عفونت های STD و نقش ختنه در کاهش آن
آنچه در این مطلب می‌خوانید

عفونت های STD یا بیماری‌های مقاربتی موضوعی است که ابتدا به صورت مختصر در خصوص آن توضیح می‌دهیم و سپس به نقش ختنه در پیشگیری از آن می‌پردازیم.

عفونت های STD چیست؟

قبل از اینکه بدانیم که آیا ختنه عامل پیشگیری از عفونت های STD هست یا نه، ابتدا باید درک صحیحی از بیماری‌های مقاربتی داشته باشیم. بیماری های مقاربتی یا بیماری های منتقله از راه جنسی (STD) عمدتاً از طریق تماس جنسی محافظت نشده منتقل می شوند. برخی از بیماری‌های مقاربتی نیز می توانند در دوران بارداری، زایمان و شیردهی و از طریق خون یا فرآورده های خونی آلوده منتقل شوند.

بیماری های مقاربتی تأثیر زیادی بر سلامتی دارند و اگر درمان نشوند، می توانند منجر به عواقب جدی از جمله بیماری های عصبی، قلبی عروقی، ناباروری، حاملگی خارج از رحم، مرده زایی و افزایش خطر ابتلا به ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV) شوند. این بیماری ها همچنین با انگ اجتماعی همراه هستند و کیفیت زندگی را تحت تأثیر قرار می دهند.

انواع عفونت های STD

اکثر عفونت های STD هیچ علامتی ندارند اما اگر علامت دار باشند علائم شایع عبارتند از: ترشحات مجرای ادراری و تناسلی، زخم ناحیه تناسلی و درد زیر شکم. شایع ترین و قابل درمان ترین بیماری های مقاربتی عبارتند از تریکوموناس، کلامیدیا، سوزاک و سیفلیس. افزایش سریع مقاومت ضد میکروبی یک تهدید فزاینده برای سوزاک غیر قابل درمان است.

عفونت های STD ویروسی از جمله HIV، ویروس هرپس سیمپلکس تناسلی (HSV)، هپاتیت B، ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) و ویروس T-لنفوتروپیک انسانی نوع 1 (HTLV-1) فاقد درمان یا دارای گزینه های درمانی محدودی هستند. واکسن هایی برای هپاتیت B برای جلوگیری از عفونتی که می تواند منجر به سرطان کبد شود و برای HPV برای جلوگیری از سرطان دهانه رحم در دسترس است. HIV، HSV و HTLV-1 عفونت های مزمن و مادام العمر هستند.

برای HIV و HSV درمان هایی وجود دارد که می تواند ویروس را سرکوب کند، اما در حال حاضر هیچ درمان قطعی برای هیچ یک از این عفونت های مقاربتی ویروسی وجود ندارد. کاندوم اگر به طور صحیح و مداوم استفاده شود، روش موثری برای محافظت در برابر بیماری های مقاربتی و HIV است. غربالگری با تشخیص زودهنگام افراد مبتلا به عفونت های مقاربتی و شرکای جنسی آنها بهترین فرصت را برای درمان موثر و پیشگیری از عوارض و انتقال بیشتر فراهم می کند.

آیا ختنه از عفونت های STD پیشگیری می‌کند؟

در موضوع ختنه مردان، اثبات شده است که به طور قابل ملاحظه‌ای میزان خطر انتقال بسیاری از عفونت های STD را کاهش می‌دهد، بر این اساس یک بررسی سیستماتیک با جزییات انجام شده است، که تعیین می‌کند بین ختنه مردان و خطر بیماری‌های منتقله جنسی و نیز بیماری‌های دیگر در زنان چه ارتباطی است.

متدها و روش‌های ختنه

تحقیقات پایگاه داده‌ای با عنوان ختنه، حدود ۶۸ مقاله مرتبط در این باره را مطرح کرده است که از این مقاله‌ها ۱۴ مقاله به انتشار رسیده است. اما در طی این بررسی‌ها چه نتایجی به دست آمده؟

ارزیابی داده‌ها از مطالعات در رابطه با کاهش خطر بیماری‌های منتقله جنسی یا عفونت های STD در زنان با ختنه مردان، حتی در بحث انتقال ژنوتایپ های اچ‌پی‌وی و سرطان‌های رحمی صورت گرفته است. داده‌ها از آزمایشات کنترل شده تصادفی و دیگر مطالعاتی می‌باشند که همسران مردان ختنه شده تایید کردند، با این محتوا که نه تنها میزان انتقال ویروس اچ‌پی‌وی در آن‌ها کاهش پیدا کرده، بلکه کلامیدیا، واژینوسیس باکتریال و نیز زگیل تناسلی تا حد زیادی کاهش یافته است، در ویروس هرپس تناسلی نوع ۲، این شواهد ترکیبی می‌باشند، همسران این مردان میزان گونوره، ترشحات زنانه‌شان کم‌تر نشده بود.

جمع بندی نهایی به کجا رسید؟

بر اساس تحقیقات انجام شده ختنه عامل پیشگیری از عفونت های STD یا بیماری‌های مقاربتی است، ختنه مردان خطر انکوژنیک ژنوتایپ های اچ‌پی‌وی، سرطان رحم، تی واژینالیس، واژینوسیس باکتریال، و تا حد ممکن زگیل‌های تناسلی در زنان را کاهش داده است، این کاهش در خطر بیماری‌های منتقله جنسی و سرطان حم، مزایای بسیاری به همراه داشته است، طوری که ختنه مردان را به عنوان یک راهکار سلامت عمومی و نجات دهنده زندگی عموم، معرفی کرده است، طبق استراتژی‌های پیشگیری که برای بیماری‌های منتقله جنسی در پیش گرفتند، این روش یکی از موارد پیش رو است.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید

قابل توجه مراجعین محترم

در صورت بروز هرگونه مشکل در ارتباط با تلفن‌های کلینیک ختنه نوزادان تهران می‌توانید در تلگرام و یا دایرکت اینستاگرام پیام خود را ارسال نمایید. برای ارسال پیام روی پیام رسان مورد نظر کلیک نمایید.

advanced divider

پربازدیدترین نوشته‌ها

advanced divider
advanced divider

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

اشتراک اين مطلب در شبكه های اجتماعی