متخصص ختنه-دکتر ختنه خوب-دکتر ختنه تهران-کلینیک ختنه نوزادان تهران-دکتر امیربهتاش امیری
آنچه در این مطلب می‌خوانید

متخصص ختنه کیست؟ برای ختنه نوزادمان به کجا مراجعه کنیم؟ آیا عدم مراجعه به دکتر ختنه خوب برای فرزندمان خطرناک است؟ آیا در همه مطب‌های متخصصین جراح عمومی، کودکان و یا پزشکان عمومی می‌توان ختنه انجام داد؟ کلیه پدران و مادرانی که نوزادشان تازه متولد شده است ممکن است به دنبال پاسخ این سوالات باشند. در این مطلب به این سوالات پاسخ می‌دهیم.

برای ختنه نوزاد پسر به چه محلی مراجعه کنیم؟

برای ختنه نوزاد باید حتما به متخصص ختنه و محلی دارای امکانات بهداشتی و تجهیزات مناسب مراجعه کنید. همانطور که می دانید ختنه کردن عبارتست از برداشتن و حذف قسمتی از پوستی که روی آلت تناسلی در نوزادان پسر را می پوشاند. این کار فواید بسیار زیادی از جهات مختلف پزشکی دارد و در دین اسلام نیز به انجام آن توصیه گردیده است. والدین نوزادان پسر می دانند که باید نوزادشان ختنه شود، اما ممکن است ندانند که برای انجام عمل ختنه باید به چه محلی مراجعه نمایند؟
برخی از والدین دچار اشتباه بزرگی می شوند و ختنه نوزاد خود را به افراد غیر پزشک و فاقد صلاحیت و مهارت می سپارند یعنی افرادی که عمل ختنه کردن را به طور تجربی و عملی با آزمون و خطا یاد گرفته اند و این کار را در فضایی بدون امکانات و تجهیزات بهداشتی، بدون رعایت الزامات اصولی انجام می دهند. باید گفت که این کار فوق العاده اشتباه است و منجر به وارد آمدن ضررهای جبران ناپذیری به نوزاد خواهد شد چرا که احتمال وقوع عفونت، خونریزی غیر قابل کنترل، ناهنجاری های ساختاری و ظاهری آلت تناسلی نوزاد و غیره گردد.

متخصص ختنه خوب کیست؟

متخصص ختنه خوب پزشکی است که تجربه و مهارت کافی در این کار را داشته باشد. در پاسخ باید گفت که برای این کار فقط باید به پزشک دارای مهارت و تجربه مراجعه نمود. اما سوال بعدی که ممکن است در ذهن والدین پیش بیاید این است که بین پزشکان مختلف، کدام یک از رشته های پزشکی می توانند ختنه کردن نوزادان را انجام دهند؟

متخصص ختنه خوب پزشکی است که تجربه و مهارت کافی در این کار را داشته باشد.
متخصص ختنه خوب پزشکی است که تجربه و مهارت کافی در این کار را داشته باشد.

در واقع، همه پزشکان در طول دوران تحصیل پزشکی عمومی خود، اصول و مبانی ختنه کردن را می آموزند و با آن آشنا می گردند. اما باید اشاره کرد که انجام ختنه نوزادان بیشتر توسط متخصص نوزادان و اطفال، متخصص اورولوژی (کلیه و مجاری ادراری)، پزشک جراح عمومی و در مرحله بعد توسط پزشک عمومی انجام می گردد. در بین به این دلیل که پزشک متخصص اطفال و نوزادان با آناتومی و ویژگی های بدن نوزادان و اطفال آشنایی کامل‌تر و بهتری دارند گزینه مناسبی برای انجام ختنه نوزادان پسر محسوب می گردد.

آیا داشتن تنها یک مدرک پزشکی برای متخصص ختنه کافیست؟

اما والدین محترم باید بدانند که تنها داشتن داشتن مدرک پزشکی برای انجام ختنه نوزادان کافی نیست، بلکه فاکتور های مهم دیگری نیز وجود دارند که در انتخاب پزشک مورد نظر برای ختنه نوزاد باید مد نظر قرار گیرند. به عنوان مثال پزشک باید تجربه کافی در این زمینه داشته باشد یعنی در ختنه کردن نوزادان با سابقه باشد. فاکتور مهم بعدی بهداشتی بودن و رعایت اصول و ضوابط لازم در مطب و کلینیک است. عامل دیگر مجهز بودن به وسایل و تجهیزات مناسب و استفاده از ابزار استریل و ضدعفونی شده عاری از هر گونه آلودگی است. در صورتی که فضای مطب و کلینیک بهداشتی نباشد و یا برای انجام عمل ختنه از وسایل استریل استفاده نشود مطمئنا” منجر به بروز عفونت در موضع ختنه و آلت تناسلی نوزاد شده که ممکن است عواقب جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.
بنابراین به والدین توصیه می گردد که در انتخاب متخصص ختنه مورد نظر برای فرزند پسر خود نکات ذکر شده بالا را مد نظر قرار دهند و با انتخابی آگاهانه، با خیالی آسوده و بدون نگرانی نسبت به انجام این مهم تصمیم گیری و اقدام نمایند.

4.8/5 - (13 امتیاز)

قابل توجه مراجعین محترم

در صورت بروز هرگونه مشکل در ارتباط با تلفن‌های کلینیک ختنه نوزادان تهران می‌توانید در تلگرام و یا دایرکت اینستاگرام پیام خود را ارسال نمایید. برای ارسال پیام روی پیام رسان مورد نظر کلیک نمایید.

advanced divider

پربازدیدترین نوشته‌ها

advanced divider
advanced divider

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

اشتراک اين مطلب در شبكه های اجتماعی