ختنه

ختنه عملی می باشد که در آن پوست اضافه موجود در سر آلت تناسلی کودک برداشته می‌شود و تغییرات ظاهری در آلت به وجود می آید ، و همچنین با وجود اینکه در کشور ما توصیه‌های مذهبی و اعتقادات مردم عاملی اصلی در انجام آن بوده است ، اما امروزه ختنه را به‌ عنوان یک جراحی علمی یاد می کنند و حتی در بسیاری از کشورهای دنیا با وجود اینکه از نظر مذهبی و اعتقادات مردمشان نیازی به این کار نیست ، اما آن را انجام می‌دهند .

ختنه کردن قدمت زیادی دارد ، در بین جوامع مختلف ، ختنه از قدیم ، تنها به دلیل اعتقادات مذهبی و آیینی انجام می شده است . حتی محققان در اجساد مومیایی که قدمت آن ها به مصریان باستان و چیزی حدود ۱۵ هزار سال قبل می رسد ، ختنه را پیدا کرده اند . از قرن ۱۹ میلادی به بعد ، دلایل و مدارک علمی برای این کار کشف شد . امروزه انجام ختنه از شکل اعتقاد مذهبی صرف خارج شده و به صورت یک عمل کاملا علمی درآمده است . تا جایی که حتی والدینی که در دین آن ها الزامی برای ختنه وجود ندارد ، این کار را برای فرزندان پسر خود انجام می دهند . مثلا در حال حاضر در آمریکا ، ۸۰ درصد از نوزادان پسر در بدو تولد ختنه می شوند .

ختنه بیشتر در کشور های اسلامی انجام می شود . نظرات مختلفی در رابطه با فواید و مضرات این مسئله وجود دارد . در حالت طبیعی زیر پوست آلت تناسلی کودک ماده سفید رنگی ترشح می شود . این ماده خاصیت نرم کنندگی دارد و از چسبیدن پوست به سر آلت جلوگیری می کند ، لازم به ذکر است که ایماده چرک نیست.

در بعضی از مواقع این ترشحات عفونی شده و پوست سر آلت نیز دچار عفونت می‌گردد . در موارد نادر عفونت مزبور مخصوصا در نوزادان و شیرخواران موجب عفونت کلیه‌ها می‌شود . آمار نشان داده است که عفونت ادراری در پسر بچه‌های ختنه نشده به مراتب بیشتر از پسرهای ختنه شده است .

بنابر این ختنه کردن از پیدایش عفونت دستگاه ادراری جلوگیری می‌کند . تحقیقات نشان داده است که سرطان گردن رحم در زنان و سرطان آلت تناسلی در مردان در جوامعی که ختنه شده‌اند کمتر از جوامعی است که ختنه نشده‌اند .

ختنه به جهت فواید و آثار مثبت آن در برخی ادیان مثل اسلام واجب شده است بعضی از آثار و فواید ختنه مردان عبارتند از :

پیشگیری از ابتلای نوزادان و شیرخواران به عفونت‌های دستگاه ادراری ، جلوگیری از ابتلا به سرطان ، پیشگیری از ایدز و … است . درباره علت آفرینش این عضو باید گفت : وجود این عضو در قبل از تولد نوزاد باعث خواهد شد که آن قسمت از جنین حفظ گردد اگر چه پس از تولد عضو زایدی محسوب می گردد مانند بند ناف بچه که پس از تولد بریده می شود . همچنین فواید دیگری که با پیشرفت علم روشن خواهد شد .

ختنه چه تاثیراتی دارد ؟

یکی از فوایدی که آکادمی طب اطفال آمریکا برای ختنه عنوان کرده است ، پیشگیری این عمل از ابتلا به سرطان آلت تناسلی در آینده است . ثابت شده ، ختنه کردن پسران در دوران نوزادی از ابتلای آن ها به سرطان آلت تناسلی در آینده جلوگیری می کند ، در حالی که ختنه کردن در سنین بالا این اثر را ندارد .

این را هم بد نیست اضافه کنیم که سرطان آلت تناسلی بسیار کشنده است و از هر ۴ مردی که به سرطان آلت تناسلی مبتلا می شوند ، یک نفر می میرد . یهودی ها هم بنا به دستور دین شان باید فرزندان پسر را ختنه کنند و جالب است بدانید ، سرطان آلت تناسلی در بین مردان یهودی اصلا دیده نشده است . در آمریکا هم که ختنه مدت زیادی است رایج شده ، سرطان آلت تناسلی کمتر از یک درصد سرطان های مردان را تشکیل می دهد ، درحالی که در قبایل آفریقایی و بعضی قبایل آسیایی که ختنه انجام نمی شود ، تقریبا از هر ۵ مرد ، یک نفر به سرطان آلت تناسلی مبتلا می شود . در پاراگوئه هم که ختنه رایج نیست ، شایع ترین سرطان مردان ، سرطان آلت تناسلی است .

بهترین سن برای ختنه

در مورد این که ختنه بهتر است در چه سنی انجام شود، نظرات متفاوتی وجود دارد اما بهترین سن برای انجام ختنه دوران نوزادی است یعنی یکی ، دو ماه اول بعد از تولد. هر چند سن مناسب انجام این عمل تا زیر ۲ سال هم ذکر شده اما یکی ، دو ماه اول بهترین زمان برای ختنه است . اگر ختنه زود انجام شود ، زود هم خوب می شود، ترمیمش عالی است و تقریبا همزمان با افتادن بند ناف جوش می خورد . یکی از عوارض نادر ختنه ، عفونت است .

