کولپوسکوپی
آنچه در این مطلب می‌خوانید

کولپوسکوپی از روش هایی است که برای تشخیص برخی بیماری ها استفاده می شود. شاید تا به حال چیزی در مورد آن نشنیده اید یا اطلاعاتی از آن ندارید. این روش در شناسایی چه بیماری هایی استفاده می شود؟ کولپوسکوپی برای تشخیص برخی بیماری های زنانه استفاده می شود. آیا عوارضی را با خود همراه دارد؟ به طورکلی عوارض کمی دارد اما ممکن است عوارض جدی تری در برخی افراد بروز کند. چه زمانی از این روش استفاده می شود؟ برای پاسخ کامل تر به این سوالات تا انتها با ما همراه شوید.

کولپوسکوپی چیست؟

این روش شامل یک دستگاه به نام کولپوسکوپ است که برای برسی دهانه رحم، واژن و فرج استفاده می شود. کولپوسکوپ میکروسکوپ بزرگ و الکتریکی است که دهانه رحم را برای پزشک واضح تر و بزرگ تر نمایش می دهد. هنگامی که آزمایش پاپ اسمیر (غربالگری شناسایی سلول های غیرطبیعی رحم) غیرعادی تشخیص داده شود، از کولپوسکوپی بهره می گیرند. علاوه بر این مورد برای شناسایی برخی بیماری ها و مشکلات از این روش استفاده می شود که عبارتند از:

 • خونریزی پس از مقاربت
 • رشد غیرعادی روی دهانه رحم، فرج یا واژن
 • تشخیص سرطان دهانه رحم، واژن یا فرج
 • زگیل تناسلی
 • التهاب دهانه رحم

عوارض کولپوسکوپی چیست؟

در اکثر موارد‌ عوارض خاصی برای این روش وجود ندارد اما ممکن است ترشحات تیره رنگ، خونریزی کم و درد در یک یا دو روز پس از آزمایش بروز کند. این علائم عادی هستند اما در صورتی که نشانه های زیر در شما نمایان شد، به پزشک مراجعه کنید.

 • تب و لرز
 • خونریزی شدید و بیش تر از دو هفته
 • درد لگن
 • عفونت، ترشحات شدید زرد رنگ و بوی بد در واژن
مزایای کولپوسکوپی بسیار بیشتر از عوارض آن است
مزایای کولپوسکوپی بسیار بیشتر از عوارض آن است

مراقبت‌های قبل و بعد از کولپوسکوپی

برای این که این روش راحت تر انجام شود، راهکارها و مراقبت هایی وجود دارد که باید آن ها را انجام دهید. این راهکارها عبارتند از:

 • در صورتی که باردار هستید، به پزشک اطلاع دهید.
 •  ۲۴ تا ۴۸ ساعت قبل از کولپوسکوپی، دوش نگیرید و از داشتن رابطه جنسی دوری کنید.
 • اگر در دوران قاعدگی شدیدی به سر می برید، از انجام کولپوسکوپی پرهیز کنید.
 • روده و مثانه را برای انجام آزمایش خالی نگه دارید.
 • ۲۴ تا ۴۸ ساعت قبل از آزمایش از مصرف تامپون پرهیز کنید.
 • استفاده از کرم های واژینال را از ۴۸ ساعت قبل از آزمایش متوقف کنید.
 • پس از کولپوسکوپی تا ۲۴ ساعت رابطه جنسی انجام ندهید‌.

کولپوسکوپی چگونه انجام می شود؟

فردی که می خواهد این آزمایش را انجام دهد، ابتدا به پشت روی تخت دراز می کشد و پاهایش را به حالت رکابی قرار می دهد. واژن و دهانه رحم با پنبه و سرکه ضدعفونی می شود تا مخاط ها از بین بروند و سلول های غیرطبیعی برجسته شوند. پزشک یک اسپکولوم را در واژن فرد قرار می دهد تا دیواره های واژن باز بماند. سپس دستگاه را چند سانت دورتر از فرج قرار می دهد تا دهانه رحم را بررسی کند.

دستگاه کولپوسکوپ با بدن شما تماس پیدا نمی کند و هر قسمتی که مشکوک به نظر برسد، عکسبرداری و بیوپسی می شود. همچنین کولپوسکوپی حدود ۱۰ تا ۲۰ دقیقه طول می کشد و نیازی به بی‌حسی ندارد. پس از اتمام آزمایش، برای کنترل خونریزی از محلولی استفاده می شود که تا چند روز با ترشح تیره رنگی همراه است.

