تاخیر-در-ختنه-نوزاد
آنچه در این مطلب می‌خوانید

تاخیر در ختنه نوزاد می‌تواند برای سلامتی او مشکلاتی به دنبال داشته باشد. همانطور که می دانید انجام این عمل در اسلام بسیار سفارش شده است. بنابراین این جراحی در ایران رایج است اما ممکن است به دلایلی والدین انجام آن را به تعویق بیاندازند. در این مطلب از کلینیک ختنه نوزادان تهران در خصوص مشکلات احتمالی که به دنبال تاخیر در این جراحی ممکن است ایجاد شود توضیح خواهیم داد.

علل تاخیر در ختنه نوزاد

ممکن است تاخیر در ختنه به دلایل پزشکی انجام شود. همانطور که قبلا در وبلاگ ختنه در بیمارستان به اشاره نمودیم بهتر است این جراحی بلافاصله پس از تولد انجام نشود. همچنین در صورتی‌که در ابتدای تولد نوزاد بیمار است و نیز در صورت تولد زودتر از موعد از نظر پزشکی تاخیر در ختنه موجه است.

ممکن است والدین به سایر علل از جمله ترس از درد حین انجام جراحی و نگرانی در خصوص مراقبت های پس از ختنه، این جراحی را به تعویق بیاندازند که از نظر پزشکی به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. خونریزی هایی که ناشی از انجام این جراحی هستند، معمولا بین یک تا سه ماهگی بسیار کم دیده می‌شود. پس نگران این موضوع هم می توان نبود. چون با افزایش سن و انجام آن، احتمال خونریزی بیشتر است و حتی استرس و نگرانی بیشتری هم به خانواده وارد می شود.

چرا تاخیر در ختنه خطرناک است؟

برای کاهش نگرانی والدین در خصوص این جراحی لازم می‌دانیم به برخی از فواید آن برای سلامتی و خطرات تاخیر در ختنه نوزادان که منجر به افزایش احتمال بروز بیماری‌هایی خواهد شد اشاره نماییم. برخی مزایای انجام این جراحی از نظر بهداشتی و پزشکی عبارتند از:

  • بهداشت راحت تر : این جراحی شستشوی آلت تناسلی کودک را راحت تر می کند. شستشوی زیر پوست این ناحیه در کودکانی که تحت این جراحی قرار نگرفته اند، معمولا به این راحتی نیست. اما در ختنه چون پوست ختنه گاه برداشته می شود، این شستشو برای پدر و مادر و فرزند در آینده راحت تر خواهد بود. هچنین احتمال عفونت را کاهش می دهد. در نتیجه تاخیر در ختنه باعث افزایش احتمال عفونت در این ناحیه خواهد شد.
  • کاهش خطر ابتلا به عفونت های دستگاه ادراری : خطری که به طور کلی عفونت دستگاه ادراری مردان را تحت تاثیر قرار می دهد. اما این عفونت معمولا در مردانی که ختنه نشده اند شایع تر می باشد. عفونت های شدید ادراری زودرسی که کلیه ها را از بین می برد و یا به آن ها آسیب می رساند.
  • کاهش خطر عفونت های منتقله از راه جنسی : مردانی که تحت این جراحی قرار گرفته اند معمولا در معرض خطر کمتری از عفونت های منتقله جنسی مثل ایدز هستند. البته شیوه زندگی سالم و رابطه جنسی سالم نیز در این مساله بسیار موثر می باشد.
  • پیشگیری از عفونت آلت تناسلی : گاهی اوقات، پوست ختنه گاه آن هایی که این جراحی را انجام نداده اند، دچار فیموز یا تنگی به عبارتی می شود. این عارضه می تواند منجر به التهاب پوست این ناحیه یا سر آلت تناسلی شود.
  • کاهش خطر سرطان آلت تناسلی : گرچه سرطان آلت تناسلی نادر است، و در مردانی که ختنه شده اند نیز کمتر دیده می شود. در کل، سرطان دهانه رحم در زنانی که با همسران ختنه شده رابطه دارند، بسیار کمتر دیده می شود. هرچند احتمال ابتلا به این بیماری به دنبال تاخیر در ختنه بسیار کم است اما بی توجهی به آن نیز صحیح نیست.

سخن آخر

ذکر این نکته ضروریست که بهترین سن انجام این جراحی برای نوزدان یک تا سه ماهگی است و تنها می‌توان آن را تا شش ماهگی به تاخیر انداخت. درست است که با افزایش سن کودک، به جای بی حسی از بیهوشی استفاده می شود، اما دلیل بر دیر اقدام کردن برای این جراحی نیست.

5/5 - (5 امتیاز)

قابل توجه مراجعین محترم

در صورت بروز هرگونه مشکل در ارتباط با تلفن‌های کلینیک ختنه نوزادان تهران می‌توانید در تلگرام و یا دایرکت اینستاگرام پیام خود را ارسال نمایید. برای ارسال پیام روی پیام رسان مورد نظر کلیک نمایید.

advanced divider

پربازدیدترین نوشته‌ها

advanced divider
advanced divider

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

اشتراک اين مطلب در شبكه های اجتماعی