهش درد نوزاد می شود.
 • محیط خواب مناسب: داشتن یک محیط خواب آرام و غیر شلوغ یکی دیگر از عواملی است که به خواب نوزاد بعد از ختنه کمک می کند. محیط خواب مناسب محیطی است که شامل دمای مناسب، رطوبت مناسب، عدم وجود صدا و یا نورهای شدید باشد. فراهم کردن چنین محیطی سبب خواب راحت و بدون استرس نوزادان می شود.
 • توجه به رژیم غذایی: رژیم غذایی نوزاد نیز یکی دیگر از عواملی است که بر روی روند خواب نوزاد تاثیر می گذارد. به همین منظور سعی کنید به میزان کافی شیر مادر به نوزاد خود بدهید تا وضعیت گوارشی نوزاد منظم باشد این موضوع سبب بهبود در روند الگوی خواب نوزاد می شود.
 • زمانبندی و روتین خواب: داشتن خواب منظم و روتین خواب برای یک نوزاد سبب ایجاد حس آرامش در بدن او می شود. به عنوان مثال همان طور که اشاره شد، داشتن یک فضا و محیط آرام برای خواب نوزاد، انجام فعالیت های تسکین دهنده و آرام بخش قبل از خواب نوزاد، برای خواب او بسیار اهمیت دارد.
 • مشورت با یک پزشک متخصص: یکی دیگر از اقدامات آرامش بخش برای خواب نوزاد بعد از ختنه مشورت با یک پزشک متخصص است. شما می توانید با مراجعه به یک متخصص و مشورت با او از راهکار و روش هایی استفاده کنید که سبب بهبود و تسکین در خواب نوزاد شما می شود. همچنین مراجعه به چنین افرادی سبب پیشگیری از هر گونه مشکلات استرسی خواهد شد که در نتیجه نوزاد شما هیچ گاه دچار مشکلات در خواب نمی شود.

راحتی خواب نوزاد پس از ختنه چه مزایایی دارد؟

 داشتن خواب راحت برای نوزادان پس از انجام ختنه سبب تسریع بهبود وضعیت سلامت آن ها می شود. بنابراین داشتن خواب مناسب و آرام برای نوزادان بسیار اهمیت دارد. اغلب پزشکان نیز بر این باورند که داشتن خواب مناسب برای نوزادان پس از انجام ختنه برای آن ها بسیار مفید واقع می شود. همچنین داشتن خواب مناسب نوزادان در این زمان علاوه بر تسریع بهبود وضعیت سلامتی آن ها سبب کنترل درد، تقویت سیستم ایمنی، بهبود هورمون های استرس و استراحت می شود. در ادامه هر یک را به صورت کامل بررسی می کنیم.

 • کمک به فرایند بهبودی و ترمیم بعد از جراحی: بعد از انجام ختنه بدن نوزاد برای بازسازی و بهبودی نیاز به زمان دارد؛ بنابراین خواب نوزاد بعد از ختنه بهترین موقع برای این بازسازی و بهبودی است. در زمان خواب بدن نوزاد انرژی بیشتری به منظور رفع درد و ترمیم بافت های زخمی خواهد داشت. به همین دلیل در زمان خواب سیستم ایمنی نوزادان نیز تقویت می شود.
 • کنترل درد: داشتن خواب مناسب سبب کنترل درد پس از انجام جراحی می شود. زیرا در زمان خواب بدن هورمون هایی را ترشح می کند که ترشح این هورمون ها در بدن سبب کاهش درد می شود و در نتیجه این امر سبب آرامش نوزادان خواهد شد. برخی از این هورمون های آرامش زا در بدن شامل اندروفین ها می شود.
 • بهبود هورمون های استرس و استراحت: داشتن خواب مناسب سبب کنترل هورمون های استرس زا در بدن می شود. از جمله این هورمون ها کورتیزول ‌ها هستند. این امر موجب می شود تا بدن نوزاد پس از یک اتفاق استرس زا همانند انجام جراحی بهتر بتواند استراحت داشته باشد.
 • حفظ سلامت روانی: طبق تحقیقات انجام گرفته، خواب نوزاد بعد از ختنه سبب کاهش استرس می شود. امر ختنه یک موضوع استرسی است زیرا ختنه اغلب با روش های جراحی صورت می گیرد. این موضوع برای نوزادان بسیار دردناک و استرس زا است و به همین دلیل خواب نوزادان پس از انجام ختنه سبب تسکین درد و کاهش استرس نوزادان می شود. در نهایت این مورد سلامت روانی نوزادان را به همراه خواهد داشت.
3.8/5 - (17 امتیاز)

قابل توجه مراجعین محترم

در صورت بروز هرگونه مشکل در ارتباط با تلفن‌های کلینیک ختنه نوزادان تهران می‌توانید در تلگرام و یا دایرکت اینستاگرام پیام خود را ارسال نمایید. برای ارسال پیام روی پیام رسان مورد نظر کلیک نمایید.

advanced divider

پربازدیدترین نوشته‌ها

advanced divider
advanced divider

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

اشتراک اين مطلب در شبكه های اجتماعی