هنگام-ختنه-چقدر-پوست-برمیدارند
آنچه در این مطلب می‌خوانید

هنگام ختنه چقدر پوست برمیدارند؟ در این مطلب کلینیک ختنه نوزادان تهران پس از تعریف کوتاهی از این عمل رایج مردانه به این سوال پاسخ می‌دهیم. پس تا ادامه مطلب با ما همراه باشید.

عمل ختنه

برای اینکه توضیح دهیم در هنگام ختنه چقدر پوست برمیدارند، ابتدا باید تعریف ختنه را بدانیم. ختنه به عمل برداشتن پوست سر آلت گفته می‌شود که این کار به دلایل مذهبی یا بهداشتی انجام می‌گردد. مقدار پوستی که در حین عمل ختنه برداشته می‌شود، میزان معین و دقیقی هست که تعیین مقدار آن نیاز به تجربه فراوان و دانش پزشک انجام دهنده دارد.

از نظر مذهبی و دینی گفته می‌شود در عمل ختنه باید پوست به مقداری برداشته شود که سر آلت (به انگلیسی Glans و به عربی حشفه) قابل رویت باشد و پوستی آن را نپوشانده باشد. از نظر علمی هم تقریبا مقدار پوستی که برمیدارند همین قدر هست اما تعریف آن متفاوت هست.

آناتومی سر آلت تناسلی مردانه

اول لازم هست که برای اینکه بفهمیم در هنگام ختنه چقدر پوست برمیدارند نگاهی به آناتومی ناحیه سر آلت تناسلی مردانه داشته باشیم. در فرد ختنه نشده با توجه به اینکه مجرای خروج ادرار زیر پوست قرار دارد همیشه ادرار به صورت مستقیم خارج نمیشود و بعد از برخورد با پوست خارج می‌شود. لذا همیشه محیط بین پوست و سر آلت با ادرار مرطوب هست که این محیط مرطوب فضای مناسبی برای رشد میکربها هست ضمن اینکه حتی اگر سر آلت شسته و خشک شود وجود پوست بر روی سر آلت با ایجاد یک فضای کاذب مابین پوست ختنه گاه و سر آلت محیطی را برای تعریق و یا تجمع سلولهای مرده و لایه چربی ایجاد میکند.

در هنگام ختنه چقدر پوست برمیدارند؟

لذا در تعریف علمی مقدار پوستی که باید در جریان ختنه برداشته شود گفته می‌شود که در ختنه خوب باید حداقل مقدار لازم برداشته شود به شرط اینکه جریان ادرار در موقع خروج از آلت مردانه با پوست برخورد نکند. ضمن اینکه در ختنه خوب تعداد چینهایی که در هنگام جمع شدن آلت بر روی سر آلت قرار میگیرند باید در حداقل باشند تا فضایی برای تعریق و تجمع سلولهای شاخی مرده پوست ایجاد نشود. البته دقت کنیم که هیچ‌گاه نمی‌شود چین‌های پوست آلت را به صفر رساند. چون همیشه باید مقداری پوست اضافه وجود داشته باشد تا آلت بتواند در هنگام نعوظ جای بزرگ شدن داشته باشد.

لازم به ذکر هست که همیشه نتیجه ختنه افراد مختلف حتی با وجود رعایت تمام استانداردها مثل هم نیست چون با توجه به فاکتورهای ژنتیکی و نژادی شکل اولیه آلت افراد متفاوت هست که این موضوع باعث میشود نتیجه ختنه آنها هم با هم متفاوت باشد و نباید شکل آلت دو نوزاد بعد از ختنه را با هم مقایسه کرد.

4.1/5 - (7 امتیاز)

قابل توجه مراجعین محترم

در صورت بروز هرگونه مشکل در ارتباط با تلفن‌های کلینیک ختنه نوزادان تهران می‌توانید در تلگرام و یا دایرکت اینستاگرام پیام خود را ارسال نمایید. برای ارسال پیام روی پیام رسان مورد نظر کلیک نمایید.

advanced divider

پربازدیدترین نوشته‌ها

advanced divider
advanced divider

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

اشتراک اين مطلب در شبكه های اجتماعی