ختنه سوران
آنچه در این مطلب می‌خوانید

مراسم ختنه سوران یکی از جشن‌های قدیمی است که بسیاری از خانواده‌های ایرانی هنوز هم آن را برگزار می‌کنند. در ادامه در این خصوص مطالبی ارائه می‌نماییم که برای پدران و مادران جوان مفید خواهد بود.

مراسم ختنه سوران چیست؟

مراسم ختنه سوران در واقع جشنی است که به مناسبت سلامتی کودک پسر بعد از ختنه شدنش می گیرند. معمولا زمان برگزاری این جشن عصر همان روزیست که ختنه انجام شده است. و اینکه مهمانان هم یک هدیه کوچکی برای پسر ختنه شده می گیرند و به او می دهند. معمولا این جشن ختنه نهایتا تا 40 روزگی و در صورت عدم انجام آن، بهترین موقع تا سه ماهگی می باشد. بعد از آن به دلیل رشد کودک، ختنه کردن او سخت تر می شود.

تاریخچه مراسم ختنه سوران

مراسم ختنه سوران اطفال یکی از آداب و رسومیست که قبل از پیدایش دین یهود در بعضی اقوام بوده است. بعد از ظهور اسلام، روش درست ختنه و نیز به دستور قرآن کریم و شریعت اسلام، و پیروی از سنتی که حضرت ابراهیم با خود داشته، انجام این کار نزد مردم باشکوه و سرور انجام می شده است.

در ضمن در زمان گذشته که تکنیک ختنه با حلقه وجود نداشت، آلات انجام ختنه بسیار ابتدایی بوده و بچه های کم سن و سال و نوزادان تحمل درد چون نداشتند، این عمل را به 5 یا 6 سالگی محول می کردند. این گونه انجام می شده که روزی را معین می کردند و عده ای دوستان و خویشاوندان می آمدند.

صبح روز مراسم ختنه سوران، پسربچه با چند نفر از اقوام به حمام می رفته، بعد از بیرون از حمام آمدن لباس نو به او می دادند. اسپند هم دود می کردند و دور سر بچه می گرداندند. خویشاوندان مبلغی هم در سینی حمامی می ریختند و بچه از حمام بیرون می آمده! رختخواب و لباس نو به او می دادند و او را در جا می خواباندند. سپس ختنه انجام می شده است.

مراقبت‌های قبل و بعد از ختنه در گذشته

در گذشته نیز افرادی که ختنه را انجام می‌دادند توصیه به مراقبت‌های قبل و بعد از ختنه داشتند. این توصیه ها عبارتند از:

برای اینکه کودک احساس درد نکند، یک شکلات یا یک حبه قند به او می دادند تا بمکد و دردش کاهش پیدا کند.

  • بعد از عمل ختنه هم اقوام و دوستانی که در مراسم ختنه سوران حضور داشتند، مبلغ پولی به عنوان سر سنتی به بچه می دهند. از مهمانان نیز پذیرایی به عمل می آمده است. کادوها هم گرفته می شد.
  • فقط باید چند روزی بعد از انجام ختنه همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، کودک در بستر استراحت کند و نباید غذای سرد بخورد.
  • چون ممکن است عفونت بعد از ختنه و ورم ایجاد شود. بیشتر گوشت و تخم مرغ نیمرو و پرچربی توصیه می‌شده است.

البته در هر شهر و دیاری مراسم ختنه سوران کودک متفاوت می باشد. اما به طور کلی همان طور که اشاره کردیم می باشد.  

3.9/5 - (50 امتیاز)

قابل توجه مراجعین محترم

در صورت بروز هرگونه مشکل در ارتباط با تلفن‌های کلینیک ختنه نوزادان تهران می‌توانید در تلگرام و یا دایرکت اینستاگرام پیام خود را ارسال نمایید. برای ارسال پیام روی پیام رسان مورد نظر کلیک نمایید.

advanced divider

پربازدیدترین نوشته‌ها

advanced divider
advanced divider

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

اشتراک اين مطلب در شبكه های اجتماعی