مزایا و معایب روشهای ختنه
آنچه در این مطلب می‌خوانید

مزایا و معایب روشهای ختنه موضوعی هست که خیلی از پدر و مادرهایی که دارای فرزند پسر شده اند کنجکاو هستند در مورد آن بدانند. تا بتوانند بهتر و راحت تر روش های مختلف ختنه کردن را با هم مقایسه کنند و بهترین روش ختنه را انتخاب نمایند.

مزایا و معایب روشهای اصلی ختنه

قبل از بررسی مزایا و معایب روشهای ختنه لازم است به این نکته اشاره کنیم که به طور کلی ختنه به دو روش اصلی انجام میشود روش اول ختنه جراحی (یا همان ختنه سنتی) و روش دوم ختنه با حلقه. واقعیت این است که هیچ کدام از این دو روش برتری مطلقی نسبت به روش دیگر ندارد و انتخاب بین این دو روش بیشتر وابسته به سن طفل است. بدین معنا که در شیرخواران زیر شش ماه چون آلت کوچک هست زدن بخیه بر روی آن مشکل هست و معمولا نتایج بخیه صاف و زیبا از کار در نمی‌آید به همین دلیل از روش حلقه استفاده می‌کنند. ضمن اینکه ریسک خونریزی روش حلقه در این سن هم کمتر است.

در حال حاضر ختنه به روش حلقه با اقبال خوبی مواجه شده است
در حال حاضر ختنه به روش حلقه با اقبال خوبی مواجه شده است

اما برای اطفال بالای یک سال که آلت به یک اندازه حداقلی رسیده است ترجیح پزشکان به استفاده از روش جراحی (سنتی) هست پس سن به عنوان یک قاعده کلی تعیین کننده انتخاب نوع روش است. هرچند که در موارد خاص مثلا چاقی طفل ممکن هست پزشک تصمیم دیگری بگیرد و یک روش را جایگزین دیگری نماید.

مزایا و معایب سایر روشهای ختنه

در بحث مزایا و معایب روشهای ختنه لازم است سایر روش‌ها را نیز مورد بررسی قرار دهیم. ممکن است نام روش‌هایی مثل ختنه با لیزر (ختنه لیزری) یا ختنه با کلیپس نقره ای (ختنه با کلامپ) را هم شنیده باشید.

واقعیت این است که ختنه با لیزر همان ختنه سنتی هست با این تفاوت که هنگام برش پوست از چاقوی RF استفاده میکنند که به اشتباه لیزر نامیده میشود یعنی در نهایت در روش ختنه معروف به لیزری هم مثل روش سنتی از بخیه (سوچور) استفاده می‌شود.

ختنه با کلیپس نقره ای هم روشی با استفاده از چند کاپ فلزی با سایزهای مختلف هست و مربوط به قبل از اختراع روش حلقه یکبار مصرف پلاستیکی هست و با توجه به ریسک بالای خونریزی امروزه منسوخ شده است و کمتر مورد استفاده قرار میگیرد

اصول مهم ختنه

قبل از مقایسه مزایا و معایب روشهای ختنه لازم است به این نکته اشاره کنیم که فرآیند ختنه چند اصل مهم دارد که در همه تکنیک ها و روش‌ها این اصول ثابت هستند. اصول ختنه عبارتند از:

  • رعایت شرایط آسپتیک یا استریل (به منظور جلوگیری از ایجاد عفونت در موضع)
  • برداشتن مقدار کافی از پوست قسمت ختنه گاه آلت تناسلی
  • ایجاد هموستاز (قطع جریان خون در پوست ختنه گاه)
  • محافظت از گلانس (سر آلت تناسلی) و مجرای ادرار
  • دقت به جنبه زیبایی در نتیجه پایانی ختنه

هدف از فرآیند ختنه این است که گلانس (سر آلت تناسلی) به اندازه کافی بیرون از غلاف قرار بگیرد تا از فیموز و یا پارافیموز جلوگیری شود. همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، چند روش اصلی ختنه که امروزه بیشتر در دنیا رایج است شامل موارد زیر هستند:

  • متد کلامپ  Gomco
  • روش حلقه  Plastibell
  • متد کلامپ  Mogen
  • روش سنتی یا جراحی
  • روش شکاف پشتی  (Dorsal slit)

در حقیقت سه روش اول بر مبنای یک اصل واحد و مشترک ختنه را انجام می دهند:  ” قطع جریان خونرسانی در پوست ختنه گاه ” .

