ختنه سوران | تم و کیک مراسم ختنه سورون | دکتر امیری
آنچه در این مطلب می‌خوانید

ختنه سوران که به آن مراسم ختنه سورون نیز می‌گویند از جمله آداب و رسوم کمرنگ شده ایست که برخی بر این باورند پس از ظهور اسلام در میان مردم باب شد. همانطور که می‌دانید پیش از اسلام نیز ختنه در میان بعضی از اقوام رواج داشته است لذا احتمال وجود این جشن در ایام قبل از اسلام هم وجود دارد. ختنه در گذشته توسط اصناف غیر پزشک انجام میشده که این موضوع سلامت کودک را در خطر قرار میداده است. امروزه والدین با مراجعه به دکتر متخصص ختنه با اطمینان این جراحی را انجام میدهند. در ادامه مطالب جالبی در مورد کیک، کارت دعوت و تم ختنه سوران مطالعه خواهید نمود.

چه زمانی باید ختنه سوران برگزار شود؟

این جشن معمولا به منظور شادی و تبریک برای سلامتی فرزند پسر برگزار میشود. معمولا مراسم ختنه سورون عصر روز جراحی انجام می‌شود.

آداب و رسوم ختنه سوران چگونه است؟

با توجه به رسوم اقوام مختلف ممکن است تفاوتی در این جشن وجود داشته باشد اما به طور کلی در این مراسم دوست و فامیل و اطرافیان خانواده برای تبریک گفتن و جشن و پایکوبی و تقدیم هدیه ای در کنار یکدیگر جمع شده و به شادی و پایکوپی می‌پردازند.
ختنه سوران از جمله جشن هایی ست که ریشه در زمان های کهن دارد و از دیرباز در میان ایرانیان و مخصوصا مسلمانان جایگاه ویژه ای داشته است. درست است که امروزه این آئین در حال کمرنگ شدن است اما هنوز هم اقوامی هستند که با برگزاری این گونه جشن‌ها آیین های گذشته را زنده نگه می‌دارند.
بسیاری از اجزاء این مراسم شبیه آیین و جشن عروسی در گذشته است. حمام بردن کودک پیش از ختنه و پاک کردن و تطهیر او بسیار شبیه مراسم حمام داماد پیش از زفاف است. حمام بردن در برخی مناطق با آداب و ترتیب خاصی همراه است که در گذشته کودک را با ساز و آواز به حمام می‌بردند. در برخی اقوام حنا بستن دست و پای کودک نیز رواج داشته است. به طور کلی هر منطقه ای از کشور آداب خاص خود را برای جشن ختنه سورون دارد.
جالب است بدانید بر اساس باور مردم مناطق مختلف پوست زاید پس از ختنه سرنوشت گوناگونی داشته است. برخی آن را در جایی پاک دفن می‌کردند و برخی آن را از جایی آویزان می‌نمودند.
همچنین مانند سایر رسوم خرافاتی در خصوص این مراسم نیز وجود دارد اما فراموش نکنید هدف نهایی از برگزاری آن تنها در کنار هم جمع شدن خانواده‌ها و شادی است.

کارت دعوت ختنه سورون شاه قاجار

دیدن کارت دعوت این مراسم در دوره قاجار خالی از لطف نیست. این کارت دعوت ختنه سورون احمد شاه قاجار متعلق به بیش از صد و بیست سال پیش که توسط مادرش (ملکه ایران _ همسر محمدعلی شاه) برای مهمانان فرستاده شده بود.

کارت دعوت ختنه سوران احمد شاه قاجار
کارت دعوت ختنه سوران احمد شاه قاجار

بهترین تم و کیک ختنه سوران کدام است؟

با وجود اینکه این مراسم در گذشته با هدف دعا برای سلامتی کودک و خانواده و نیز در کنار هم بودن در نهایت سادگی برگزار می‌شد، اما امروزه به دلایل مختلف از جمله رواج تجمل‌گرایی خانواده ها سعی می‌کنند این مراسم را مانند یک جشن ویژه برگزار کنند.
به همین منظور تم‌های مختلفی برای این جشن طراحی شده است که معمولا برگرفته از فیلم های کارتونی است که در ادامه عکس چند تم ختنه سوران جالب را برای مادران عزیز قرار می‌دهیم.

همانطور که میدانید قنادی‌ها برای افزایش مشتریان همیشه دست به طراحی کیک‌های جالبی می‌زنند. کیک ختنه سوران نیز یکی از شاهکارهای جالب قنادی‌هاست که دیدن عکس‌های آن خالی از لطف نیست.

سخن آخر

کلینیک ختنه نوزادان تهران آرزومند سلامتی کودک دلبند شماست. در صورت داشتن هرگونه سوال قبل یا پس از انجام ختنه می‌توانید سوالات خود را در واتس اپ یا اینستاگرام برای ما ارسال نمایید.

5/5 - (10 امتیاز)

قابل توجه مراجعین محترم

در صورت بروز هرگونه مشکل در ارتباط با تلفن‌های کلینیک ختنه نوزادان تهران می‌توانید در تلگرام و یا دایرکت اینستاگرام پیام خود را ارسال نمایید. برای ارسال پیام روی پیام رسان مورد نظر کلیک نمایید.

advanced divider

پربازدیدترین نوشته‌ها

advanced divider
advanced divider

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

اشتراک اين مطلب در شبكه های اجتماعی