ختنه به روش کلیپس نقره‌ای
ختنه به روش کلیپس نقره‌ای
27 مهر 1400
ختنه و کاهش ابتلا به ایدز
جراحی ختنه و کاهش خطر ابتلا به ایدز
9 آبان 1400
نمایش همه

عفونت ادراری در آقایان و نقش جراحی ختنه در آن

ختنه و عفونت ادراری در آقایان

ختنه و عفونت ادراری در آقایان

عفونت ادراری به پیدایش و گسترش عفونت در یک یا چند قسمت از بخش‌های گوناگون دستگاه ادراری انسان که شامل کلیه‌ها، مجاری ادراری و مثانه است اشاره دارد.

تعداد زنانی که به عفونت ادراری مبتلا می‌شوند بسیار از تعداد آقایان مبتلا به آن بالاتر بوده و علت آن نیز تفاوت‌های موجود در سیستم و ساختار دستگاه ادراری مردان و زنان است. با این وجود، بر اساس آمار ارائه شده حدود 20 درصد عفونت‌های ادراری شناخته شده در آقایان رخ می‌دهد.

از جمله نکات حائز اهمیت در رابطه با عفونت ادراری در آقایان بالا رفتن ریسک آن به طور مشخص در سنین بالاتر از 50 سالگی است که شیوع این بیماری نیز در آن دوره در میان آقایان افزایش می‎‌یابد؛ اما این بدان معنا نیست که نوزادان پسر و کودکان به عفونت ادراری دچار نمی‌شوند.

تاثیر انجام جراحی ختنه بر عفونت ادراری در آقایان

در فرآیند جراحی ختنه، پوست ختنه‌گاه از ناحیه مربوطه جدا می‌شود؛ در صورت باقی ماندن این پوست، امکان تجمع باکتری‌ها پشت آن وجود دارد که تنها احتمال ابتلای نوزادان و کودکان و همین‌طور آقایان را در بزرگسالی به عفونت ادراری بالا می‌برد.

ختنه و عفونت ادراری در آقایان

عفونت ادراری در آقایان به طور معمول با علائم و نشانه‌های زیر همراه است:

• تکرر ادرار
• مشاهده خون در ادرار و استشمام بوی بد از آن
• احساس سوزش و درد در زمان ادرار کردن
• میزان ادرار بسیار کم

شیوه معمول در درمان عفونت ادراری توسط پزشک، درمان دارویی و تجویز آنتی‌بیوتیک است؛ با این وجود راهکار دیگری نیز وجود دارد که تا میزان زیادی نه تنها خطر ابتلا به عفونت ادراری، بلکه بیماری‌های بسیار دیگری را نیز کاهش می‌دهد؛ این راهکار، انجام جراحی ختنه بر نوزادان پسر است.

همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره شد، با برداشتن پوست ختنه‌گاه، باکتری‌های گوناگون پشت آن جمع نمی‌شود و با پاکیزگی بیش‌تر خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف تا میزان زیادی کاهش می‌یابد.

Call Now Button