استامینوفن-برای-درد-ختنه
آنچه در این مطلب می‌خوانید

استامینوفن برای درد ختنه موضوعی است که می خواهیم درمورد آن توضیح دهیم. بعد از ختنه باید طبق دستور پزشک اقداماتی را انجام دهید که از آن جمله می توان به حفظ پاکیزگی محل ختنه و راهکارهای مفید برای تسکین درد و بی‌ قراری کودک اشاره کرد. این نکات و توصیه ها را حتما باید رعایت کنید که از عوارض پس از ختنه جلوگیری کنید. یکی از موارد رایج که پس از ختنه اتفاق می افتد، درد پس از آن است که می توان از استامینوفن برای درد ختنه استفاده کرد. البته موارد دیگری هم وجود دارند که در ادامه بیشتر توضیح می دهیم، با ما همراه باشید.

تجویز داروهای ضد درد

از آن جایی که این عمل درد زیادی دارد، به طور معمول آن را با بی حسی انجام می دهند. حتی عمل ختنه برای نوزادان تا حد زیادی دارای درد بیشتری نسبت به تزریق واکسن ها است. این شدید بودن درد عوارض گوناگونی دارد که از آن جمله افزایش ضربان قلب، افزایش فشار خون و خونریزی هستند. به همین دلیل، انجمن اطفال آمریکا بی حسی نوزاد در حین انجام ختنه را ضروری می داند.

از جمله انواع داروهایی که برای بی ‌حسی هنگام انجام ختنه  به کار گرفته می شود می توان به بی‌ حسی زیرپوستی آلت تناسلی، بی‌ حس کردن عصب پشت آلت تناسلی و روی پوست که به عنوان ترکیبی از مواد بی ‌حس کننده موضعی محسوب می شود، اشاره کرد. همچنین از جمله عوارضی که تزریق بی‌ حس کننده موضعی دارد می توان به کبودی و سیاه شدن پوست آلت اشاره کرد که در برخی موارد مشاهده شده است.

استامینوفن برای کاهش درد ختنه

معمولا پزشک استامینوفن برای درد ختنه را به اندازه 15-10 میلی گرم شربت به ازای هر کیلوگرم وزن کودک هر 6 ساعت تجویز می کند. هم چنین برای این که التهابات تسکین پیدا کند، قطره استامینوفن برای درد ختنه دو قطره به ازا هر کیلوگرم به مدت 1 تا 2 روز (سه بار در روز) توسط پزشک تجویز می شود. درد ختنه این طور است که یکی دو روز طول می کشد و طول کشیدن بیش از 7-4 روز نرمال نیست.

استامینوفن برای درد ختنه چه به صورت خوراکی و چه شیاف تاثیر مشابهی را در کم کردن درد بعد از جراحی ختنه نشان می دهند؛ اما جالب است بدانید اگر استامینوفن برای درد ختنه به صورت شیاف استفاده شود، اثر خواب آورتری دارد. همین طور اگر مقدار زیادی استامینوفن برای درد ختنه به صورت شیاف قبل از عمل استفاده شود، کم شدن قابل توجه از مقدار درد در 24 ساعت اول بعد از انجام شدن عمل ختنه را در پی دارد. در نهایت می شود درد عمل ختنه را با دارو در هنگام جراحی و بعد از آن به آسانی کنترل کرد و والدین به خاطر این که این عمل با درد همراه است نباید از انجام آن خودداری کنند.

شیاف استامینوفن برای کاهش در ختنه
شیاف استامینوفن برای کاهش در ختنه مورد استفاده قرار می‌گیرد

راه کارهایی برای کاهش درد ختنه

 از دو پوشک برای کودک خود استفاده کنید. این مورد را اگر خواستید می توانید انجام دهید و اجباری نیست ولی جالب است بدانید درد نوزاد را به صورت موثری کاهش می‌ دهد. وقتی دو پوشک را قرار می دهید، باعث جلوگیری از فشرده شدن ران ‌ها به آلت می شود و در نتیجه آزادتر نگه داشتن آن را در پی دارد. قرار دادن مقداری یخ در یک کیسه پلاستیکی و گذاشتن آن بین دو لایه پوشک را نیز می توان برای اثر بخشی بهتر انجام داد.

