تکنیک-های-کاهش-درد-ختنه
آنچه در این مطلب می‌خوانید

تکنیک های کاهش درد ختنه روش هایی هستند که بسته به شرایط نوزاد و توصیه پزشک مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاهش درد در حین و پس از ختنه نوزاد یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های والدین است. به همین دلیل در این مطلب کلینیک ختنه نوزادان تهران هرآنچه باید در روش های کاهش درد ختنه باید بدانید را گرد آوریم.

علل گریه نوزادان هنگام ختنه چیست؟

برای کاهش درد در زمان این جراحی از روشهای مختلفی استفاده می‌شود. اما قبل از اینکه وارد بحث اصلی یعنی روشهای کاهش درد در زمان ختنه بشویم لازم است به این علل گریه نوزادان هنگام این عمل اشاره کنیم. نوزادان در زمان ختنه به علل مختلفی ممکن است گریه کنند که لزوما نشانه درد نیست.

مواردی مثل احساس فشار در نقاطی از بدن که با دست و یا به وسیله بندهای تخت نگه داشته شده است، نور زیاد اتاق عمل، احساس گرما یا سرمای محیط و یا کولیک معروف نوزادی نیز از علل گریه نوزاد هنگام ختنه است. همانطور که می‌دانید هیچ یک از این موارد ارتباطی با ختنه ندارند.

تکنیک های کاهش درد ختنه

این تکنیک‌ها به سه روش اصلی تقسیم می‌شوند. این روش ها عبارتند از:

۱. استفاده از مواد قندی

۲. روشهای بیحسی موضعی

۳. روشهای بیهوشی و یا سدیشن

اما کدام‌یک از تکنیک های کاهش درد ختنه بهتر است؟ این روش ها چگونه قابل انجام است؟

استفاده از مواد قندی

در این روش داخل یک بطری قنداب و یا محلول دکستروز ۵۰ درصد می‌ریزند و در حین عمل به نوزاد می‌دهند که بخورد. مواد قندی در نوزادان مثل ماده مخدر عمل می‌کنند و باعث کاهش قابل ملاحظه درد می‌شوند. لازم به ذکر است که این روش فقط در نوزادان قابل استفاده هست و در سنین بالاتر جواب نمیدهد.

ختنه با بی حسی

استفاده از بی حسی یکی از تکنیک های کاهش درد ختنه است. در این روش مواد بی حسی موضعی مثل لیدوکایین به سه فرم ژل، اسپری یا تزریقی مورد استفاده قرار می‌گیرند. ژل لیدوکایین معمولا حدود نیم ساعت قبل از عمل بر روی تنه آلت توسط والدین مالیده می‌شود. اما اسپری و تزریق معمولا به وسیله پزشک انجام میشوند تزریق هم خود به دو روش قابل انجام هست در روش اول ماده بی حسی در اطراف دو عصب پشتی آلت تزریق می‌شود. در روش دوم دورتا دور ریشه آلت تزریق می‌شود که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند و پزشک بنا به شرایط و به خصوص شکل ظاهری آلت برای انتخاب نوع روش تزریق تصمیم گیری میکند

عمل ختنه با بیهوشی و سدیشن

مزیت این روش بی دردی کامل هست اما در خصوص اشکال استفاده از این روش لازم است به این نکته توجه کنید که بیهوشی در مطب قابل انجام نیست و فقط باید در بیمارستان انجام شود. همچنین احتمال بروز عوارض بیهوشی وجود دارد هرچند که احتمال آن بسیار ناچیز است.

سایر نکات تکنیک های کاهش درد ختنه

با وجود تمام تلاشی که پزشک برای به حداقل رساندن در می‌کند، به علل مجموعه دلایل گفته شده در بالا ممکن است بعضی از نوزادان مختصری بیقراری داشته باشند که باید پزشک از قبل با ارائه توضیحات جنبه های مختلف عمل ختنه را برای والدین روشن نماید. لازم به ذکر است که یکی از مهمترین مزایای ختنه در دوران نوزادی این هست که درد در این سن در حافظه نوزاد باقی نمی‌ماند و به سرعت فراموش میشود.

همچنین انتخاب تکنیک بی دردی ارتباطی با روش ختنه ندارد. یعنی به طور مثال روش استفاده از لیدوکایین تزریقی را میتوان هم برای ختنه با جراحی و هم ختنه با حلقه به کار برد. هر چند که در مجموع درد روش حلقه از درد روش جراحی کمتر هست. و از روش ختنه با حلقه در برخی موارد با عناوین ختنه بدون درد و ختنه بدون خونریزی نیز نام می‌برند.

4.4/5 - (26 امتیاز)

قابل توجه مراجعین محترم

در صورت بروز هرگونه مشکل در ارتباط با تلفن‌های کلینیک ختنه نوزادان تهران می‌توانید در تلگرام و یا دایرکت اینستاگرام پیام خود را ارسال نمایید. برای ارسال پیام روی پیام رسان مورد نظر کلیک نمایید.

advanced divider

پربازدیدترین نوشته‌ها

advanced divider
advanced divider

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

اشتراک اين مطلب در شبكه های اجتماعی