غده-پروستات
آنچه در این مطلب می‌خوانید

غده پروستات یکی از اندام‌های اختصاصی مردانه است. این غده به تولید مایعی که اسپرم را حمل می‌کند، کمک می‌کند و به اندازه یک گردو است. غده پروستات زیر مثانه قرار گرفته است. جایی که این اندام ادرار را جمع آوری می‌کنند و تخلیه می‌کنند. جلوی رکتوم قرار گرفته‌اند. پروستات بخشی از مجاری ادراری را نیز در برگرفته است. بخاطر همین است که برخی از مردان مشکلات ادراری را تجربه می کنند. خصوصا زمانی که پروستات بزرگ شده باشد.

سرطان غده پروستات

سرطان پروستات زمانیست که سلول های سرطانی در غده پروستات شکل می گیرند. حدود یک از 9 مرد گفته می شود که سرطان پروستات دارند. حدود 192000 مورد جدید سرطان پروستات در سال گزارش می شود. و تقریبا 33000 مرد که بخاطر این بیماری تاثیر می گذارند. (در آمریکا)

عوامل خطرزای سرطان غده پروستات درصورتی افزایش می یابد که در سنین 65 سالگی یا بالاتر باشید. یا اینکه ممکن است سابقه سرطان پروستات داشته باشید. علائم و نشانه های سرطان پروستات شامل یک هفته داشتن ادرار ضعیف یا توقف و شروع ادرار می باشد. کمر درد، درد موقع انزال یا ادرار کردن، یا خون در ادرار دیدن نیز از سایر علائم این بیماری است.

خبرهای خوب اینست که مردان می توانند از این سرطان نجات پیدا کنند. بعنوان مثال بیش از 3 میلیون مرد در امریکا هستند که از این سرطان نجات پیدا کرده اند.

بزرگ شدن غده پروستات

سرطان پروستات در مردان زیر 4 سال نادر است. خطر ابتلا به این سرطان با افزایش سن بالا می رود. حدود 6 تا از 10 مرد در سنین 65سالگی یا بالاتر، تشخیص سرطان پروستات داده می شوند. میانگین میزان تشخیص سرطان پروستات در امریکا، 66 سالگی ست.

اگر کمتر از 40 سال دارید، نیازی به سونوگرافی و غیره نیست. درصورتی‌که بین 55 تا 69 سال هستید، متوسط میزان خطر سرطان غده پروستات رادارید. اگر کسی هم دارید که در خانواده دچار این سرطان شده، باید حتما پزشک در سنین کمتر از 55 سال مشورت کنید. همچنین اگر پوست تیره یا سیاهی دارید، بهتر است در سنین 45سالگی لازم است به پزشک مراجعه نمایید.

گزینه های درمانی برای این مشکل چیست؟

اورولوژیست یکی از متخصصینی ست که می تواند این سرطان را درمان کند. متخصص ارولوژی درمان های متفاوتی براساس ویژگی های سرطان مورد نظر و اهداف آن ها برای مراقبت ارائه می دهد.

مثلا برخی مردان می خواهند پروستات را هرچه زودتر بردارند. بنابراین نگرانی از بابت آن ندارند. بقیه ممکن است درمان خاصی را انجام ندهند. بخاطر اینکه نگران بی اختیاری ادراری می باشند. یا عدم عملکرد درست نعوظ که می تواند ناشی از درمانهای مورد استفاده در بیماری های مرتبط با غده پروستات باشد. همچنین یکی از گزینه های درمانی برای سرطان جراحی و پرتودرمانی ست.

5/5 - (2 امتیاز)

قابل توجه مراجعین محترم

در صورت بروز هرگونه مشکل در ارتباط با تلفن‌های کلینیک ختنه نوزادان تهران می‌توانید در تلگرام و یا دایرکت اینستاگرام پیام خود را ارسال نمایید. برای ارسال پیام روی پیام رسان مورد نظر کلیک نمایید.

advanced divider

پربازدیدترین نوشته‌ها

advanced divider
advanced divider

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

اشتراک اين مطلب در شبكه های اجتماعی