عفونت زخم ختنه | پیشگیری و مراقبت ها | دکتر امیری
آنچه در این مطلب می‌خوانید

عفونت زخم ختنه مسئله‌ای است که باید پس از ختنه مراقب ابتلا به آن باشید. در این مطلب این موضوع را بررسی می‌کنیم.

چگونه از عفونت زخم ختنه جلوگیری کنیم؟

باید در هر بار که جای کودک را عوض می کنید، محل زخم را شستشو داده و به آرامی بشویید، سپس بگذارید با هوای آزاد خشک شود. سپس با گاز و وازلین جای زخم را ببندید. در رابطه با ختنه بزرگسالان وضعیت فرق می کند، باید زخم را 48 ساعت بعد از انجام جراحی شستشو داد تا بانداژ اولیه برداشته شود. سپس هر روز یا هر دو روز یک بار، دوش گرفته شود اما با بادقت و مراقبت، و بعد از آن محل زخم را خشک نگه داشت. در صورتی هم هرگونه علائمی از عفونت مثل ترشح زردرنگ، تورم، خونریزی یا قرمزی به طور مداوم دیده شد و یا ادرار به سختی و با درد انجام می شد، باید هرچه زودتر اقدام کرد.

چگونه از کودک مراقبت کنیم؟

قدم اول

در قدم اول از پیشگیری از عفونت زخم ختنه باید آن را بعد از هر بار که جای کودک را عوض کردید، تمیز کنید. مطمئن شوید که هیچ ادرار یا کثیفی روی محل ختنه نمانده باشد. با یک پارچه نرم و تمیز به آرامی به همراه آب ولرم شستشو دهید و می توانید از یک صابون بچه استفاده کنید. از استفاده از هرگونه پاک کننده ایا به مدت 7 تا 10 روز اول خودداری کنید، زیرا باعث درد در کودک می شود.

قدم دوم

در قدم دوم اجازه دهید محل زخم با هوای آزاد خشک شود. بعد از تمیز کردن اجازه دهید محل ختنه با هوای آزاد خشک شود. حوله برای خشک کردن می تواند منجر به حساسیت شود تا زمانی که زخم بهبود یابد. اگر کودک را با لیف شستشو می دهید، به آرامی بدن کودک را خشک کرده و از کشیدن روی محل زخم خودداری کنید.

قدم سوم در مراقبت از زخم ختنه

در قدم سوم جای کودک را مرتبا چک کنید و عوض کنید. این گونه می توان از عفونت و حساسیت جلوگیری کرد. نوزادان در روز 20 بار ادرار می کنند، بنابراین باید هر 2 الی 3 ساعت یکبار جای کودک را چک کرد. زمانی که نوزاد گریه می کند، چک کنید حتما جایش خشک یا خیس باشد. زیرا ادرار یا مدفوع کودک می تواند منجر عفونت جای زخم ختنه شود؛ در صورتی که طولانی مدت بگذرد و جایش عوض نشود.

قدم چهارم

در قدم چهارم از اسفنج حمام استفاده کنید. در طی 7 الی 10 روزی که ختنه کودک انجام شده، برای بهبودی اش، از آبکشی زیاد پرهیز کنید. با اسفنج های حمام به همراه آب گرم و صابون بچه جای زخم را تمیز کنید. سر، صورت و بدن کودک را به صورت جداگانه شستشو دهید، و مطمئن شوید که هر بخش از بدن کاملا خشک شده باشد.

قدم آخر

در قدم آخر برای پیشگیری از عفونت زخم ختنه آن را ببندید. پس از ختنه با حلقه و زمانی که جای ختنه نوزاد دارد خوب می شود، جای زخم را با گاز ببندید تا به پنیه ریزش نکشد. دستورالعمل های پزشک اطفال را دنبال کنید، اما معمولا بعد از تمیز کردن و خشک شدن جای زخم در هوای آزاد، به آرامی محل زخم را با وازلین چرب کنید تا چسبیدن آلت تناسلی به پوشک کودک جلوگیری شود.

4.7/5 - (6 امتیاز)

قابل توجه مراجعین محترم

در صورت بروز هرگونه مشکل در ارتباط با تلفن‌های کلینیک ختنه نوزادان تهران می‌توانید در تلگرام و یا دایرکت اینستاگرام پیام خود را ارسال نمایید. برای ارسال پیام روی پیام رسان مورد نظر کلیک نمایید.

advanced divider

پربازدیدترین نوشته‌ها

advanced divider
advanced divider

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

اشتراک اين مطلب در شبكه های اجتماعی