 استامینوفن برای درد ختنه را امتحان کنید. همان طور که می دانید پزشکان برای تسکین درد ختنه داروهایی را تجویز می کنند که رایج ترین آن ها قطره استامینوفن محسوب می شود. برای این که بی ‌قراری نوزاد پس از ختنه رفع شود و درد این جراحی کاهش یابد، متناسب با وزن نوزاد و طبق دستور پزشک، استامینوفن برای درد ختنه را به کار ببرید. درد حاصل از عمل ختنه تا یک تا دو روز طول می کشد و در صورت نیاز استفاده از شیاف مقعدی استامینوفن برای درد ختنه پیشنهاد می شود.

 از پستانک برای کاهش درد ختنه می توانید استفاده کنید. مادران طبق تجربه ای که دارند می گویند وقتی که نوزادان پستانک را می مکند حواسشان از درد ختنه پرت می شود. برای این که آرامش بیشتر شود و درد تسکین یابد، پستانک را به آب قند آغشته کنید و به نوزاد بدهید. بغل گرفتن کودک و تکان دادن او با ملایمت تا زمان تسکین درد به او کمک می کند.

 استامینوفن برای درد ختنه و موارد مصرفی دیگر

علاوه بر کاربرد استامینوفن برای کم کردن درد عمل ختنه دارای استفاده های دیگری نیز است. طبق گفته دکتر وندی اسوانسون، پزشک بیمارستان کودکان سیاتل، مدت ها قبل دکترها می گفتند قبل از ترزیق واکسن به نوزاد به او استامینوفن بدهید. این کار باعث جلوگیری از درد و تب بعد از واکسیناسیون می شوند. طبق تحقیقات جدیدی که به دست آمده، مشخص شده استفاده از استامینوفن پیش از واکسن، باعث کاهش ایمن سازی واکسن می شود. اگر نوزاد پس از واکسن زدن دارای تب ملایمی است، به این دلیل است که سیستم ایمنی بدن فعال شده است و نیاز نیست آن را درمان کنید. در صورتی که شاهد بی قراری و نا آرامی نوزاد پس از واکسن بودید، در این شرایط می توانید از استامینوفن استفاده کنید.

در کنار کاربرد استامینوفن برای درد ختنه، به هنگام دندان درآوردن نوزادان و کودکان یا عفونت یا آسیب جزئی گوششان، استامینوفن بهترین گزینه برای این است که دردشان کم شود. حتی هنگامی که کودک دچار سرماخوردگی یا عفونتی می شود، استامینوفن نسبت به ایبوپروفن موثرتر است و دارای عوارض جانبی نخواهد بود. حتی در مواردی ایبوپروفن می تواند مشکلات گوارشی و دردهای شکمی برای کودک را به وجود آورد.
اگر نوزادان کوچک تر از ۳ ماه باشند و نشانه‌ های تب در آن ها به وجود آمد، باید او را نزد پزشک ببرید. در این شرایط مصرف استامینوفن بدون تجویز پزشک امکان دارد خطراتی را ایجاد کند‌. در صورت وجود عفونت در بدن نوزاد، سرایت آن به تمام نقاط بسیار سریع اتفاق می افتد و خطرناک خواهد بود. برای نوزادان ۶ ماهه و بالاتر، در صورت تب بیشتر از ۳ روز  باید او را نزد پزشک ببرید.

سخن پایانی

در این مطلب تاثیر استامینوفن برای درد ختنه را بررسی کردیم. توجه داشته باشید اگر پس از ۲۴ ساعت درد ادامه داشت کودک را نزد پزشک خودش ببرید. گاهی دلیل ایجاد درد می تواند کشیدگی حلقه و جای گیری نامناسب نوزاد باشد. توجه داشته باشید که حتما نوزاد به خاطر عمل ختنه گریه نمی کند و ممکن است دردهای کولیکی و کرامپ که از ۱۵ روزگی تا حدودا ۴ الی ۵ ماهگی نوزاد وجود دارد، عامل این بی قراری باشند. صبر داشته باشید و به نوزاد خود آرامش دهید تا باعث تسکین بهتر درد شود. بنابر دستور پزشک می توانید استامینوفن برای درد ختنه را نیز به کار ببرید.

4.4/5 - (30 امتیاز)

قابل توجه مراجعین محترم

در صورت بروز هرگونه مشکل در ارتباط با تلفن‌های کلینیک ختنه نوزادان تهران می‌توانید در تلگرام و یا دایرکت اینستاگرام پیام خود را ارسال نمایید. برای ارسال پیام روی پیام رسان مورد نظر کلیک نمایید.

advanced divider

پربازدیدترین نوشته‌ها

advanced divider
advanced divider

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

اشتراک اين مطلب در شبكه های اجتماعی