تاریخچه ختنه مردان
آنچه در این مطلب می‌خوانید

تاریخچه ختنه مردان
جراحی ختنه بر نوزادان پسر، این روزها دیگر پدیده‌ای غریب نیست و والدین بسیاری آن را بر نوزادان خود انجام می‌دهند. نکته جالب توجه در مورد انجام این جراحی اما، قدمت آن است؛ ختنه نوعی از جراحی در مردان است که دیر زمانی است توسط اقوام بسیاری انجام می‌شود. در دوران باستان، ختنه مردان در میان اقوام سامی مرسوم بود، برخی قبایل آفریقایی نیز از گذشته‌های دور مبادرت به انجام جراحی ختنه بر مردان می‌کردند، رویه‌ای که هنوز هم در میان آن‌ها به قوه خود باقی است.

تاریخچه ختنه مردان: گسترش ادیان الهی مانند یهودیت و اسلام و همه‌گیری آموزه‌های آن‌ها میان تعداد بی‌شماری از مردم جهان بود که دوباره مروج انجام جراحی ختنه میان مردم شد. در آموزه‌های یهودیت رسم بر این است که نوزادان پسر در روز هشتم پس از تولد، ختنه شوند؛ در اسلام نیز انجام جراحی ختنه بر نوزادان پسر واجب است. تنها حمله اسکندر مقدونی و رشد گستره فتوحات او در کنار پس زدن ختنه توسط یونانیان باستان بود که باعث شد تا برای مدتی این رسم در میان بعضی قبایل و ملت‌ها از رونق بیفتد، امری که دیری نپایید و این رسم دوباره در میان مردم جهان شایع شد.

تمامی این توصیه‌های دینی و رسوم باستانی در رابطه با انجام جراحی ختنه بر نوزادان پسر، در دهه‌های اخیر توسط خیل عظیمی از داده‌های پزشکی و آزمایشات مرتبط بر شمار بسیاری از مردان، تایید شده و امروزه پزشکان بسیاری از سراسر جهان، فارغ از هر دین، مذهب و نژادی که دارند والدینی را که به تازگی صاحب نوزاد پسر شدند به انجام جراحی ختنه توصیه می‌کنند و فواید بی‌شمار انجام آن را برای این والدین برمی‌شمارند.

فواید ختنه مردان

از جمله این فواید می‌توان به کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌های جنسی و ایدز، عدم ابتلا به سرطان آلت مردانه اشاره کرد. علاوه‌بر این، احتمال ابتلای همسران افراد ختنه شده به سرطان دهانه رحم تا میزان زیادی کم شده و در دوران نوزادی و طفولیت نیز احتمال عفونت ادراری در افراد ختنه شده بسیار پایین‌تر از نوزادانی است که جراحی ختنه بر آن‌ها انجام نشده است.

 

پربازدیدترین نوشته‌ها

advanced divider
advanced divider

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

اشتراک اين مطلب در شبكه های اجتماعی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram