ختنه و کاهش ابتلا به سوزاک
آنچه در این مطلب می‌خوانید

ختنه و کاهش ابتلا به سوزاک

سوزاک چیست؟

سوزاک یک عفونتی است که بخاطر عفونت باکتریایی جنسی رخ می‌دهد و هم زنان و هم مردان را مبتلا می‌کند. سوزاک اغلب اوقات رحم، رکتوم و یا گلو را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در زنان، سوزاک، رحم را عفونی می‌کند. به همین دلیل در مردان توصیه می‌شود که در رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنند تا از انتقال عفونت‌های منتقله جنسی جلوگیری شود.

ختنه و کاهش ابتلا به سوزاک

یکی از دیگر راه‌های پیشگیری از بروز این بیماری، ختنه مردان می‌باشد. تحقیقات مربوطه روی تاثیر ختنه در پیشگیری از بیماری سوزاک در مردان:

برای معاینه و بررسی ارتباط بین ختنه مردان و خطر ابتلا به سوزاک، سیفلیس، اچ‌آی‌وی و ویروس پاپیلومای انسانی در معرض خطر مطالعاتی صورت گرفته. در واقع از داده‌های یک مطالعه مقطعی در سال 1902 روی مردانی در تانزانیا صورت گرفت، استفاده شد.وضعیت ختنه در یک معاینه بالینی مورد بررسی قرار گرفت و سابقه سوزاک و سیفلیس از داده‌های یک پرسشنامه برگرفته شده است.

 

ختنه و کاهش ابتلا به سوزاک

 

نمونه‌های آلت تناسلی برای بررسی بیماری HPV با استفاده از ثبت ترکیبی 2 مورد آزمایش قرار گرفته است و ژنوتیپ شده توسط تست اضافی ژنوتیپ اچ‌پی‌وی انجام شده. از یک رگرسیون لجستیک ارتباط بین ختنه مردان و سوزاک، سیفلیس، اچ‌آی‌وی و اچ‌پی‌وی مورد ارزیابی قرار گرفته است. طوری که براورد شانس ابتلا و فواصل اطمینان آن 95 درصد بوده است. همه آنالیزها برای همه سن و شرکای زندگی که مدت‌ها زندگی کرده‌اند، تنظیم شده است.

در تجزیه و تحلیل چند متغیره، شانس ابتلای سوزاک در مردان ختنه شده در مقایسه با مردان ختنه نشده کمتر بوده است. به همین ترتیب احتمال ابتلا به اچ‌آی‌وی در مردان ختنه شده هم طبق این بررسی‌های بالینی به طور قابل توجهی پایین‌تر بوده است. علاوه بر این، شانس کم‌تری در رابطه با اچ‌پی‌وی در رابطه با مردان ختنه شده نسبت به مردان ختنه نشده مشاهده شده است.

در نهایت، شانس HPV16 و انواع HP-Hr در مردان ختنه شده نسبت به مردان ختنه نشده کم‌تر بود. مردان ختنه شده در مقایسه با مردان بدون ختنه، احتمال خطر ابتلا به سوزاک، با این نتیجه گیری‌ها، HIV، و HPV16 به میزان قابل توجهی کاهش دیده شده است.

پربازدیدترین نوشته‌ها

advanced divider
advanced divider

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

اشتراک اين مطلب در شبكه های اجتماعی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram