ختنه و پیشگیری از عفونت مثانه
آنچه در این مطلب می‌خوانید
لطفا به این مطلب امتیاز دهید

ختنه و پیشگیری از عفونت مثانه

اولین و مهم‌ترین گام برای تشخیص عفونت ادراری، نمونه ادرار گرفتن می‌باشد که باید استریل باشد. البته در صورتی که در شرایط استریل انجام نشود یا اگر در رساندن نمونه به آزمایشگاه بیش از یک ساعت تاخیر باشد، به اشتباه کشت مثبت شده و تشخیص عفونت ادراری داده می‌شود.

چه عواملی باعث بروز عفونت ادراری در کودکان پسر می‌شود؟

عفونت ادراری در کودکان به خاطر وارد شدن میکروب به مجاری ادرار ایجاد می‌شود. اگر عفونت فقط مثانه را درگیر کند که سیستیت و اگر کلیه را درگیر کند، به آن پیلونفریت می‌گویند.

این بیماری باعث از بین رفتن بخشی از کلیه شده و منجر به فشار خون و نارسایی کلیه می‌شود. به خاطر همین از اهمیت بالایی برخوردار است. میکروب‌های ایجاد کننده عفونت اکثرا میکروب‌های موجود در دستگاه گوارش می‌باشند. تقریبا 7 درصد از کودکان کمتر از 2 سال که تب می‌کنند به خاطر عفونت ادراری می‌باشد.

 

ختنه و پیشگیری از عفونت مثانه

 

علت عفونت ادراری کودکان و تب آنها چه می‌باشد؟

معمولا در کودکان پسر زیر یک سال و دختران زیر 4 سال خیلی شایع می‌باشد. در پسران می‌تواند به خاطر ختنه نشدن می‌باشد. پسرانی که ختنه نشده‌اند، 4 الی 8 برابر بیشتر از پسرانی که ختنه نشده‌اند، دچار عفونت ادراری می‌شوند. در کنار این عامل اصلی می‌تواند عوامل دیگری همچون عوامل ژنتیکی باشد که منجر به عفونت ادراری کودکان می‌شود.

گاها اختلال رشته‌های اعصاب مثانه هم می‌تواند مثانه را با چنین اختلالی روبرو کند. در واقع با زیاد نگه داشتن ادرار، یبوست، یا برگشت ادرار از مثانه به حالب، می‌تواند باعث عفونت ادراری آن‌ها شود.

حتی سوند گذاری هم به مدت طولانی در ناهنجاری‌های سیستم ادراری مانند مثانه نوروژنیک و دریچه خلفی مجرا می‌تواند باعث عفونت ادراری بشود.

چطور می‌توان عفونت ادراری و مثانه کودک را تشخیص داد؟

اولین و مهم‌ترین گام برای تشخیص عفونت ادراری کودکان، نمونه ادراری می‌باشد که به صورت استریل انجام می‌شود. فقط باید در رابطه با رساندن نمونه به آزمایشگاه دقت کامل داشت. چون در صورت عدم رعایت شرایط استریل، کشت دچار اشتباه شده و تشخیص عفونت ادراری مثبت داده می‌شود و با مشکل مواجه می‌شود.

چه کار کنیم که از عفونت ادراری کودک جلوگیری شود؟

مصرف زياد آب و تخليه مثانه هر دو تا حداكثر هر 3 ساعت یک بار، درمان يبوست، شست‌وشوی دستگاه تناسلي از جلو به عقب، استفاده از لباس‌‌های زير نخی و گشاد و شستشو و تعويض مكرر آنها، عدم نشستن در وان يا لگن، درمان كرمک در صورت وجود، ختنه و استفاده از آنتی‌ بيوتيک مناسب در آنهايی كه برگشت ادراری يا انسداد يا مثانه عصبی دارند می ‌تواند به پيشگيری از عفونت ادراری كمک كند.

قابل توجه مراجعین محترم

در صورت بروز هرگونه مشکل در ارتباط با تلفن‌های کلینیک ختنه نوزادان تهران می‌توانید در تلگرام و یا دایرکت اینستاگرام پیام خود را ارسال نمایید. برای ارسال پیام روی پیام رسان مورد نظر کلیک نمایید.

اینستاگرام کلینیک ختنه نوزادان تهران
advanced divider

پربازدیدترین نوشته‌ها

advanced divider
advanced divider

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

اشتراک اين مطلب در شبكه های اجتماعی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram