ختنه با حلقه درد دارد؟
آنچه در این مطلب می‌خوانید

ختنه با حلقه درد دارد؟‌ این یکی از سوالات رایج ختنه است که والدین می‌پرسند. ختنه کردن فرآیندی است که طی آن مقداری از پوست ختنه گاه آلت تناسلی مردان برداشته می شود. این کار فواید پزشکی فراوانی دارد و به دلایل مختلفی از جمله مذهبی، اجتماعی – فرهنگی، پزشکی و غیره انجام می شود که در مورد آنها به تفصیل در مطالب قبلی همین وبسایت صحبت شده است. به طور معمول ختنه نوزادان می تواند برای نوزاد درد داشته باشد و این یک امر طبیعی و بدیهی است. اگرچه بیحسی در ختنه کردن به طور گسترده مورد پژوهش و بررسی قرار گرفته است، اما تحقیقات کمی وجود دارد که روش ها و تکنیک های مختلف ختنه کردن را از نظر میزان درد مقایسه کند تا مشخص شود کدام تکنیک با کمترین درد و ناراحتی همراه است.

آیا ختنه با حلقه درد دارد؟

اینکه در طول ختنه کردن، نوزاد درد دارد قبلا ثبت شده است اما تا زمانی که پژوهش هایی در زمینه مقایسه انواع روش های ختنه کردن در میزان درد انجام نشود واقعا مشخص نیست میزان درد در کدام روش کمتر و در کدام روش بیشتر است. معمولا پزشکان ماهر که در زمینه ختنه کردن تجربه زیادی دارند، عمل ختنه را سریع و در مدت زمان کوتاهی انجام می دهند، اما اینکه کدام تکنیک درد کمتری به همراه دارد مبهم است.

نتیجه یک پژوهش برای پاسخ به سوال “آیا ختنه با حلقه درد دارد؟”

در یک پژوهش که بر روی نوازدان یکی از بیمارستان های سان فرانسیسکو ایالات متحده انجام شد، نوزادان برای اینکه مورد مطالعه قرار بگیرند بصورت تصادفی و راندوم انتخاب شدند. سپس این نوزادان به دو روش کلامپ Mogen و پلاستیبل (حلقه) ختنه شدند. محققین مدت و شدت درد را با یک مقیاس رفتاری اندازه ‌گیری کردند. پیش‌فرض پژوهشگران این بود که احتمالا روش کلامپ Mogen و پلاستیبل (حلقه) که در کوتاه ‌ترین مدت انجام شود، کمترین درد را خواهد داشت، زیرا ممکن است میزان درد در واحد زمان در هر تکنیک مشابه باشد.

برای پاسخ به این سوال که “آیا ختنه با حلقه درد دارد؟” ۶۰ نوزاد در طی یک دوره 2 ساله در این پژوهش مورد مطالعه قرار گرفتند. 30 نوزاد با روش کلامپ Mogen و 30 نوزاد دیگر باروش حلقه یا Plastibell ختنه شدند. از زمان بی حس کردن تا زمان قرار دادن کلامپ یا حلقه بر روی پوست ختنه گاه آلت، 5 دقیقه در هر دو گروه بود و از این نظر تفاوتی بین حلقه یا کلامپ وجود نداشت. آنالیز های تخصصی و دقیق حاصل از این پژوهش، هیچ تفاوت معنا داری از نظر میزان درد در بین دو روش حلقه پلاستیبل و کلامپ Mogen نشان نداد.

محققین این طور بیان کردند که به نظر می رسد میزان درد به کارایی بیحسی و طول مدت زمان ختنه کردن بستگی دارد. بنابراین هر چه بی حسی بهتر صورت بگیرد و نوزاد به بی حسی پاسخ مناسبی بدهد و از سوی دیگر عمل ختنه کردن با روش صحیح در زمان کوتاه انجام شود، نوزاد درد کمتری را حس خواهد کرد و در نتیجه کمتر اذیت می شود.

محققین اظهار داشتند که مساله دیگری که ممکن است موجب افزایش درد نوزاد و اذیت شدن بیشتر او شود، گرسنگی کودک است. زیرا از گذشته مرسوم بوده قبل از ختنه کردن نباید به بچه شیر داد تا مبادا کودک حین عمل استفراغ نکند و نیازی به آسپیراسیون نباشد. اما این پژوهشگران بر این عقیده اند که این مساله مبنای علمی و منطقی ندارد. از سوی دیگر یافته های این مطالعه نشان داد در روش کلامپ Mogen احتمال آسیب دیدن سر آلت تناسلی (گلانس) وجود دارد که نیاز به تکرار عمل ختنه است اما روش حلقه (پلاستیبل) از این نظر ایمن تر بوده و احتمال آسیب دیدن سر آلت تناسلی (گلانس) و نیاز به تکرار عمل ختنه کمتر است.

سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم به این سوال پاسخ دهیم که آیا ختنه با حلقه درد دارد. در پایان باید به این نکته اشاره بکنیم که در بعضی از تکنیک‌های بی حسی که توسط پزشک انتخاب میشوند ممکن هست درد کمی وجود داشته باشد اما این تکنیکها در مجموع ایمن تر هستند  همانطور که قبلا اشاره کردیم، قبل از هر اقدامی در مورد ختنه، بهترین روش انجام ختنه و سایر مسائل مرتبط با پزشک با تجربه در این زمینه مشورت نمایید.

3.7/5 - (17 امتیاز)

قابل توجه مراجعین محترم

در صورت بروز هرگونه مشکل در ارتباط با تلفن‌های کلینیک ختنه نوزادان تهران می‌توانید در تلگرام و یا دایرکت اینستاگرام پیام خود را ارسال نمایید. برای ارسال پیام روی پیام رسان مورد نظر کلیک نمایید.

advanced divider

پربازدیدترین نوشته‌ها

advanced divider
advanced divider

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

اشتراک اين مطلب در شبكه های اجتماعی