ختنه-در-منزل-خانه
آنچه در این مطلب می‌خوانید

ختنه در منزل موضوعی است که در این مطلب کلینیک ختنه نوزادان تهران به بررسی آن می پردازیم. در این عمل قسمتی از بافت پوستی که انتهای آلت تناسلی مردان را پوشانده است می برند. ختنه به عنوان یک آداب و رسوم در میان برخی از مردمان در جهان نیز شناخته می شود؛ زیرا ختنه سبب جلوگیری از بسیاری مشکلات بهداشتی می شود و از ایجاد عفونت در ناحیه تناسلی نیز جلوگیری می کند. در نتیجه سبب کاهش انتقال بیماری های جنسی همانند ایدز نیز می شود. در ادامه به بررسی کامل تر این موضوع و مقایسه ختنه در منزل و روش های جدید می پردازیم پس با ما همراه باشید.

بهترین روش برای انجام ختنه

در گذشته ختنه در منزل انجام می گرفت اما انجام ختنه در خانه با وسایل و تجهیزات مناسب و محیط استریل همراه نبود؛ به همین دلیل این روش ختنه برای افراد مناسب نبود. با گذشت زمان و پیشرفت فناوری، روش های نوینی به وجود آمده است که یکی از بهترین روش های نوین انجام ختنه به روش حلقه است.

همان طور که از اسم این روش مشخص است، این روش ختنه با یک حلقه انجام می گیرد که به زیر پوست پوشاننده سر آلت رد میشود و از رو دور آن نخ پیچیده میشود. پوست بعد از نخ به علت عدم خونرسانی سیاه میشود و میفتد.

این روش ختنه نسبت به روش ختنه در منزل یا ختنه در خانه مزایای زیادی دارد که برخی از این مزایا عبارتند از:

  • راحتی انجام این روش و سریع بودن روند عمل
  • عدم استفاده از دستگاه و ابزارآلات پیچیده و خاص
  •  روند بهبودی سریع تر

همچنین لازم به ذکر است که اکثر پزشکان متخصص در این حوزه بر این باورند که انجام ختنه با روش حلقه یک روش بسیار مطمئن و کم خطر است و هیچ مشکلی در این روش وجود ندارد اما انجام ختنه در منزل را به هیچ وجه توصیه نمی کنند. در روش حلقه، فرد بدون هیچ مشکلی ختنه میشود اما در روش ختنه در خانه فرد ممکن است دچار عفونت و یا سایر مشکلات شود. در آخر نیز توصیه می شود برای انجام ختنه حتماً با پزشک خود راجع به رعایت مسائل بهداشتی و نحوه شستشو مشورت کنید زیرا این مسائل برای داشتن یک ختنه مناسب و بدون مشکل بسیار حائز اهمیت است.

بهترین سن برای ختنه

بهترین سن نیز برای انجام ختنه به شرایط زیادی بستگی دارد اما به طور معمول بهترین سن ختنه دوران نوزادی است. حتی در گذشته که ختنه در منزل انجام می گرفت در همین سن نوزادی بود و اصلی ترین دلیل آن مسائل بهداشتی و بهبودی سریع آلت تناسلی بوده است.

 همان طور که اشاره شد، انجام ختنه سبب جلوگیری از بسیاری بیماری ها و عفونت هایی همچون التهاب ، فیموزیس، عفونت مجرای ادراری و انواع بیماری های جنسی مانند ایدز می شود. زمانی که ختنه در سن نوزادی اتفاق می افتد، ختنه راحت تر انجام می گیرد ولی هر چه سن فرد بیشتر شود بررسی و ملاحظات بیشتری برای فرد لازم است و امکان اینکه فرد به بیماری های گفته شده، دچار شود، زیاد است. حداکثر سن مناسب برای ختنه شش ماهگی و حداقل سن مناسب برای ختنه یک ماهگی است.

تفاوت ختنه در منزل و روش های نوین

در گذشته ختنه در خانه انجام می گرفت. در آن زمان ختنه با ابزارهای ساده همانند تیغ های تیز، سنگ های تیز و اینگونه موارد انجام می شد که بهداشت در این روش نادیده گرفته می شد و برای ختنه از افرادی همچون آرایشگرها کمک می گرفتند.

