آلرژی-کودکان-در-بهار
آنچه در این مطلب می‌خوانید

آلرژی کودکان در فصل بهار باعث ایجاد دردسرهایی برای والدین می‌شود. کودکان زمانی که عطسه یا سرفه می کنند، امکان دچار شدن آن ها به آلرژی زیاد می شود. کودکان پس از خوردن یک خوراکی خاص به مشکلاتی چون شکم درد یا تهوع مبتلا می شوند و در این موقع امکان آلرژی کودکان افزایش می یابد.

هر کودکی ممکن است به این آلرژی ها دچار شود اما زمانی که والدین یا خانواده آن ها آلرژی داشته باشند، امکان مبتلا شدن کودکان به این آلرژی ها افزایش پیدا می ‌کند. همچنین این آلرژی ها در فصول بهار و پاییز بسیار افزایش می یابد زیرا این فصول ( به ویژه فصل بهار) فصل آلرژی و حساسیت هستند و چون کودکان مقاومت بدن ضعیفی دارند آلرژی کودکان در فصل بهار بسیار زیاد می شود. در ادامه این مطلب کلینیک ختنه نوزادان تهران علت و علائم آلرژی کودکان را بررسی می کنیم و در پایان روند درمان آن را توضیح خواهیم داد.

علت آلرژی کودکان در بهار چیست؟

آلرژی فصلی واکنش به موادی است که فقط در زمان های معینی از سال وجود دارند. به عنوان مثال آلرژی کودکان در فصل بهار به علت حساسیت کودکان به گرده درختان است. گرده یک ماده پودری است که گیاهان برای تولید مثل آزاد می کنند و زمانی که فردی به گرده حساسیت داشته باشد، بدن او به عنوان یک ماده خارجی گرده را شناسایی می کند و واکنش می دهد.

 بدن کودکان به علت مقاومت کم، به سرعت با گرده ها واکنش می دهد و باعث پدیدار شدن آلرژی کودکان در این فصل می شود. این آلرژی ها علائمی نیز دارند که باعث فهمیدن این بیماری می شود و در ادامه آن ها را بررسی می کنیم.

علائم آلرژی کودکان در فصل بهار چیست؟

علائم آلرژی فصلی در کودکان همانند بزرگسالان است؛ اما با توجه به سن کودک، امکان اینکه کودک نتواند علائم خود را بیان کند، وجود دارد بنابراین باید علائم کلی را بدانید که اگر حالت و وضعیت کودک به اینگونه بود، برای درمان اقدام کنید. این علائم عبارتند از :

 • عطسه کردن بیش از حد
 • گرفتگی بینی
 • آبریزش بینی
 • خارش بینی
 • خارش و آبریزش چشم
 • عفونت های مکرر سینوس یا گوش
 • مشکلات در خواب

به غیر از این موارد که برای آلرژی کودکان امکان دارد رخ دهد، علائم گویا مانند کارهای زیر وجود دارد:

 • مالیدن صورت
 • داشتن خطی قرمز بر روی بینی
 • مشکلات تمرکزی در مدرسه یا فعالیت های دیگر
 • نفس تنگی
 • غذا خوردن با دهان باز ( زیرا نمی تواند نفس بکشد و این مورد به تنگی نفس باز می گردد)

و اگر کودک شما علائم بالا را داشته باشد، امکان دچار شدن به آلرژی های فصلی وجود دارد. حال اگر کودک شما به هر دلیلی به این حساسیت ها دچار شود باید به درمان آلرژی کودکان اقدام کنید. اما قبل از هر چیز، آلرژی کودکان علائمی مشابه با سرما خوردگی دارد پس در ابتدا باید تشخیص دهید که آیا فرزند شما به این آلرژی دچار شده است یا خیر؟

این بیماری چگونه قابل تشخیص است؟

آلرژی با معاینه فیزیکی گرفتن، سابقه پزشکی، ارزیابی علائم و آزمایش آلرژی تشخیص داده می ‌شود. اگر فکر می کنید که فرزند خود به آلرژی فصلی مبتلا شده مراجعه به متخصص اطفال بهترین کار است. احتمال دارد که برای فرزند شما آزمایشی تجویز کند و برای این کار شما را به یک متخصص آلرژی ارجاع دهد.

همچنین لازم به ذکر است که برای تشخیص آلرژی کودکان باید آزمایشاتی انجام شود که وجود آلرژی را تایید کند و همچنین مشخص شود که چه ماده ای باعث این آلرژی شده است. رایج ترین آزمایش برای تشخیص آلرژی آزمایش پوست است اما ممکن است در برخی موارد از آزمایش خون نیز استفاده شود.

