حمام نوزاد بعد از ختنه
آنچه در این مطلب می‌خوانید

حمام نوزاد بعد از ختنه همیشه و بهترین زمان آن همیشه مورد سوال قرار می‌گیرد. سوالی که برای والدین در رابطه با ختنه نوزادشان پیش می آید، اینکه چه مدت بعد از جراحی حمام کردن نوزاد مجاز است؟ یا اینکه در صورت حمام کردن نوزاد چطور باید او را شستشو داد؟

بهترین زمان حمام نوزاد بعد از ختنه

حمام نوزاد بعد از ختنه پس از گذشت ۲۴ ساعت بلامانع است. شستن محل زیر پوشک از بلافاصله بعد از ختنه بلامانع هست و میتوان با ملایمت و با آب ولرم ناحیه زیر پوشک را شستشو داد که حداقل باید 5 بار در هر 24 ساعت باشد. شستن بیش از این مقدار منعی ندارد. حمام هم از فردای عمل ختنه بلامانع هست.

نحوه حمام نوزاد بعد از ختنه

برای ایمنی بیشتر، تمام چیزهایی که لازم است قبل از حمام کردن بردارید : صابون های ملایم و غیر اسیدی، پنبه، دو عدد پارچه تمیز، حوله، پوشک تمیز، و لباس های تمیز. حواستان باشد نباید زخم نوزاد را در طی شستشو فشار ندهید. حتی به اندازه یک ثانیه.

سینک را پر از آب کنید یا لگنی پر از آب ولرم بردارید. لباس های نوزاد را در بیاورید و نوزاد را در آن شستشو دهید. بعد از شتسشو حتما دورش حوله بپیچید. بعضی نوزادان زمانی که لباس تنشان نیست و احساس سرما می کنند می ترسند. 

در طی شستشو پنبه بردارید و چشم های نوزاد را به آرامی بشویید. برای هر چشمش یک پنبه بردارید. بعد از اینکه سر و صورتش را شستید، باید پاهایش را شستشو دهید. هنگامی که تصمیم به حمام نوزاد پس از ختنه کردن گرفتید لازم است توجه کنید که به دلیل اینکه نوزاد به تازگی ختنه شده است، بهتر است پوست این ناحیه را با آب و صابون به آرامی شستشو دهید. از ساییدن یا کف در ناحیه تناسلی کودک پرهیز کنید. معمولا چند روز بعد از ختنه ناحیه تناسلی نوزاد متورم و قرمز می شود. نگران آن نباشید، زیرا نشان دهنده بهبودی نوزاد می باشد.

سایر نکات مهم

سر آلت تناسلی ممکن است بعد از چند روز اول به نظر قرمز برسد، یا اینکه ترشحات زردرنگ ببینید. اما عادیست و نگران این موضوع نباشید. بعد از چند روز یا یک هفته این ترشحات و قرمزی پس از ختنه به مرور از بین می روند. بعد از حمام و شستشوی نوزاد آلت تناسلی اش را به آرامی خشک کنید و اطراف آلت تناسلی را بعد از اینکه دیدید مشکلی ندارد، ضد عفونی کنید و با پوشک به آرامی ببندید. در صورت داشتن هرگونه سوال در خصوص حمام نوزاد پس از ختنه و سایر سوالات مرتبط با ختنه با حلقه می‌توانید آن را در واتس اپ یا اینستاگرام کلینیک ختنه نوزادان تهران ارسال نمایید. کلیه سوالات توسط دکتر امیربهتاش امیری متخصص ختنه پاسخ داده خواهد شد.

منبع : http://www.parents.com ، https://www.healthychildren.org

4.1/5 - (31 امتیاز)

قابل توجه مراجعین محترم

در صورت بروز هرگونه مشکل در ارتباط با تلفن‌های کلینیک ختنه نوزادان تهران می‌توانید در تلگرام و یا دایرکت اینستاگرام پیام خود را ارسال نمایید. برای ارسال پیام روی پیام رسان مورد نظر کلیک نمایید.

advanced divider

پربازدیدترین نوشته‌ها

advanced divider
advanced divider

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

اشتراک اين مطلب در شبكه های اجتماعی