اما امروزه دیگر ختنه در منزل انجام نمی شود؛ بلکه در کلینیک های تخصصی و با استفاده از دکتر های ماهر انجام می گیرد. در این کلینیک ها تمامی تجهیزات استریل شده است که در نتیجه احتمال وجود هرگونه باکتری و عفونت را در ناحیه تناسلی به حداقل رسانده است؛ زیرا بهداشت به صورت کامل رعایت می شود.

 مزایای روش های مدرن نسبت به ختنه در منزل

همان طور که ذکر شد ختنه در خانه به هیچ وجه توصیه نمی شود زیرا برای انجام ختنه حتماً باید یک محیط مناسب و استریل داشته باشید و یک پزشک متخصص این کار را انجام دهد. این موارد به این دلیل است که ختنه به صورت کاملاً بهداشتی و مناسب انجام بگیرد تا بتوانید ختنه مناسبی را داشته باشید. وجود تجهیزات و ابزارآلات مناسب در انجام ختنه بسیار اهمیت دارد زیرا پزشک می تواند ختنه را با دقت بیشتری انجام دهد؛ در نتیجه فرد کمترین درد را برای انجام ختنه تجربه می کند. بنابراین با توجه به موارد گفته شده، انجام ختنه در منزل اصلاً پیشنهاد نمی شود. در ادامه به بررسی مزایای ختنه با روش مدرن می ‌پردازیم. برخی از مزایای ختنه با روش‌های نوین نسبت به ختنه در منزل عبارتند از:

  • کاهش خطر عفونت: همان طور که اشاره شد، در گذشته ختنه در خانه با هر لوازم و تجهیزاتی مانند سنگ یا قیچی تیز انجام می شد بنابراین احتمال وجود عفونت در فرد مذکور وجود داشت. اما امروزه با استفاده از روش های نوین ختنه مانند لیزر و یا حلقه خطر ابتلا به عفونت کاهش یافته است و ختنه در بهداشت کامل انجام می گیرد.
  • کاهش خونریزی: روش های نوین ختنه بسیار دقیق هستند بنابراین ختنه به صورت صحیح انجام می گیرد. به هر میزان که ختنه دقیق تر انجام گیرد، خونریزی نیز کاهش می یابد. اما در گذشته و با روش ختنه در منزل به علت کاهش تجهیزات و دقت ختنه با خونریزی های شدیدی همراه بود.
  •  عدم درد و ناراحتی: به علت اینکه روش های نوین خونریزی کمتری دارند و با استفاده از تجهیزات بروز انجام می شوند فرد بسیار راحت است و درد کمی نسبت به روش های سنتی همچون ختنه در منزل دارد. همچنین در روش های نوین، آلت تناسلی سریع تر بهبود می یابد زیرا مناطق مورد نظر با کمترین اشتباه بریده می شود که در نتیجه فرد سریع تر بهبودی خود را به دست می آورد.
  •  شکل و ظاهر بهتر: به علت دقت و کنترل دقیق روش های نوین ختنه، آلت تناسلی شکل و ظاهر مناسب تری پیدا می کند. اما در گذشته به علت انجام ختنه در منزل توسط افراد گفته شده و نبود تجهیزات مناسب، شکل و ظاهر آلت تناسلی پس از ختنه نامناسب بود
  • زمان عمل کوتاه: امروزه به علت وجود تجهیزات و ابزارآلات پیشرفته زمان ختنه بسیار سریع شده است.
2/5 - (2 امتیاز)

قابل توجه مراجعین محترم

در صورت بروز هرگونه مشکل در ارتباط با تلفن‌های کلینیک ختنه نوزادان تهران می‌توانید در تلگرام و یا دایرکت اینستاگرام پیام خود را ارسال نمایید. برای ارسال پیام روی پیام رسان مورد نظر کلیک نمایید.

advanced divider

پربازدیدترین نوشته‌ها

advanced divider
advanced divider

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

اشتراک اين مطلب در شبكه های اجتماعی