ختنه نوزاد نارس درست یا غلط؟
آنچه در این مطلب می‌خوانید

ختنه نوزاد نارس از نظر پزشکی مورد تایید است و یا بهتر است آن را برای چند ماه به تعویق بیاندازیم؟ این سوال بسیاری از والدین است. در این مطلب به آن پاسخ خواهیم داد.

بهترین سن ختنه چه موقعی است؟

قبل از اینکه در مورد ختنه نوزاد نارس توضیح دهیم لازم است به بهترین سن ختنه اشاره کنیم. هنوز اختلاف نظر بسیاری در این زمینه وجود دارد، اما اکثر متخصصین کودکان طبق نظر کارشناسی و انجمن پزشکان نوزادان و ارولوژی کودکان و بعضی از جراحان کودکان و توصیه آکادمی جراحان اطفال آمریکا یک نظر دارند، اینکه بهترین زمان برای ختنه از دوران نوزادی تا ۱۲ ماهگی ترجیحا بین ۱تا ۳ ماهگی می‌باشد، زیرا کودک مرحله نوزادی را طی کرده است، رشد آلت تناسلی تا حدودی صورت گرفته و از طرفی هنوز کودک به سنی نرسیده که این عمل موجب ایجاد خاطرات بد در ذهن او شود.

در نتیجه عواقب روحی و روانی نداره و به بیهوشی هم نیازی ندارد، در واقع با بیحسی موضعی قابل انجام بوده و احتمال خونریزی بسیار کم حدود ۴تا۵ %می‌باشد.

ختنه نوزادان پسر مزایایی برایشان دارد؟

والدین همیشه در مورد ختنه نوزاد نارس می‌پرسند چراکه نگران از دست دادن سن طلایی ختنه هستند. اما فراموش نکنید شما تا شش ماهگی برای این جراحی فرصت دارید. انجام این جراحی در بهترین زمان خود فواید زیادی دارد که عبارتند از:

  • کاهش بروز عفونتهای ادراری بین 10 تا 12 برابر
  • جلوگیری از بروز سرطان های آلت تناسلی در آینده
  • جلوگیری از چسبندگی ها در آینده
  • کاهش عارضه خونریزی در سنین نوزادی و شیرخوارگی
  • کاهش زمان انجام ختنه کمتر از 8 تا 10 دقیقه، خصوصا در ختنه با حلقه
  • ترمیم عالی زخم در سنین شیرخوارگی
  • کاهش میزان عفونت
  • کاهش آثار روحی و روانی
  • کاهش درد و نا آرامی شیرخوار
  • کاهش آثار بیهوش

چرا ختنه نوزاد نارس اشتباه است؟

بارداری به طور طبیعی حدود 40 هفته طول می‌کشد، نوزادی که 3 هفته یا بیشتر زودتر از این زمان متولد شود، نارس به حساب می‌آید، نوزادانی که نزدیک به زمان 40 هفته به دنیا بیایند، مشکلات کمتری خواهند داشت، نوزادانی که زودتر و نزدیک به 32 هفتگی، کمی بیش از 7 ماهگی می‌شود، متولد می‌شوند،‌ نمی‌توانند به خودی خود بخورند یا اینکه تنفس کنند و گرمای بدن‌شان را حفظ کنند، اما پس از اینکه به این نوزادان زمان داده شد تا رشد کنند، اغلب آنها می‌توانند بیمارستان را ترک کنند.

نوزادانی که در کمتر از 26 هفتگی، زیر 6 ماه، متولد می‌شوند با احتمال بیشتری ممکن است دچار مشکلات جدی شوند، اگر نوزاد با وزن بسیار کم متولد شد و یا بیمار باشد،‌ ممکن است با مشکلات بسیار جدی و مرگباری مواجه شود، از این جهت تا رشد کامل و درست نوزاد نارس توصیه می‌شود با توجه به نظر متخصص اطفال ختنه کمی با تاخیر انجام شود. پس ختنه نوزاد نارس اشتباه است و همانطور که گفته شد می‌توان این جراحی را در سن طلایی ختنه یعنی یک تا سه ماهگی انجام داد.

3.7/5 - (3 امتیاز)

قابل توجه مراجعین محترم

در صورت بروز هرگونه مشکل در ارتباط با تلفن‌های کلینیک ختنه نوزادان تهران می‌توانید در تلگرام و یا دایرکت اینستاگرام پیام خود را ارسال نمایید. برای ارسال پیام روی پیام رسان مورد نظر کلیک نمایید.

advanced divider

پربازدیدترین نوشته‌ها

advanced divider
advanced divider

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

اشتراک اين مطلب در شبكه های اجتماعی