بهترین فصل برای ختنه | دکتر خوب ختنه پاسداران تهران | دکتر امیری
آنچه در این مطلب می‌خوانید

بهترین فصل برای ختنه کدام فصل است؟ این سوالی است که شاید برخی از پدر ها و مادر ها که نوزاد پسر دارند، بپرسند. اما قبل از پرداختن به این مطلب باید یک مساله را روشن نمود. این که اساسا آیا بهترین فصل برای ختنه وجود دارد؟

آیا بهترین فصل برای ختنه وجود دارد؟

پاسخ منفی است. این که برخی از افراد فکر می کنند فصل خاصی برای ختنه مناسب تر است و تفکراتی از این قبیل صحیح نیست و نباید ختنه را به فصل خاصی مثلا تابستان یا بهار موکول کرد چون ختنه سن دارد و نه فصل. یعنی چون سن طلایی ختنه بین یک تا سه ماهگی هست اگر بخواهیم آن را به فصل خاصی موکول بکنیم ممکن هست که آن زمان طلایی از دست برود. سرعت خوب شدن زخم ختنه هم ربطی به فصل ندارد و سرعت ترمیم زخم در تمام فصول یکسان هست ختنه تب هم نمیدهد و سرمای هوا هم تاثیری روی تضعیف بدن نوزاد ندارد لذا نباید به خاطر اصرار به فصلی خاص ختنه را به تعویق انداخت. ختنه در پسران موضوع مهمی است که اهمیت آن را در مطالب قبلی این وبسایت به تفصیل مورد بررسی قرار داده ایم.

فواید ختنه چیست؟

از جنبه های مهم در مورد فواید ختنه کردن پسران می توان به آثار مفید پزشکی آن اشاره کرد. در تایید این ادعا سالهاست که دانشمندان در سر تا سر جهان و از کشور های مختلف روی این قضیه تحقیق و پژوهش انجام داده اند و نتایج این مطالعات در نشریات بین المللی متعددی به چاپ رسیده است. حتی سازمان های مهم بین المللی در دنیا نظیر سازمان جهانی بهداشت، ختنه را یک مداخله پزشکی بسیار مفید به حساب می آورد. در استانداردهای سازمان جهانی بهداشت نیز موضوعی به‌عنوان بهترین فصل برای انجام ختنه وجود ندارد.

علاوه بر مباحث پزشکی، اکثر مذاهب و آئین ها توصیه به ختنه پسران می کنند. اهمیت ختنه به حدی است که بسیاری از مردان در جوامع غربی که مذهب یا فرهنگ آنها ختنه را درست نمی داند، در بزرگسالی اقدام به ختنه کردن می کنند. حتما می پرسید علت آن چیست؟ علت آن است که حتی در این جوامع نیز اهمیت ختنه در جلوگیری کردن از بیماری هایی نظیر عفونت آلت تناسلی و سرطان آلت به خوبی درک شده است و به همین علت است که مردان بالغ در این کشور ها برای ختنه شدن به کلینیک ها و مراکز پزشکی مراجعه می کنند.

بهترین زمان و نه بهترین فصل برای انجام ختنه کدام است؟

حال مساله ای که در این بین اهمیت دارد، زمان انجام ختنه است؟ زمان انجام ختنه از این نظر مهم است که اگر در موقع مناسب خود انجام نشود، ممکن است ریسک هایی با خود به همراه داشته باشد. برای روشن شدن بیشتر مساله به این نکته توجه کنید که همه مداخلات پزشکی و اعمال جراحی کم یا زیاد با عوارض و ریسک هایی همراه هستند. این عوارض و ریسک ها گریز ناپذیر هستند؛ گرچه بشر همواره در این صدد بوده تا از طریق به کار گرفتن تکنولوژی و توسعه علم بتواند این عوارض و ریسک ها را به حداقل ممکن کاهش دهد.

ختنه کردن هم به نوعی یک مداخله پزشکی و عمل جراحی است و طبیعتا مانند سایر عمل های جراحی در مناطق دیگر بدن ممکن است عوارض جانبی و ریسک داشته باشد. حال که مشخصا گفتیم که بهترین فصل برای انجام ختنه وجود ندارد و بهترین زمان انجام آن نوزادی است، اکنون می خواهیم این نکته اشاره کنیم که در ختنه هر چه سن از محدوده خاصی بالا تر می رود عوارض و خطرات احتمالی ختنه ممکن است بیشتر شود. مثلا احتمال خونریزی زیاد یا خطر عفونت بعد از ختنه یکی از این موارد است که اگر ختنه در سن نوزادی انجام شود احتمال به وجود آمدن این مشکلات بسیار ناچیز خواهد بود اما اگر بعد از گذشت این زمان ختنه انجام شود ممکن است احتمال بروز خونریزی زیاد یا عفونت در موضع ختنه بیشتر شود.

از طرفی بهبودی و بر طرف شدن جای زخم هم مساله بسیار مهمی است و در اینجا هم سن یک عامل تعیین کننده است چرا که بهبودی و برطرف شدن جای زخم ختنه در سنین نوزادی سریع تر و بهتر اتفاق می افتد اما در بزرگسالی ممکن است دیر تر و با کیفیت کمتری حاصل گردد.

آیا متدهای ختنه نتیجه متفاوتی دارند؟

حال که در مورد بهترین زمان و نه فصل برای انجام ختنه توضیح دادیم لازم است کمی در مورد بهترین روش انجام ختنه نیز بگوییم. متد و روش ختنه کردن آیتمی است که خود به تنهایی در بهبودی سریع محل ختنه نقش دارد. به این صورت که متد حلقه یا پلاستیبل روشی است با میزان تهاجمی بودن کم، خونریزی کم، درد و اذیت شدن کم و بهبودی سریع و با کیفیت اما ختنه به شیوه سنتی برای سنین بالاتر مناسب است. نکته اینجاست که در نوزادان می توان از هر دو روش استفاده کرد که عاقلانه تر این است که از روش حلقه یا پلاستیبل استفاده شود زیرا عوارض کمتر و مزایای بیشتری نسبت به روش سنتی دارد اما در سنین بعد از نوزادی نمی توان از روش حلقه استفاده کرد و باید از روش سنتی بهره گرفت.

سخن آخر

بنابراین همانطور که دیدید چیزی به عنوان بهترین فصل برای ختنه وجود ندارد و نباید ختنه را برای اینکه در فصل خاصی انجام شود به تعویق انداخت و توصیه می گردد قبل از سن شش ماهگی نسبت به انجام آن اقدام نمود.

4/5 - (21 امتیاز)

قابل توجه مراجعین محترم

در صورت بروز هرگونه مشکل در ارتباط با تلفن‌های کلینیک ختنه نوزادان تهران می‌توانید در تلگرام و یا دایرکت اینستاگرام پیام خود را ارسال نمایید. برای ارسال پیام روی پیام رسان مورد نظر کلیک نمایید.

advanced divider

پربازدیدترین نوشته‌ها

advanced divider
advanced divider

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

اشتراک اين مطلب در شبكه های اجتماعی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram