مشکل ادراری بعد از ختنه نوزادان پسر | کلینیک ختنه نوزادان تهران
آنچه در این مطلب می‌خوانید

مشکل ادراری بعد از ختنه یکی از عوارض این جراحی است که در صورت انتخاب بهترین کلینیک ختنه و مراجعه به بهترین متخصص ختنه احتمال بروز آن نزدیک به صفر خواهد شد. در هر صورت ممکن است بعد از ختنه با یکسری علائم مواجه شوید، اما نگران نشوید!

مشکل ادراری بعد از ختنه یکی از عوارض این جراحی

برخی عوارض از جمله مشکل ادراری بعد از ختنه کردن نوزادان پسر توسط والدین گزارش شده که بسیار جزیی هستند. باز هم با این وجود، در صورت انجام هرگونه عمل جراحی، ممکن است عوارضی کودک را تهدید کند. پس باید مراقب بود. انتخاب درست پزشک مربوطه، انتخاب درست کلینیک ختنه ای که قرار است جراحی کودک انجام شود، و محیط اطراف آن و کادر کلینیک بسیار مهم است.

ختنه کردن نوزادان پسر همیشه باید توسط یک فرد باتجربه، حرفه ای و معتمد صورت گیرد. همچنین علاوه بر مسائلی که گفته شد، سالم بودن نوزاد و نداشتن هیچ گونه بیماری بسیار مهم می باشند. در ضمن استفاده از تکینک های ثابت شده برای پیشگیری از عفونت نباید فراموش شود. چراکه علاوه بر مشکل ادراری بعد از ختنه در صورت عدم مراجعه به متخصص ختنه خوب احتمال عفونت نیز وجود دارد.

نرخ عوارض ختنه معمولا انقدر کم است که بین 0.1 تا 35درصد عفونت دیده می شود. مثلا در چنین مواردی خونریزی، عفونت یا اشتباه در برداشتن پوست ختنه گاه گزارش می شود. خونریزی و عفونت بعد از ختنه کردن نوزادان پسر معمولا به خاطر فشار پنبه ریز و به وجود آمدن آمونیاک در ادرار شود. با ژل پترولیوم و کاربردی که دارد، می توان اغلب حساسیت را کمتر کرد.

مهم‌ترین عوارض ختنه کدام است؟

در صورت انجام ختنه بد احتمال بروز عوارض بدتری در پی ختنه کردن نوزادان دیده شود، عبارتند از :

التهاب دهانه آلت تناسلی نوزاد یا Meatitis و اختلالات مرتبط با ادرار کردن یا meatal stenosis. برخی مطالعات گزارش کرده اند که نرخ چنین عوارضی به اندازه 8 تا 21 درصد بوده است.

  • آسیب آلت تناسلی مثل قطع عضو، نکروز آلت تناسلی و فیستول مجاری ادراری یک مشکل ادراری بعد از ختنه است.
  • در موارد نادر، پوست بسیار زیادی از آلت تناسلی برداشته می شود که البته باعث نعوظ دردناک در بزرگسالان می شود. برخی مخالفان ختنه بر این عقیده هستند که برداشتن پوست آلت تناسلی منجر به کاهش حساسیت گلنس آلت تناسلی مردان می شود. در واقع حساسیت جنسی را در طی رابطه جنسی از بین می برد.
آسیب آلت تناسلی مثل قطع عضو، نکروز آلت تناسلی و فیستول مجاری ادراری به دنبال عدم مراجعه به متخصص ختنه وجود دارد
آسیب آلت تناسلی مثل قطع عضو، نکروز آلت تناسلی و فیستول مجاری ادراری به دنبال عدم مراجعه به متخصص ختنه وجود دارد

تماس با پزشک پس از مشکل ادراری بعد از ختنه

بعد از ختنه نوزادان پسر باید در صورت دیدن هرکدام از علائم زیر با پزشک تماس گرفت :

  • خونریزی مداوم
  • تب
  • علائم عفونت مثل تاول های آب دار یا ترشح سبزرنگ
  • مشکل ادراری بعد از ختنه که یکی از علائم آن ناتوانی در ادرار کردن به طور معمول 6 الی 8 ساعت بعد از جراحی است.
  • حلقه یا پلاستی بل در طی 7 تا 10 روز بعد از ختنه نیفتد.

در صورت داشتن مشکل ادراری بعد از ختنه چه باید کرد؟

از پزشک اطفال در رابطه با مشکل ادراری بعد از ختنه سوال شده است: اینکه بعد از ختنه مثلا مواردی پیش آمده که ادرار به صورت آب پاشی بیرون می ریخته و درد و فشار هم به همراه داشته است. آیا راه حلی برای این مشکل بعد از ختنه شدن هست؟

در پاسخ، پزشک اظهار داشته است که باید مقداری وازلین روی سر آلت تناسلی مالید، جایی که مجاری ادراری دیده می شود. همچنین به خاطر همین است که بعد از ختنه توصیه به استفاده وازلین در جای زخم می شود. سپس بعد از چند دقیقه ای باید با آب گرم جای زخم را شست. بعد از آن مشکل ادراری بعد از ختنه حل خواهد شد. در ضمن چنین مواردی بسیار نادراست، و در صورت داشتن چنین علائمی، با انجام این موارد، خیلی راحت می توان این مشکل را حل کرد.

3.5/5 - (48 امتیاز)

قابل توجه مراجعین محترم

در صورت بروز هرگونه مشکل در ارتباط با تلفن‌های کلینیک ختنه نوزادان تهران می‌توانید در تلگرام و یا دایرکت اینستاگرام پیام خود را ارسال نمایید. برای ارسال پیام روی پیام رسان مورد نظر کلیک نمایید.

advanced divider

پربازدیدترین نوشته‌ها

advanced divider
advanced divider

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

اشتراک اين مطلب در شبكه های اجتماعی