برای پسرانی که در یکی ، دو ماهگی ختنه می شوند ، احتمال بروز عفونت بعد از ختنه ، کمتر می شود . علت این موضوع هم آن است که در دوران نوزادی هنوز آنتی بادی های مادر در خون بچه وجود دارد و او را در برابر ابتلا به عفونت ها محافظت می کند.

کار را به کاردان بسپارید

خوب است بدانید که ختنه را بايد فردی انجام دهد که تبحر دارد و اگر توسط یک غیرمتخصص انجام شود عوارض زیادی به دنبال خواهد داشت ؛ از جمله عوارضی که می‌توان به آن اشاره کرد استفاده بیش از حد داروی بیهوشی است که می‌تواند باعث ایجاد شوک و تشنج در کودک شود و از آنجا که این قبیل کارها ممكن است در فضایی دور از امکانات بهداشتی انجام شوند ، در صورت دسترسی نداشتن به بیمارستان ممکن است جان کودک به خطر بیفتد .

ختنه چطور انجام می شود ؟

برای انجام ختنه ۲ روش وجود دارد ؛ یکی روش جراحی و دیگری ختنه با حلقه

جراحی ختنه یک عمل خیلی ساده است . پزشک ابتدا در پوست جلوی آلت تناسلی شکاف کوچکی ایجاد می کند، سپس پوست را به عقب می کشد و با حفظ ۲ میلی متر پوست اضافی بخیه می شود. روش دیگر استفاده از ختنه با حلقه است که در آن با استفاده از یک حلقه و محکم کردن نخ آن به دور پیش پوست ، پوست کم کم مانند بند ناف خشک شده و بعد از ۱۰ روز خودش می افتد .

در مورد این که کدام روش بر دیگری برتری دارد ، پزشک تصمیم می گیرد و مبنای این تصمیم گیری بیشتر سن کودک است . در کل روش ختنه حلقه ساده تر و احتمال خونریزی بعد از ختنه در آن کمتر است اما این روش فقط تا ۴ یا ۵ ماهگی انجام می شود و در سنین بالاتر باید به روش جراحی ختنه را انجام داد . در مورد مراقبت هایی که باید بعد از انجام صورت بگیرد ، تفاوتی بین دو روش جراحی و استفاده از حلقه نیست و هر دو به یک میزان به مراقبت احتیاج دارند . معمولا برای یکی دو روز اول، برای پیشگیری از عفونت برای نوزاد ، آنتی بیوتیک تجویز می شود . همچنین محل ختنه نیازی به پانسمان ندارد و در روز دوم هم بهتر است کودک به حمام برده شود.

موارد منع ختنه چیست ؟

اگر تنه آلت نوزاد در سطح پوست عانه قرار گرفته و درحقیقت آلت نوزاد در چربی عانه فرو رفته باشد.
اگر آلت نوزاد بسیار کوچک باشد ، یعنی کمتر از ٫۵ سانتیمتر طول داشته باشد ( آلت نوزاد سالم بین ۲٫۸ تا ۴ سانتیمتر می‌باشد )
اگر پیشابراه به جای نوک آلت در زیر سر یا تنه آلت قرار گرفته باشد و پوست ختنه کامل تشکیل نشده باشد ( در اصطلاح عامیانه : نوزاد ختنه شده به دنیا آمده است ). این وضع یک نوع نابهنجاری است و نوزاد به جای ادرار کردن به جلو به زیر ادرار می‌کند ، در چنین مواردی کودک را نباید ختنه کرد، بلکه باید در ۱۸ ماهگی با عمل جراحی خاص آلت او را ترمیم نمود .
اگر نوزاد مبتلا به بیماری‌های خونریزی دهنده مثل هموفیلی باشد.

مراقبت‌های لازم بعد از ختنه کردن چیست ؟

نوزاد شما باید حداقل 1 ساعت بعد از انجام ختنه تحت نظر باشد.
محل ختنه را در چند روز اول از آلودگی و مدفوع دور نگه دارید و در صورت آلوده شدن با مدفوع ، با آب و صابون تمیز گردد .
استفاده از پماد تتراسیکلین یا وازلین طبی روی حلقه و آلت روزی 3 بار یا بیشتر به مدت حداقل هفت تا سی روز
در صورت بی‌قراری از شیاف یا قطره استامینوفن ( 2قطره به ازای هر کیلوگرم ) استفاده کنید .
پوشک نوزاد حتی المقدور باز باشد و در صورت بستن ، سفت بسته نشود .
دو روز پس از عمل جراحی می‌توانید نوزاد خود را استحمام کنید .
در بعضی مقالات تاکید شده بعد از افتادن پانسمان اولیه می توان کودک را حمام کرد و برای بهبود سریعتر مقداری نمک در وان کودک بریزید ولی از هیچ ماده ضدعفونی دیگر در آب استفاده نکنید . نخ بخیه معمولا طی ۷ تا۱۰ روز جذب می شود .اگر از حلقه استفاده شود حداکثر تا یک هفته خودبخود می افتد.

Call Now Button