 • آزمایش پوست: زمانی انجام می گیرد که مقداری کمی از آلرژن در پوست خراشیده وارد می‌ شود سپس آن ناحیه از بدن از نظر ایجاد برآمدگی برجسته بررسی می شود. اگر قرمزی و برآمدگی در آن ناحیه ظاهر شود نشان دهنده آلرژی است. همچنین این آزمایش بدون درد است و کودکان به راحتی می ‌توانند آن ها را انجام دهند.
 • آزمایش خون: آزمایشات خونی نسبت به آزمایشات پوستی کمتر اعتبار دارند. روند آزمایش به این صورت است که آنتی بادی های lge را در خون اندازه گیری می کنند تا مشخص شود که امکان دارد فرد آلرژی داشته باشد یا خیر.

روند درمان آلرژی کودکان چگونه است؟

درمان آلرژی کودکان با دوری از آلرژن آغاز می شود. اما درباره آلرژی های فصلی این موضوع  چالش برانگیز می شود زیرا گرده ها، زمانی که کودکان بیرون از منزل در حال بازی هستند آن ها را تحت تاثیر قرار می دهند. شما می توانید با انجام برخی از موارد به درمان کودک خود کمک کنید که عبارتند از:

 1. انجام تست: شما می توانید با انجام تست ها مطمئن شوید که کودکتان به چه چیزی التهاب دارد تا از آن ها دوری کند.
 2. بستن پنجره ها:  در طول دوره های اوج گرده، پنجره ها را بسته نگه دارید و به جای آن از هواکش هایی با فیلتر هوا استفاده کنید.
 3. حمام کردن: از کودک خود بخواهید در پایان روز دوش بگیرد تا مواد حساسیت زا از مو و بدن او از بین برود.
 4. در داخل خانه بمانید: در صورت حساسیت به چمن و درختان هنگام چمن زنی یا قطع درختان، کودک خود را در داخل خانه نگه دارید تا از آلرژی کودکان خود جلوگیری کنید.

اگر کودک شما به کپک حساسیت دارد، باید از بازی در تعداد انبوهی از برگ ها دوری کند.

به طور کلی مراقب به تعداد گرده باشید و اگر تعداد گرده ها در هوا زیاد بود فرزندان خود را داخل خانه نگه دارید. همچنین لازم به ذکر است علاوه بر این موارد که راه های درمان و پیشگیری آلرژی کودکان در خانه بود، با پزشک کودکان در مورد داروها و درمان هایی که می تواند به کودک شما کمک کند صحبت کنید. این داروها عبارتند از:

 1. آنتی هیستامین ها
 2. کورتیکواستروئیدهای بینی
 3. ایمونوتراپی آلرژی ( واکسن های آلرژی هستند که در موقعیت های مختلف متفاوت هستند.)

نکاتی که باید به آن توجه کنید

گاهی امکان دارد که کودک شما همواره دچار آلرژی های مختلف شود پس ممکن است کودک شما یک بیماری مادام العمر در خصوص آلرژی ها گرفته باشد بنابراین باید در این موارد راه های کنترل آلرژی ها را بدانید. متاسفانه هیچ درمانی برای آلرژی کودکان وجود ندارد اما خوشبختانه امکان کنترل آن در دسترس است. مدیریت علائم هم باعث راحتی کودک و هم باعث ایمن تر شدن مقاومت بدن او می شود. این مورد به این دلیل است که کودکان مبتلا به این آلرژی ها در معرض خطر ابتلا به آسم هستند بنابراین کنترل علائم آلرژی ممکن است به جلوگیری از حملات آسم بسیار کمک کند. شما می توانید با انجام دستورالعمل های زیر آلرژی کودکان خود را کنترل کنید:

 • محدود کردن قرار گرفتن در معرض گرده ها و کپک ها
 • استفاده از دارو و سایر روش های درمانی برای درمان علائم

در نهایت، شما باید قبل از هر اقدامی در صورت پدیدار شدن علائم آلرژی در کودک خود، سریعا به دکتر متخصص اطفال مراجعه کنید. در صورت نیاز آزمایشاتی تجویز می شود تا بفهمید کودک شما به چه چیزی آلرژی دارد که به آلرژی کودکان مبتلا شده است و از آن ماده دوری کند و تحت درمان قرار بگیرد.

4.9/5 - (13 امتیاز)

قابل توجه مراجعین محترم

در صورت بروز هرگونه مشکل در ارتباط با تلفن‌های کلینیک ختنه نوزادان تهران می‌توانید در تلگرام و یا دایرکت اینستاگرام پیام خود را ارسال نمایید. برای ارسال پیام روی پیام رسان مورد نظر کلیک نمایید.

advanced divider

پربازدیدترین نوشته‌ها

advanced divider
advanced divider

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

اشتراک اين مطلب در شبكه های اجتماعی