در طول کولپوسکوپی بیوپسی و عکسبرداری انجام می‌شود
در طول کولپوسکوپی بیوپسی و عکسبرداری انجام می‌شود

انواع نمونه برداری و بیوپسی

در بعضی مواقع متخصص به قسمت هایی شک می کند و با ابزارهای بیوپسی شروع به نمونه برداری می کند. در صورت زیاد بودن نواحی مشکوک چندین نمونه برداری انجام می شود. احساس شما در این فرآیند به نوع بافت برداشتی بستگی دارد. نمونه برداری در کولپوسکوپی شامل دو نوع است که عبارتند از:

 • بیوپسی دهانه رحم: درد، ناراحتی، خونریزی و گرفتگی دهانه رحم ممکن است پس از بیوپسی رخ دهد. برای پیشگیری از درد و ناراحتی پزشک برای شما از مسکن یا بی‌حسی استفاده می کند.
 • بیوپسی دهانه واژن: در این نمونه برداری بیش تر قسمت های واژن دچار درد نمی شوند. هنگامی که از قسمت های پایین واژن و فرج نمونه برداری می شود، ممکن است فرد احساس درد کند. در این موارد پزشک از سر کننده استفاده می کند.

نتایج بیوپسی

پس از انجام بیوپسی نتایج توسط پزشک بررسی شده و به بیمار توصیه هایی می کند. نتایج نمونه برداری به صورت زیر است:

 • در صورتی که نتایج نمونه برداری مورد غیرطبیعی را نشان ندهد، متخصص آزمایش های بیش تری را تجویز می کند تا مشخص شود برای چه نتایج آزمایش پاپ اسمیر غیر طبیعی بوده است؟
 • نتایج غیرطبیعی بیوپسی در کولپوسکوپی باعث می شود تا نمونه ها بیش تر بررسی شوند و متخصصان به دنبال ناهنجاری های های رحم یا واژن بگردند.
 • ممکن است نتیجه بیوپسی وجود سلول های غیرعادی دهانه رحم را نشان دهد و به روند درمان سرطان کمک کند.

آیا کولپوسکوپی درد دارد؟

برخی زنان زمانی که پزشک توصیه می کند تا این روش را انجام دهند، عصبی یا نگران می شوند. اگر شما هم دچار این احساس شدید به این فکر کنید که انجام کولپوسکوپی می تواند در تشخیص بیماری های زنانه موثر واقع شود و تا حد زیادی شما را از بلاتکلیفی در می آورد. انجام راهکارهای آرامش بخش مانند ورزش یوگا نیز به کاهش استرس کمک می کند. با این اقدامات آرامش بخش میزان استرس و اضطراب شما کاهش پیدا می کند.

برخی دیگر از زنان در حین قرار دادن اسپکولوم دچار استرس،اضطراب، ناراحتی یا احساس ناخوشایندی می شوند. برای مقابله با این موارد در طول آزمایش نفس عمیق بکشید و سعی کنید خود را آرام نگه دارید. همچنین می توانید با مشورت پزشک از مسکن ها استفاده کنید.

سخن پایانی

در این مقاله به همه موارد مهم کولپوسکوپی اعم از زمان استفاده، روش انجام آن، نتایج آزمایش و توصیه های مراقبتی اشاره کردیم‌. برای انجام آزمایش استرس و نگرانی ها را از خود دور کنید و توصیه های مهم را پیش از آزمایش رعایت کنید تا روند راحت تر انجام شود. اگر دارای شرایط خاصی هستید یا حساسیتی دارید، قبل از آزمایش به پزشک اطلاع دهید. در صورت مشاهده علائم غیرعادی نیز به پزشک مراجعه کنید و بدون تجویز پزشک هیچ دارویی را مصرف نکنید‌ و روش های مختلف درمانی را امتحان نکنید‌.

5/5 - (3 امتیاز)

قابل توجه مراجعین محترم

در صورت بروز هرگونه مشکل در ارتباط با تلفن‌های کلینیک ختنه نوزادان تهران می‌توانید در تلگرام و یا دایرکت اینستاگرام پیام خود را ارسال نمایید. برای ارسال پیام روی پیام رسان مورد نظر کلیک نمایید.

advanced divider

پربازدیدترین نوشته‌ها

advanced divider
advanced divider

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

اشتراک اين مطلب در شبكه های اجتماعی