سرطان آلت تناسلی در مردان | علائم، سن ابتلا و درمان | دکتر امیری
آنچه در این مطلب می‌خوانید

سرطان آلت تناسلی در مردان یکی از بیماری‌های اورولوژی به حساب می‌‌آید. در این مقاله سعی نمودیم هر آنچه که درباره آن باید بدانید را با زبانی ساده بیان کنیم.

سرطان آلت تناسلی در مردان

سرطان آلت تناسلی در مردان یکی از انواع سرطانیست که روی پوست آلت یا داخل آن ظاهر می شود. یک بیماری نادر است، به همراه 800 مورد جدید که هر ساله در انگلیس تشخیص داده می شوند.

برخلاف سرطان بیضه، کمتر به توضیح در خصوص سرطان آلت تناسلی پرداخته می‌شود. یکی از علل این مسئله به این دلیل است که این سرطان یکی از بیماری های نادر مردان به حساب می‌آید. با کمک اورولوژیست به این موضوع می پردازیم که چه علائم و نشانه هایی ممکنه در پی این سرطان باشد.

چه کسانی بیشتر در معرض خطر سرطان الت تناسلی می باشند؟

  • خطر سرطان آلت تناسلی در مردان با بالارفتن سن هم بیشتر می‌شود.
  • میانگین سن مردانی که با این بیماری تشخیص داده می شوند، حدود ۶۰ سال هست.
  • البته همین بستگی به هر مورد فردی داره، و عوامل خطر مشخصی رو به دنبال دارد که باعث می‌گردد بیشتر در معرض سرطان باشند.

در ادامه این عوامل را بررسی می‌کنیم

ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV

در اکثر مردان، این عفونت خودش از بین می‌رود. در برخی، اینطور نیست و متاسفانه شدیدتر خواهد شد. با گذشت زمان ممکن است این عفونت منجر به بروز این نوع سرطان در مردان شود.

نقش ختنه در سرطان آلت تناسلی در مردان

اهمیت ختنه در این بیماری نیز بسیار زیاد است. مردانی که ختنه نشده اند احتمال کمی بیشتری داره که در معرض خطر این سرطان باشند. کاملا مشخص است چرا، اما باورها براین است که در مردان ختنه شده بیماری فیموز پیشرفت نکرده و دیده نخوهد شد همچنین بیماری اسمگما.

سیگار کشیدن

دخانیات جزء مواردی هستند که به طور گسترده ای می توانند باعث بروز سرطان های بیشتر و نیز سرطان آلت تناسلی در مردان و بدون هیچ انتظاری شوند. مواد شیمیایی درون دخانیات داخل بدن حرکت می کنند و می تونند باعث سرطان در جاهای بسیاری شوند.

فیموز

بیماری فیموز که در صورت مشکل برگشت پوست ختنه گاه به عقب رخ می دهد. داشتن این بیماری خطر عفونت های پیشرفته را بالا می برد. عفونت های مکرر هم در همان جا باعث بروز سرطان پیشرفته آلت تناسلی می شوند.

علائم سرطان آلت تناسلی در مردان چیست؟

  • راش های قرمز روی گلنس یا پوست ختنه گاه و شفت.
  • ترشح یا خونریزی از آلت تناسلی.
  • توده های دردناکی که از بین نمیروند.
  • تورم زیر پوست ختنه گاه.
  • ضخیم شدن پوست الت تناسلی که برگشت پوست ختنه گاه ر بسیار سخت می‌کند.

برای درمان سرطان آن به چه متخصصی مراجعه کنیم؟

اورولوژیست که متخصص در بیماری های سیستم ادراری و ژنیتال می باشد، یک بیوپسی برای تایید یا رد سرطان می دهد. همچنین ممکن است شما را به صورت مستقیم نزد تیمی که متخصص در زمینه سرطان آلت با آزمایشات خونی می باشند، بفرستد، سوابق پزشکی چک می شود و تست‌های دیگری نیز برای شما انجام خواهد شد تا تشخیص آن صورت گیرد و بتوان بهتر به درمان آن پرداخت.

2.4/5 - (5 امتیاز)

قابل توجه مراجعین محترم

در صورت بروز هرگونه مشکل در ارتباط با تلفن‌های کلینیک ختنه نوزادان تهران می‌توانید در تلگرام و یا دایرکت اینستاگرام پیام خود را ارسال نمایید. برای ارسال پیام روی پیام رسان مورد نظر کلیک نمایید.

advanced divider

پربازدیدترین نوشته‌ها

advanced divider
advanced divider

در شبکه های اجتماعی ما را دنبال کنید

اشتراک اين مطلب در شبكه های اجتماعی