ختنه و عفونت ادراری در آقایان
عفونت ادراری در آقایان و نقش جراحی ختنه در آن
4 آبان 1400
مراقبت‌ های بعد ختنه با حلقه
ختنه با حلقه چه مراقبت هایی نیاز دارد؟
16 آبان 1400
نمایش همه

جراحی ختنه و کاهش خطر ابتلا به ایدز

ختنه و کاهش ابتلا به ایدز

ختنه و کاهش ابتلا به ایدز

HIV ویروسی است که به سیستم ایمنی بدن افراد حمله می‌کند، بدیهی است که انسان بدون داشتن سیستم ایمنی قوی برای مقابله با بیماری‌ها به مشکل برخواهد‌ خورد.

گلبول‌های سفید از اساسی‌ترین رکن‌های سیستم ایمنی بدن می‌باشند که ویروس اچ-آی-وی آن‌ها را عفونی و نابود می‌کند، بدن با از دست دادن تعداد قابل‌ توجهی گلبول سفید دیگر قادر به مقابله با بیماری‌ها نیست.

بالاترین سطح HIV ایدز نامیده می‌شود، افراد مبتلا به ایدز دارای تعداد محدودی گلبول سفید می‌باشند که موجب ابتلای آن‌ها به سرطان، عفونت و سایر بیماری‌های مشابه می‌شود.

وجود HIV در بدن به معنای ابتلا به ایدز نیست، حتی اگر فرد مراحل درمانی را طی نکرده باشد فرآیند تبدیل شدن ویروس HIV به ایدز بسیار طولانی است (به طور معمول ۱۰-۱۲ سال ).

لازم به ذکر است اگر HIV پیش از تبدیل شدن به ایدز تشخیص داده شود، دارو می‌تواند باعث توقف یا کاهش سرعت آن شود.

HIV از چه راه‌هایی منتقل می‌شود؟

• تماس با خون، مایعات واژن و منی فرد مبتلا
• اشتراک‌گذاری سرنگ آلوده با فرد مبتلا به HIV
• از طریق مادر مبتلا، به نوزاد در دوران بارداری و شیردهی نیز می‌تواند انتقال یابد

آیا انجام جراحی ختنه باعث کاهش خطر ابتلا به ایدز می‌شود؟

ختنه جراحی برداشتن و جداسازی پوست ختنه‌گاه از آلت تناسلی مردان است؛ عملی که مدت زمان بسیاری است میان جوامع مختلف به طور سنتی انجام می‌شده و در سال‌های اخیر فواید بسیار آن در مقوله سلامتی، افراد بیش‌تری را به انجام آن واداشته است. از جمله این فواید می‌توان به کاهش احتمال ابتلا به عفونت ادراری در نوزادان و همچنین کم شدن خطر درگیری با عفونت‌ها و التهابات گوناگون در بزرگسالی اشاره نمود.

دانشمندان بر این باور هستند که انجام جراحی ختنه، توانایی کاهش خطر ابتلا به ویروس HIV و درگیری با بیماری ایدز در طولانی‌مدت را نیز دارد.

بررسی‌ها و آزمایشات انجام شده در قاره آفریقا و میان کشورهایی با اکثریت مسلمان و مسیحی، نشانگر این است که در جوامع مسلمان به دلیل انجام شدن جراحی ختنه بر نوزادان پسر، تا 53 درصد درگیری افراد با ویروس HIV کم‌تر از دیگر جوامع بوده است.

همان‌طور که پیش‌تر نیز بدان اشاره شده است، بیماری ایدز برای زمانی به نسبت طولانی در بدن می‌ماند و روند رشد آن با استفاده از داروهای گوناگون، کنترل‌پذیر است. با این وجود، پیشگیری همواره بهترین راه درمان است و انجام جراحی ختنه در کنار سایر اقدامات پیشگیرانه توصیه شده توسط پزشکان و متخصصین، می‌تواند در این راستا نقشی کلیدی و تعیین‌کننده را ایفا نماید.

نکته حائز اهمیت این است که به منظور انجام جراحی ختنه، والدین باید به پزشکان متخصص در این زمینه اعتماد کنند تا آن پزشک با بررسی شرایط نوزاد، بهترین شیوه و زمان را برای انجام این جراحی در نظر بگیرد. در کلینیک ختنه نوزادان تهران، جراحی ختنه با استفاده از به‌روزترین امکانات و دانش دنیا صورت می‌پذیرد.

Source:https://www.healthlinkbc.ca/health-topics/hw151408#:~:text=HIV%20is%20spread%20when%20blood,mother%20to%20baby%20during%20birth.
https://www.unaids.org/en/resources/presscentre/featurestories/2007/february/20070228mcpt2

 

Call Now Button