ختنه-باعث-کاهش-لذت-جنسی-می‌شود؟
آنچه در این مطلب می‌خوانید

ختنه باعث کاهش لذت جنسی می‌شود؟ این سوالی است که احتمالا برای بیشتر افرادی که در کودکی این عمل را انجام داده‌اند یا والدینی که تصمیم به ختنه کودک خود دارند پیش آمده است.

تحقیقات جدید این باور قدیمی بحث برانگیز را که ختنه باعث کاهش لذت جنسی می‌شود کاهش داده است. تحقیقات از این واقعیت حمایت می‌کنند که ختنه در دوران کودکی به خودی خود تأثیر منفی بر عملکرد جنسی ندارد. در این مطلب کلینیک ختنه نوزادان تهران تلاش کردیم اطلاعات دقیقی در اختیار شما قرار دهیم که نشان می‌دهد ختنه تاثیر منفی بر لذت جنسی ندارد. پس با ما همراه باشید.

ختنه و فواید پزشکی

ختنه مردان روشی که نزدیک به 4500 سال در طول تاریخ انجام شده است. MC یکی از رایج‌ترین روش‌های جراحی در سراسر جهان است که پیامدهای پیچیده بالینی، جنسی و اجتماعی-فرهنگی دارد. اگر چه این امر باعث ایجاد اختلافی هم در بین مقامات مذهبی، فرهنگی و پزشکی شده است.

ختنه یک فرآیند جراحی است که شامل برداشتن پوست ختنه‌گاه (یا پیش‌پوست) از آلت تناسلی است. تقریباً یک سوم مردان در جهان به دلایل مذهبی، فرهنگی، پزشکی و دلایل دیگر ختنه شده‌اند. فواید ختنه از نظر پزشکی بر کسی پوشیده نیست. اما همچنان این سوال وجود دارد که آیا ختنه باعث کاهش لذت جنسی می‌شود؟

تأثیر ختنه بر حس، حساسیت و زیبایی

ختنه مردان همیشه یک موضوع پیچیده و بحث برانگیز در اورولوژی بوده است. این امر به ویژه در مورد تاثیر ختنه بر حساسیت، لذت جنسی و زیبایی اهمیتی دو چندان دارد. سال‌های زیادی است که بحث‌های مداومی در مورد نقش ختنه در ایجاد این علائم وجود دارد.

برای این منظور حساسیت آلت تناسلی بین 30 مرد ختنه شده و 30 مرد ختنه نشده مورد ارزیابی قرار گرفت. محققان از پروتکل‌های تست حسی برای ارزیابی آستانه‌های لمسی و درد، تشخیص گرما در محل کنترل و ناحیه مختلف آلت تناسلی استفاده کردند. حساسیت آلت تناسلی بین مردان ختنه شده و ختنه نشده تفاوتی نداشت. پس می‌توان گفت برداشتن پوست ختنه گاه برای حساسیت آلت تناسلی مضر نیست.

ختنه باعث کاهش لذت جنسی می‌شود؟

برای پاسخ به این سوال که آیا ختنه باعث کاهش لذت جنسی می‌شود یا خیر؟ گروهی از دانشمندان تصمیم گرفتند که تمام مقالات علمی موجود را بررسی و جمع بندی قرار دهند. در نهایت معلوم شد که گیرنده‌های لذت جنسی بر روی پوست پوشاننده سر آلت قرار ندارند بلکه آن‌ها روی سر آلت و یا همان گلانس هستند. لذا برش پوست ختنه گاه در زمان ختنه باعث کاهش لذت جنسی نمی‌شود.

جستجوها 46 نشریه حاوی داده‌های اصلی، 4 مرور سیستماتیک (2 مورد با متاآنالیز)، به اضافه 29 نقد از مطالعات مختلف و 15 پاسخ نویسنده را شناسایی کردند که مجموعاً شامل 94 مقاله می‌شدند. در نتایج حاصل از داده‌های نظرسنجی با کیفیت بالا و متوسط در کارآزمایی‌های بالینی تصادفی‌شده، مرورهای سیستماتیک و متاآنالیزها، مطالعات فیزیولوژیکی، مطالعات طولی بزرگ و مطالعات کوهورت در جمعیت‌های مختلف، سازگاری کلی وجود داشت.

این مطالعات نشان دادند که ختنه مردان هیچ اثر نامطلوبی بر عملکرد جنسی، احساس یا لذت ندارد. نتیجه حاصل از مطالعات فیزیولوژیکی و بافت شناسی این بود که غده و قسمت زیرین شفت، نه پوست ختنه گاه، در مسیرهای عصبی واسطه احساس اروژن دخالت دارند.  برخلاف شواهد با کیفیت بالاتر، داده‌های حمایت کننده از اثرات نامطلوب ختنه بر عملکرد، احساس یا لذت، کیفیت پایینی داشتند، همانطور که در نقد آن مطالعات توضیح داده شد.

برای اطلاعات بیشتر و دقیق‌تر می‌توانید به مقاله زیر مراجعه نمایید:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7691872/

سخن پایانی

آیا ختنه باعث کاهش لذت جنسی می‌شود؟ اکنون می‌توانیم برای این سوال پاسخ مناسب داشته باشیم. گرچه نباید فراموش کرد که رضایت جنسی شامل طیف گسترده‌ای از موارد است. این موضوع نه تنها به آناتومیکی یا فیزیولوژیکی، بلکه به نگرش شخصی نسبت به تصویر تناسلی و ادراک کامل بدن، روانشناسی فردی، مذهب، پیشینه فرهنگی و ادراک تمایلات جنسی دارد.

بنابراین متغیرهای دیگری باید برای ارزیابی و درک کامل نقش ختنه بر عملکرد جنسی در نظر گرفته شوند. نسبت دادن یک عامل واحد، مانند ختنه، به عنوان علت تغییر قابل توجه در عملکرد جنسی ممکن است کاملاً دقیق نباشد. با این حال، شواهد علمی، تا به امروز، هیچ ارتباط مستقیمی را بین ختنه و اختلال در عملکرد جنسی نشان نمی‌دهند.

عمل ختنه برای مردان فواید پزشکی بسیاری دارد اما ممکن است والدین نگران‌هایی برای انجام این عمل در مراکز درمانی داشته باشند. بهترین راه برای کاهش ریسک و خطرات احتمالی برای انجام ختنه مراجعه به یک مرکز تخصصی است.

4.7/5 - (18 امتیاز)

قابل توجه مراجعین محترم

در صورت بروز هرگونه مشکل در ارتباط با تلفن‌های کلینیک ختنه نوزادان تهران می‌توانید در تلگرام و یا دایرکت اینستاگرام پیام خود را ارسال نمایید. برای ارسال پیام روی پیام رسان مورد نظر کلیک نمایید.

advanced divider

پربازدیدترین نوشته‌ها

advanced divider
advanced divider

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

اشتراک اين مطلب در شبكه های اجتماعی