آیا دفع ادرار بعد از ختنه مهم است؟
آنچه در این مطلب می‌خوانید

بعد از انجام ختنه بسیاری از پزشکان توصیه می کنند که کودک باید بین دو الی 12 ساعت دفع ادرار داشته باشد. در غیر این صورت باید نزد پزشک مربوطه مراجعه کرد. در صورت مشاهده هرگونه علائم غیر طبیعی، مثل قطع و وصل شدن ادرار کودک حتما با پزشک متخصص اطفال مربوطه تماس بگیرید.

مشکل ادرار کودک بعد از ختنه کردن :

تنگی سر آلت تناسلی از جمله مشکلاتی است که در پسران بین 3 تا 7 سال دیده می شود. تنگی مئاتال اغلب بعد از اینکه ختنه انجام می شود، دیده می شود. اما قابل درمان می باشد، در واقع با جراحی دیگری می توان آن را درمان کرد.

تنگی مئاتال چیست؟

تنگی مئاتال، همانطور که اشاره کردیم یکی از شایع ترین مشکلاتی است که به هنگام ادرار فرد رخ می دهد. این حالت از یک تحریک بافتی غیر نرمال شروع می شود و جای زخم بروی مجرای ادراری چنین مشکلی را به وجود می آورد. مئاتوس باریک مانع ادرار کردم می شود، طوری که ادرار به صورت اسپری ای می باشد و یا در خارج شدنش با حالت طبیعی ادرار کردن دچار انحراف می شود. مثل حالتی که سر شلنگ را با دو انگشت خود محکم نگه داشته باشید.

این مشکل شرایط خیلی شایعی نیست، اما با یک جراحی کوچک قابل درمان می باشد. اگر بدون درمان رها شود، مئاتال منجر به مشکلات کلیوی و یا در نهایت عفونت ادرار می شود.

دفع ادرار بعد از ختنه | تنگی مئاتال

علائم شایع تنگی مئاتال چیست؟

  • جریان ادرار بسیار کم
  • ادرار دردناک
  • مقدار کمی خون در انتهای جریان ادرار دیده می شود
  • جریان ادرار مستقیم و به سمت بالا می باشد
  • جریان ادرار خیلی سخت می باشد

درمان مئوتال با جراحی مئوتوتومی :

در طی انجام مئوتوتومی کودک یا بیهوش می شود یا بی حسی موضعی می شود. پوستی که مئاتوس را پوشش داده منجر به این باریکی شده است، با قیچی های نازک بریده می شود تا مسیر مجرای ادراری بازتر شود. در برخی موارد، بخیه های کوچکی هم برای جلوگیری از خونریزی عروق خونی این ناحیه لازم می باشد. از یک پماد برای نوک آلت تناسلی استفاده می شود که به بهبود آلت تناسلی کمک می کند.

این جراحی بین 15 الی 30 دقیقه طول می کشد و می تواند به صورت سرپایی انجام شود یا بیمار بستری شود. ریکاوری بیهوشی عمومی بعد از این جراحی 1 الی 2 روز طول می کشد. هرگونه دردی را می توان با حمام گرم یا داروهای خوراکی درمان کرد.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید

قابل توجه مراجعین محترم

در صورت بروز هرگونه مشکل در ارتباط با تلفن‌های کلینیک ختنه نوزادان تهران می‌توانید در تلگرام و یا دایرکت اینستاگرام پیام خود را ارسال نمایید. برای ارسال پیام روی پیام رسان مورد نظر کلیک نمایید.

advanced divider

پربازدیدترین نوشته‌ها

advanced divider
advanced divider

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

اشتراک اين مطلب در شبكه های اجتماعی