مقایسه مزایا و معایب روشهای ختنه

در ادامه این بحث به مقایسه مزایا و معایب روشهای ختنه میپردازیم. کلامپ Mogen اولین مدل ابزار ختنه از نوع کلامپ به حساب می آید. در این روش پره پوس از گلانس جدا می شود و بلافاصله یک شیلد (محافظ) فلزی در قسمت انتهایی گلانس روی آن می لغزد. از چاقوی جراحی برای برداشتن پره پوس اضافی استفاده می شود. گلانس توسط شیلد فلزی محافظت می شود. در این روش قسمت فرنولوم آلت تناسلی در برش درگیر نیست.

کلامپ موگن در ایران با نام کلیپس نقره‌ای شناخته می‌شود.
کلامپ موگن در ایران با نام کلیپس نقره‌ای شناخته می‌شود.

هیچ بخیه‌ای انجام نمی‌شود، و زخم به سادگی بانداژ می‌شود تا هموستاز رخ دهد. نکته مهم دیگر این است که در روش کلامپ  Mogen، قسمت های گلانس و فرنولوم آلت تناسلی نسبت به برش محافظت می شوند و بنابراین از مسیر آسیب خارج می گردند. آسیب به گلانس و فیستول مجرای ادراری نادر است. با این حال، خونریزی یک نگرانی عمده در این روش است.

در مورد ختنه به روش حلقه، در مطلب “ختنه کلاسیک و حلقه پلاستیبل” داخل همین وبسایت به تفصیل توضیح داده شده است. فقط نکته مهم در مورد این روش که باید اشاره شود این است که جدا نشدن حلقه از جمله مشکلات روش حلقه پلاستیبل است اما احتمال بروز این مورد کم است.

کلامپ گومکو یک ابزار فلزی است که پس از جمع شدن کامل پره پوس بر روی گلانس قرار می گیرد. سپس پره پوس روی آن قرار می گیرد که این امر توسط شکاف پشتی تسهیل می شود. خونریزی یکی از معایب این روش است، بنابراین بخیه های هموستاتیک باید زده شود. مزیت اصلی کلامپ گومکو این است که در این روش از قسمت های گلنس و فرنولوم آلت تناسلی محافظت می شود.

سخن آخر

با مطالعه وبلاگ‌های کلینیک ختنه نوزادان تهران می‌بینید که به کرات توصیه شده است نوزادان حداکثر تا شش ماهگی تحت عمل ختنه قرار گیرند.

سوالات خود را در مورد ختنه و مزایا و معایب روشهای ختنه برای ما بفرستید
سوالات خود را در مورد ختنه و مزایا و معایب روشهای ختنه برای ما بفرستید

همچنین با مطالعه مزایا و معایب روشهای ختنه متوجه خواهید شد ختنه با حلقه بهترین روش برای انجام این جراحی به حساب می‌آید. در صورت داشتن هرگونه سوال در این خصوص می‌توانید سوالات خود را در واتس اپ یا اینستاگرام برای ما ارسال نمایید.

5/5 - (4 امتیاز)

قابل توجه مراجعین محترم

در صورت بروز هرگونه مشکل در ارتباط با تلفن‌های کلینیک ختنه نوزادان تهران می‌توانید در تلگرام و یا دایرکت اینستاگرام پیام خود را ارسال نمایید. برای ارسال پیام روی پیام رسان مورد نظر کلیک نمایید.

advanced divider

پربازدیدترین نوشته‌ها

advanced divider
advanced divider

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

اشتراک اين مطلب در شبكه های اجتماعی