بیماری-های-کودکان-در-پاییز
آنچه در این مطلب می‌خوانید

بیماری های کودکان در پاییز و آشنایی با آن از جمله مهم ترین نکاتی است که کلیه والدین باید به آن توجه داشته باشند. فصل پاییز فصلی است که علی‌رغم زیبایی‌های خود میزبان برخی از بیماری‌های مهم است؛ به خصوص بیماری‌هایی که از یک فرد به فرد دیگر منتقل می‌شوند.

با شروع مدارس در فصل پاییز شاهد افزایش میزان مبتلایان به این بیماری‌ها هستیم. حضور کودکان در مدارس و یا مهد کودک‌ها در کنار یکدیگر احتمال انتقال چنین بیماری‌هایی را افزایش می‌دهد. البته با بهره‌گیری از چند راهکار ساده می‌توان احتمال انتشار آن‌ها را تا حد ممکن کاهش داد. با ما همراه باشید تا در این مطلب کلینیک ختنه نوزادان تهران به این بیماری‌ها و ویژگی‌های هر یک از آن‌ها بپردازیم.

سرماخوردگی یکی از بیماری های کودکان در پاییز

سرماخوردگی را می‌‌توان یکی از رایج‌ترین بیماری های کودکان در پاییز دانست. البته این بیماری در بزرگسالان نیز کاملاً رایج است. سرماخوردگی به راحتی گسترش پیدا می‌کند و به همین جهت در مدت زمان کوتاهی طیف زیادی از کودکان با سیستم ایمنی ضعیف را تحت تأثیر قرار می‌دهد. برخی از کودکان هر سال هشت الی ده بار سرما می‌خورند.

اگر کودک شما کمتر از دو سال دارد و از شیر مادر تغذیه نمی‌کند، ‌ باید بیش از پیش به این بیماری توجه داشته باشید. از مهم‌ترین علائم این بیماری باید به مواردی همچون سرفه خفیف، احتقان بینی و افزایش میزان درجه حرارت بدن اشاره کنیم. در پاره‌ای از موارد نیز ممکن است گوش کودک درد بگیرد. در هر صورت این بیماری چندان خطرناک نیست و با چند داروی ساده می‌توان آن را برطرف کرد.

آنفولانزا

از انواع بیماری های کودکان در پاییز باید به آنفولانزا اشاره کنیم. آنفولانزا یک بیماری به شدت مسری است و به همین دلیل باید به آن توجه زیادی داشته باشید. در پاره‌ای از موارد ممکن است این بیماری با بیماری‌های دیگری همچون برونشیت یا ذات‌الریه اشتباه گرفته شود. آنفولانزا یک ویروس خطرناک و پیچیده دارد. از جمله علائم مهم آنفولانزا باید به ناراحتی در زمان تنفس و همچنین درد شدید بدن اشاره کنیم.

این درد در کودکان بیش از دیگران قابل مشاهده است. در صورت وقوع این بیماری ممکن است کودک شما استفراغ شدیدی داشته باشد. آنفولانزا به وسیله عطسه انتقال پیدا می‌کند و به همین دلیل کودکی که به این بیماری دچار شده است باید حتماً در خانه بماند و به مدرسه نرود؛ زیرا این امر منجر به بیمار شدن دیگران خواهد شد.

برونشیت

نمی‌توان از بیماری های کودکان در پاییز سخن گفت، اما به برونشیت اشاره‌ای نکرد. این بیماری نیز یک بیماری ویروسی تنفسی بوده که معمولاً در کودکان زیر دو سال قابل مشاهده است. میزان مسری بودن برونشیت را نمی‌توان به اندازه آنفولانزا دانست، اما در هر صورت لازم است که نسبت به آن آگاهی داشته باشید. وجود برونشیت می‌تواند منجر به ایجاد علائمی همچون ناراحتی تنفسی، استفراغ و یا از دست رفتن اشتها در کودکان شود.

اگر مدت زمان برونشیت از حالت عادی فراتر رود، به یک بیماری خطرناک تبدیل خواهد شد و به همین دلیل کودک باید حتماً در مراکز درمانی بستری شود. این شرایط وقتی وخیم خواهند شد که کودک شما نارس باشد. در هر صورت راهکارهای درمانی مختلفی برای این بیماری وجود دارند که می‌توان از آن‌ها به منظور درمان این بیماری استفاده کرد. البته همواره پیشگیری بهتر از هر نوع درمان است.

راهکارهایی برای جلوگیری از بیماری های کودکان در پاییز

همان‌طور که در ابتدای متن گفته شد، امروزه با چند راهکار ساده می‌توان از انتقال و ایجاد چنین بیماری‌هایی جلوگیری کرد. یک راهکار مهم که باید به آن اشاره کنیم، آموزش شستشوی صحیح دستان به کودکان است. آن‌ها باید بتوانند به شکل کاملاً صحیح دستان خود را پس از تماس با اجسام آلوده و یا حتی پس از ورود به منزل بشویند.

مورد دیگر را می‌توان توجه به تغذیه کودکان دانست. حتماً در برنامه غذایی آن‌ها میوه‌هایی که دارای ویتامین سی هستند را جای دهید. این ویتامین در بهبود سیستم ایمنی آن‌ها نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند. در کنار این موارد، باید حتماً انتخاب لباس‌های گرم را برای کودکان خود در نظر داشته باشید. استفاده از وسایل شخصی اختصاصی مانند بطری آب و وسایل مشابه می‌تواند احتمال انتقال ویروس‌ها را تا حد بسیار زیادی کاهش دهد.  

سخن پایانی

فصل پاییز از جمله فصل‌های مهمی است که در آن شاهد افزایش میزان احتمال ابتلا به یک سری بیماری خاص هستیم؛ به همین دلیل ضروری است که والدین عزیز نسبت به بیماری‌های شایع در این فصل آشنایی کاملی پیدا کنند. از بین رایج‌ترین بیماری های کودکان در پاییز می‌توانیم به آنفولانزا، سرماخوردگی عادی و برونشیت اشاره کنیم. در صورت مشاهده علائم مربوط به هر یک از این بیماری‌ها بهتر است هرچه زودتر وی را تحت درمان قرار دهید. خوشبختانه درمان چنین بیماری‌هایی چندان پیچیده نیست و به سادگی می‌توان از آن‌ها دوری کرد. 

4.7/5 - (8 امتیاز)

قابل توجه مراجعین محترم

در صورت بروز هرگونه مشکل در ارتباط با تلفن‌های کلینیک ختنه نوزادان تهران می‌توانید در تلگرام و یا دایرکت اینستاگرام پیام خود را ارسال نمایید. برای ارسال پیام روی پیام رسان مورد نظر کلیک نمایید.

advanced divider

پربازدیدترین نوشته‌ها

advanced divider
advanced divider

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

اشتراک اين مطلب در شبكه های اجتماعی